| cummacheama a întrebat:

peste 2 zile este ziua mamei mele si nu stiu ce cadou sa ii fac. va rog lasati cateva pareri. (fara flori) Fundaa :*

Răspuns Câştigător
| LiimeXdx a răspuns:

Dacă eu aș fi avut cum să îi fac un cadou mamei mele, i-aș fi cumpărat ceva ce i s-ar fi potrivit.

Pentru asta, tu trebuie să o cunoști foarte bine pe mama ta : )

Ești de admirat, să știi. Puțini copii mai fac cadouri părinților lor. E admirabil și pentru asta te felicit.

Uite, dacă ar fi fost vorba de mămica mea, i-aș fi cumpărat multe discuri cu muzică clasică, i-aș fi cumpărat cămăși albe și pantofi din piele cu fundă (îi plăceau asta foarte mult), i-aș fi cumpărat cercei ( am văzut-o purtând cercei o singură dată), i-aș fi cumpărat un buchet cu zeci de fire din florile ei preferate, i-aș fi cumpărat cea mai bună cafea, i-aș fi cumpărat parfumul pe care și l-a dorit ani de zile (și pe care nici până în ziua de astăzi nu l-am găsit, pentru că probabil nu se mai fabrică), i-aș fi cumpărat volumele ei preferate (mama mea citea de rupea și iubea cărțile foarte mult), i-aș fi cumpărat toată lumea, dacă asta ar fi făcut-o fericită și dacă asta ar mai fi putut să o țină lângă mine. I-aș fi dat lumea și aș fi muncit pentru asta. Nu ca să fie mândră de mine, ci ca să fie fericită. Și mama n-a fost fericită. Așa că, fă-ți mămica fericită și ferește-o de ceea ce poți să o ferești. Vorbește cu ea deschis, ajut-o, fii alături de ea, iubește-o, respect-o și arată-i toate astea. Poți să îi dai și anul ăsta o felicitare, dacă nu îți permiți mai mult. Sunt sigură că va aprecia. Ultimul cadou pe care i l-am făcut mamei mele... I-am cules flori de pe marginea drumului, în drum spre casă. I-am făcut un buchet măricel cu flori de câmp, i-am cumpărat o pereche de ciorapi și o cutie de cafea. Eram mică, n-am putut mai mult.
Dacă tu poți mai mult, fă-o. O mamă, cred eu, merită. Dacă te iubește, iubește-o înapoi. Iți doresc tot binele din lume!. Prețuiește-o.
Poti sa ii daruiesti un cadou care să-i amintească de un moment important din viaţa ta şi a ei sau a voastră împreună.
Un parfum, o bluză frumoasă, o pragramare la coafor, dacă îi place să gătească, o carte de bucate, sau un portofel cochet, o floare, îi poţi face un tort, ce vrei tu.
La mulţi ani mamei tale!
E un gest foarte frumos din partea ta oricum. happy

| cummacheama explică (pentru LiimeXdx):

Mersi pentru sfaturi. happy

| LiimeXdx a răspuns (pentru cummacheama):

Nu ai pentru ce.winking

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Gestul conteaza nu cadoul.Deci,ea oricum se va bucura orice i-ai lua!
Pai ii poti lua un parfum care stii ca-i place, o esarfa, o poseta sau poate niste cosmetice.
Un lantisor sau un ceas
Un CD cu muzica preferata.
O cutie de bomboane
Sper ca te-am ajutat! Si la multi ani mamei tale!

| AndrrreaDeea a răspuns:

Un lant cu initiala numelui
o carte (daca ii place sa citeasca)
un tort
un tablou de familie
o cutie pentru bijuteri
un ceas