| alexandrunaj a întrebat:

Cum sa ma obisnuiesc cu singuratatea, nu vreau sa devin pusnic dar vreau sa nu ma simt deprimat daca merg in excursii singur de exemplu

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă nu îți place singurătatea nu te vei obișnui cu ea sau nu vei ajunge să te simți ok cu ea. Nu înțeleg de ce ai dori-o dacă nu ești un om care ar agrea-o.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu te obișnui! Socializează omule! De ce crezi ca ai fost înzestrat cu acea chestie care scoate sunete, numita gură? Singurătatea in sine e depresie pura, deci nu îți sugerez sa te acomodezi cu ea. Nu ai prieteni? Du-te fa-ti! Nu te izola de lume. E nasol sa nu ai pe nimeni care sa te ajute/ sprijine.

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Singurătatea nu e neapărat depresie. Sincer nici mie nu îmi place acel cuvânt a socializa dar sunt conștient că am nevoie de cineva prin preajma mea uneori.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

Eu am nevoie de cineva cu care sa interactionez mai tot timpul. Exceptând orele in care dorm. Urăsc singuratatea, cu toate ca uneori îmi place sa ma plimb singura ascultand muzica.

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Eu prefer de multe ori singurătatea și liniștea dar nu mereu. Am nevoie atât de singurătate cât și de persoane.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

Uneori liniștea e chiar plăcută, insa daca ar fi sa ma izolez pe o insula superba, dar pustie, timp de o luna, cred ca as înebuni.

| T0T a răspuns (pentru justanotheruser99):

Și eu, probabil.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru T0T):

Nevoia de socializare e una primara. Deci, mai rar exista oameni care rămân intacți psihic după o luna de izolare completa.

| Divy a răspuns:

Te bagi în seamă cu ceilalți nu fi prost vei regreta mult de pe urma izolării tale, caută persoane de nivelul tău și găsește ceva în comun, comunică. distrează-te

| August99 a răspuns:

Si eu vreau sa ma obisnuiesc cat de cat cu singuratatea desi nu o agreez. Dar imi fac greu prieteni si gasesc greu oameni cu care sa am ceva in comun si sa ne intelegem. de la un timp ma simt tot mai singura si cred ca si din cauza asta ma simt deprimata de multe ori