| anonim_4396 a întrebat:

Mie mi se pare rasista intrebarea esti din Romania sau Moldova, e rasista?

Eram pe un grup norvergian si ma intreaba unu daca sunt din Mld sau Ro, i-am dat raport de rasism pe Facebook si pe grup

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Daca te intreaba cineva ''esti sas sau svab?'', inseamna ca e rasist? Sasii vin din Saxony, svabii din Schwaben. Asta nu e rasism, iti place de un om, si vrei sa ii stii background-ul, iar el te baneaza si raporteaza. Gestul tau a fost frumos, ca intentie; te-ai solidarizat cu un grup dispretuit; dar cred ca ai overreacted; cere-i scuze omului si spune-i ca esti un german din Timisoara; intreba-l si tu de unde e. Parerea mea.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Nu mai pot, plus ca nu stiu norvergiana

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Man mi rusine sa spun ca sunt din ro

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu conteaza, ca ideea. Nu e o manifestare rasista, asta vreau sa spun.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Conteaza man sunt rasisti cand aud ca esti din ro

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai degeaba i-ai dat report, ca a intrebat omu daca esti din mld sau ro, ca-s tari diferite desi se vb aceiasi limba, pur si simplu e cum as intreba eu "esti din canada sau Franta?", ca si colo si colo se vb francerza, in canada in Qebec parca.
Rasism e cand insulti, dispretuiesti sau nu in functie de rasa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Se zice "rasist" nu "racist" si de cand romanii si moldovenii sunt 2 rase diferite de oameni? Din cate stiu si romanii si moldovenii apartin aceleiasi rase, adica albi.

| Dalmore a răspuns:

Nu e, poate voia să intre în conversație și să-ți arate că nu îi e străină țara, știe câte ceva etc.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Es tut mir leid crying

| Dalmore a răspuns (pentru RAY):

Ți-e frică de lei?

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Nu,inca nu am cunoscut nici unu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Racism laughing)