| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 13 ani si azi am luat o țigară afara ca sa o fumez fara sa stie nimeni, locul in care stau eu si prietenii mei de obicei are niste brazi, m-am băgat dupa brazi random fara sa le zic nimic si vine o prietena de 9 ani la mine vazand ca fumez si imi cere sa ii dau si ei cateva fumuri, pe moment nu m-am gandit bine si i-am dat, după ce am fumat-o am iesit de dupa brazi si am aruncat acea tigara pe jos lângă un prieten pentru ca credeam ca nu va spune insa... Venise inca o fata si ea gura sparta i-a zis ca am fumat etc. De la cei 2 copii au aflat toti copiii cu care iesim ca eu am fumat si i-am dat si ei, făceau misto de ea si o amenintau ca o s-o zica la parintii ei iar acea fata incepuse sa planga de frica, eu ma simteam foarte vinovata dar nu imi era frica, după ceva timp venise mama ei acasa si fix in acel moemnt o fata injurase, mama ei venise si s-a luat de ea pentru ca injura, in momentul in care am vazut ca a certat-o doar pentru ca a injurat si nu avea legatura cu fiica ei ma luase tremuratul de frica doar ca atunci nu aflase pentru ca baiatul care o ameninta cel mai mult intrase sa manance dar dupa ce s-a intors s-a dus sa o zica, a aflat. Dar haideti sa va zic reactia ei, după ce a sunat la sonerie si a venit a zis doar "sa nu mai injurati" dupa i-a zis "sa stiti ca fiica dumneavoastra a fumat" dânsa a intrebat "unde?" el "dupa brazi" ea "bine, o sa iau eu masuri dar sa nu mai injurati pentru ca va filmez si voi arata părinților". Eu nu am fost de fața cand i-a spus pentru ca muream de frica, ma ascunsese dupa un copac dar seara am vazut-o la poarta cu niste vecini si radea. Ma simt foarte vinovata si mi-e mila de acea fata in caz ca au certat-o parintii ei, dar v-am vis, nu m-am gandit prea mult inainte sa ii dau pentru ca eram foarte entuziasmata. Off, ce pot sa fac ca sa nu ma mai simt atat de vinovata? Copiii de afara faceau mișto doar de ea pentru ca a fumat la 9 ani dar mie imi spuneau "nu trebuie sa iti fie frica pentru ca nu tu i-ai bagat țigara in gura ci ea ti-a cerut"(pentru ca imi era frica de mama ei, mai mult decat de mama mea jur), intr-un fel au dreptate pentru ca a fost decizia ei dar eu puteam foarte usor sa refuz si sa nu ii dau. Va rog, ajutoooor. Asta a fost a doua oara cand am fumat dar nu sunt dependenta, jur ca nu o sa mai fumez dupa ce s-a intamplat azi dar am nevoie de sfaturi va rog

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

E de ajuns că te simți vinovată. Fapta e făcută, după cum ai zis. Nu o poți schimba.

Însă, doar nu mai fuma. Știu că e dificil să fii nefumător în situații cu copii de vârsta ta care imediat își injectează și droguri în amigdale de-ar putea doar ca să pară cool. Însă pari isteață. Nu te lăsa fraierită de influențe sociale, influențe externe. Lasă cancer stick-urile și în niciun caz nu mai te pune la mintea copiilor mai mici decât tine când îți cer lucruri absurde. Gândește-te dacă părinții te-ar fi lăsat să conduci mașina pe DN1 când aveai 9 ani doar pentru că le-ai cerut. Fi responsabilă cu cei mai tineri și neînțelepți decât tine, și fi mai responsabilă cu tine însuți. Cred că poți învăța multe din asta, I believe in you.

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ce sfaturi, cateodata stau si ma intreb daca esti Kirk. In rest trebuie sa iti bagi mintile in cap, altceva nu este de facut.

| Legion7X a răspuns:

La vârsta ta, nu ar trebui să fumezi, nu te face nici mai cool, nici mai diferită. De fapt, nu te ajută cu nimic, doar că ești la sentimentul celui care are același viciu, sau acelui care bea.
Insa cel mai depresiv lucru este să fumezi si sa realizezi că duci o viață de rahat, pentru supraviețuire și nu ești nici un celebru cu bani care se răsfața între vici așa cum își permitea nobilimea, sau baroni aflati in plină satisfacție de noua sa dorință.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Păi să nu mai fumezi și ar trebui să îți ceri scuze față de fată și de mama ei, dar să îi spui adevarul și mamei tale fără rușine.
Ar trebui să îi explici fetei respective că nu ar trebui să fumeze nici o data.

| HeeVTM a răspuns:

Deci tu i-ai dat unei fetite de 9 ani sa traga un fum? Făi fato la 13 ani nu ai nici un pic de minte? Tu vrei sa nu mai prinzi 18 ani cu fumatu asta? Tu chiar nu ai nici o responsabilitate la 13 ani fata de cei mai micuti? Cum *** mea sa fii entuziasmata cand te distrugi la anii astia cu mana ta? Doamne fereste-ma unii copii chiar sunt dezaxati mintali tu iti dai seama ca tigarea continte NICOTINA. Acea toxina te face sa vrei din ce in ce mai mult sa fumezi fara sa iti dai seama. Inchide-te in camera 1 saptamana gandeste te la tampenia pe care ai facut o marturisestei mamei tale ca ai fumat. Ea va vorbi cu tine si iti va explica ca nu este ok deloc ce ai facut. Sanatate.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru HeeVTM):

Fapta este deja facuta, crezi ca nu ma simt vinovata fața de fata si de parintii ei?

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Speed99):

Dar tot ma simt vinovata, nu am aflat nimic despre ea gen daca au certat-o etc doar am vazut-o aseara pe la 10 cand pleca cu parintii si fratele ei cu masina dar iesise din curte si s-a dus direct in mașina(o vazusem cu spatele). Ieri cand aflase fratele ei mai mare(de 14 ani) ramasese șocat dar mi-a spus sa nu imi fie frica de mama ei pentru ca nu are ce sa imi faca si ca nu trebuie sa ma simt atat de vinovata dar cred ca oricine s-ar simti vinovat/a, oricum, mersi pentru sfaturi si pareri

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru HeeVTM):

Bunica are 65 si fumeaza, uite ca ea a prins si batranetea nu doar 18 ani, acum nu am incercat sa spun in mod subtitl ca voi mai fuma dar doar am spus asa ca idee. Si da, nu stiu cum sa zic dar pot spune ca eram entuziasmata si in momentul cand mi-a cerut efectiv i-am dat direct fara sa ma gandesc la consecințe, poate acum din descrieri pare o fetita mica de 9 ani dar in realitate... Este mica dar gandeste matur.

| Speed99 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

E de ajuns că te simți vinovată. Fapta e făcută, după cum ai zis. Nu o poți schimba.

Însă, doar nu mai fuma. Știu că e dificil să fii nefumător în situații cu copii de vârsta ta care imediat își injectează și droguri în amigdale de-ar putea doar ca să pară cool. Însă pari isteață. Nu te lăsa fraierită de influențe sociale, influențe externe. Lasă cancer stick-urile și în niciun caz nu mai te pune la mintea copiilor mai mici decât tine când îți cer lucruri absurde. Gândește-te dacă părinții te-ar fi lăsat să conduci mașina pe DN1 când aveai 9 ani doar pentru că le-ai cerut. Fi responsabilă cu cei mai tineri și neînțelepți decât tine, și fi mai responsabilă cu tine însuți. Cred că poți învăța multe din asta, I believe in you.