| NoNamemartes a întrebat:

Salutare TPU, am o întrebare poate mai ciudata! Deci la mine in camera a început sa miroasă dintr-o data a usturoi, dar nu mirosea mereu așa câteodată, mama a făcut curat in camera a scos chiar și pat mobila tot nu a găsit nimic, iar a doua zi tot a început sa miroasă ia a spus ca cică sunt farmece dar eu nu cred in așa ceva doar in Dumnezeu. Infine, voi ce ziceți?

7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu sunt farmece, nu exista asa ceva, poate de afara intra mirosul de usturoi in camera.

| NoNamemartes explică (pentru MihaiNicu23):

De afara nu intra nimic...

| AwGenetix a răspuns:

Sunt mai multe variante. una din ele ar fi ca mobila sau parchetul poate avea un miros la fel de respingator precum usturoiul. o alta varianta, ar fi sa verifici daca nu cumva mirosul vine de la baie de la una din scurgeri, inclusiv sifon de pardoseala. daca doar tu simti acest miros, ar mai fi varianta ca tu sa ai o afectiune la ficat, ar trebui sa faci un control. asta doar in cazul in care doar tu simti mirosul.

Despre farmece si dumnezeu. Daca exista farmece exista si dumnezeu, daca exista dumnezeu exista si farmece. De ce spun asta? Pentru ca nici una dintre ele nu poate fi verificata. Nici daca exista dumnezeu nici daca exista Farmece. Eu, si e o parere pur personala, nu cred ca exista nici una nici alta.

In timp, o sa afli si tu propria ta varianta.

| NoNamemartes explică (pentru AwGenetix):

Cred ca s-ar putea sa ai dreptate. Dar noi de curand am facut vila si am si terminat-o si am luat tot nou in ia desigur... nu stiu ce sa zic dar s-ar putea sa ai dreptate, mai ales poate si cu baia ca este chiar in stanga camerei mele.Multumesc foarte mult si tie si ceilanti care mi-au raspuns. SANATATE!

| AwGenetix a răspuns (pentru NoNamemartes):

Atunci e de la lavabil impreuna cu parchet, umiditate (pereti inca umezi dedesubt). sunt exact in aceeasi situatie, si miroase ca dracu prin casa. tot cu aerisitu trebuie sa stau. va dura o vreme, aeriseste cat mai des, iar cu centrala trebuie sa mergeti temperaturi mai ridicate, de genul 26ºC pe termostat, cel putin anul asta, pana la prima vara trecuta cand totul se va usca complet.

| NoNamemartes explică (pentru AwGenetix):

Multumesc.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! S-ar putea sa ai un fel de maturoi (spiridus, un fel de) la tine in camera caruia ii place friptura cu usturoi.

Glumesc: poate vine de la vecini, de exemplu mie imi vine mirosul din bucataria vecinei cand gateste friptura de pasare, fiindca fumul din bucatarie, iese pe hota, direct inspre gradina mea.
(Nenorocita)