| Dariakusss a întrebat:

Revin din nou cu o întrebare, urgent!

Azi de dimineață ma jucam cu catelusa mea si cand am mangaiat-o pe cap am simțit ceva, am crezut ca e un smoc de par sau ceva dar totusi am verificat, si de fapt era o capusa, era micuta si roșiatică, m-am panicat asa ca am sunat-o pe mama si mi-a spus sa o scot cu penseta cu grija. Am scos-o incet cu penseta pentru ca imi era frica sa nu-i ramana capul in piele si dupa ce am scos-o se misca, am pus-o pe pervaz si la fel, se misca, am presat-o cu ceva si nu a ieșit sânge, a ieșit puțin lichid alb. Mi-e frica sa nu-i fi rămas capul înfipt, am verificat apasand zona ca pe un cos dar nu parea sa fie ceva ciudat insa... Azi cand m-am întors de la scoala am văzut ca a făcut caca alb, asta chiar m-a îngrijorat. Voi merge sâmbăta la veterinar dar totusi mi-e frica sa nu moara crying
Nu vreau sa moara sau sa se îmbolnăvească de vreo boala, credeti ca e patit ceva grav? Tin sa menționez ca am făcut o poza la capusa cu zoom si in partea de sus(la cap) avea 2 "coarne", ala este capul căpușei? Si de ce a facut caca alb, o fi de la alimentație?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De la alimentatie ar trebui sa fie a doua problema mentionata de tine.
Cat despre prima, nu ai de ce sa iti faci griji. Nu o sa moara.

| Dariakusss explică (pentru DoarBogdan):

Dar am auzit ca la catei se pot lua o gramada de boli datorita căpușelor si aceasta problema poate fi fatala... Cred ca i-a ramas capul infipt in piele, btw, capusa era fix pe mijlocul capului cățelușei, si inca ceva, are toate vaccinurile dar tot mi-e foarte frica...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dariakusss):

Da...
Sunt mii de caini pe la țara care sunt plini de capuse si nu au nimic.

Daca o iei asa, poate sa moara si de la o zgarietura.

Nu are de ce sa iti fie frica.

| SharpEagle a răspuns:

Nu moare, stai calma. Daca o duci din primele zile, e ok. Scapa cu antibiotice.
Primele simptome ar fi asemanatoare cu matoleala, ar trebui sa aiba un mers mai nesigur, mai ales pe picioarele din spate. Du-o la veternar chiar daca n-are manifestari, or sa-i faca aia analize si decid ce tratament sa-i dea.