| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii erau mai fericiți înainte de invenția banilor?

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Era mai rau, cu banii platesti mai usor, cand plateau inainte cu monezi aur si altele, le mai carai si dupa tine, sau cand faceai schimb de produse. Ca e tot una, ca-ti dau banii pe 5 paini, sau iti dau 5 paini, nu e diferenta, nivelul de trai e acelasi. Un om e fericit cand cu aceiasi munca poate avea mai mult decat alta data, nu cont in ce plateste.

| Dismally a răspuns:

Crezi ca lipsa banilor aduce nefericirea?

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Nu,degeaba as avea toti bani din lume si tot nu as avea ce imi doresc, au si ei rolul lor in viata, in fapt eu nu caut fericirea si linistea, pacea sufletului meu

| CostinAlamariu a răspuns:

Banii exista de vreo 10 mii de ani daca nu de mai mult. Gandeste-te ca banii s-au inventat inainte de roată si cu ajutorul banilor am progresat pana in momentul asta si nu mai trebuie sa murim vanand mamuti deci sunt destul de sigur ca oamenii nu au fost mai fericiti inainte de inventarea banilor

| Dalmore a răspuns:

Banii au existat mereu, sub diferite forme. Când nu erau bani, plăteau cu scoici sau alte metale prețioase, sau făceau troc și dădeau la schimb una pentru alta. Deci nu.

| Alexandrionelu a răspuns:

Banii sunt mai vechi decât creștinismul iar înaintea lor se pare ca erau alte metode de echivalare a bunurilor în troc. Nu avem foarte multe date despre nivelul de fericire al oamenilor de atunci. Dar nu cred ca existenta banilor în sine ne îngreunează viata, ci sistemele financiare "moderne" care sunt făcute pentru a sporii averea celor bogați pe spatele celor mulți dar săraci.
Sau cum zicea Bug Mafia: "Ban la ban trage și păduche la păduche".

Răspuns utilizator avertizat