| maryanshmen a întrebat:

Salutare.Am si eu o problema cu placa in ram.Pana acum aveam o placa de 2, dar fiindca am vrut sa il imbunatatesc am mai cumparat una de 1.Am bagat in unitate ambele placi si calculatorul se aprinde insa doar unitate.Am scos placa cea noua din calculator si surpriza nu mai merge nici cu cea de 2 mi se intampla acelasi lucru. Dupa aceea am scos placa de 2 si am pus-o doar pe cea de 1 si doar cu cea de 1 mergea.De ce nu mai merge cea de 2? Va rog ajutor ofer funda.

2 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Probabil placa ta de baza nu suporta 3GB deRAM. Trebuia sa te interesezi inainte.Totusi in mod normal nu ar fi trebuit sa se intample ce ai zis tu. Tot ce poti sa faci e sa verifici daca placa de 2GB a fost pusa bine in slot. Am patit si eu, aveam 1 Gb si am mai pus 1 Gb si pe cea noua nu o recunostea. Am verificat si am constatat ca intrase, dar nu perfect happy
Si mai e un aspect de care m-am lovit si eu: slotul fiind mult timp nefolosit se depune praful. Foloseste un aspirator si aspira bine sloturile. Eventual poti folosi un spray contact. Eu fac chestiile astea odata la 1 -2 luni.
Bafta!

| maryanshmen explică:

Placa de 2gb tot nu merge, am pus-o in ambele sloturi de aproximativ 5 ori si la fel nu se aprinde decat unitatea. Dc nu mai suporta pc-ul placade 2gb?