| AdioTPU a întrebat:

Să zicem că un vecin de strada te jefuiește de un lucru de valoare. Vecinul e acel om cu aparență de om inocent care nu ar fura nici un codru de paine. Jaful are loc intre-o noapte. Tu locuiești singur.a într-o vilă cu etaj. Ai câine dar hotul îl tranchilizează și nu ai sisteme de alarma. El intră îmbrăcat în negru cu o cagulă pe față decupata la ochi, mănuși, cizme și o pălărie neagră pe cap. Reușește să iti fure obiectul valoros. Auzi zgomote la parter și cobori. Hoțul da sa plece dar aprinzi lumina și reusesti să-i vezi ochii. Îl recunosti pe vecin. Acesta iti da cu spray paralizant în ochi și fuge. Chemi poliția și le spui de vecin. Politia vine acasă la vecinul tau. Acesta iese in halat, cu parul ciufulit, pretinzând că a fost trezit în acel moment. Îl acuzi direct, spunând că i-ai recunoscut ochii. Vecinul se rezemă de gard, își pune mâinile în sân iar într-un moment de neatenție al polițiștilor se uite la tine rânjind, dând din cap voind sa-ti aprobe că el te-a jefuit dar sfidandu-te în același timp în genul "Da, eu sunt. Dovedește dacă poți". Polițiștii îi percheziționează casa dar nu găsesc obiectul de valoare iar tu cazi in dizgrație că ai acuzat un om nevinovat și incapabil de așa ceva. Ce ai face in situația asta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Las poliția să își continue ancheta.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| doctorandus a răspuns:

Nu ai cum recunoaste un om dupa ochi decat daca-l pui la scanner de iris.

| Hammurabi a răspuns:

În primul rând nu am obiecte de mare valoare în casă. Urăsc să-mi transform casa în sanctuar cum fac unii.
În al doilea rând, am armă și permis de port-armă. Așa că dacă cobor și îl întâlnesc pe domnul Zorro, nu cred că o să mai aibă timp să-și scoată sabia. laughing
Dacă intră la mine în casă, n-o să fie bine deloc. Pentru el.
Aici sunt legile puțin diferite față de România.

| CostinAlamariu a răspuns:

Lasi politia sa isi faca treaba si speri sa nu fie niste handicapati incapabili

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Las poliția să își facă treaba, nu prea ai ce face în situația asta.