| wrestlingdemic a întrebat:

Voi ce parere aveti de faza cu banii aduc fericirea in orice circumstante? Pai uite un exemplu am un fost coleg de facultate, invata bine, e inginer dar cu ce folos ca el nu vorbeste cu nicio fata etc, degeaba ai bani daca nu esti si istet asa sau sa ai cracterul mai puternic, societatea te vrea sclav sa produci nu o intereseaza ca sa fii tu fericit.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Și l ai întrebată dacă nu e fericit?

| wrestlingdemic explică (pentru suntserios):

Pai tu ce zici asa e fericit, daca e anxios, timid nu prea vorbeste etc? tu ce zici asa oamenii care au bani si au depresie sunt fericiti?

| suntserios a răspuns (pentru wrestlingdemic):

Clar sunt mai fericiti decat aia care au depresie si sunt saraci

| wrestlingdemic explică (pentru suntserios):

Daca au amandoi acelasi grad de depresie care mai e diferenta?

| suntserios a răspuns (pentru wrestlingdemic):

Ăla cu bani poate merge la psiholog

| wrestlingdemic explică (pentru suntserios):

Si ala fara bani poate sa apeleze la psihiatru, ce mai zici? iti da trimitere, intelegi tu? si oricum m-am referit sa ai bani cat de cat sa supravietuieste intelegi? ca asa evident ca daca n-ai ce manca esti trist.

| dullcat a răspuns:

Banii aduc fericirea aia care se masoara in traiul decent, simplu, pentru ca, sa fim seriosi, nu prea poti fi fericit cand nu ai ce manca, nu ai un acoperis, nu ai un pat cald, niste persoane dragi, indiferent cate filme cu oameni ai strazii ne induc aceasta idee.Mai departe, fericirea adevarata, e doar munca cu propriul sine si atat.

| wrestlingdemic explică (pentru dullcat):

Ma refer sa o aduca fericirea doar simplu fapt ca ai bani

| Miruna333 a răspuns:

Da, aduc fericirea si libertatea. Daca intrebi pe cineva ce probleme are, 90% din timp, problemele sunt legate de bani.
Cu ce folos are bani? Pentru el. Avem prioritati diferite in viata. Nu prea exista,, degeaba ai bani''. Banii sunt pentru confortul tau si este responsabilitatea ta sa fii fericit, nu a societatii.

| wrestlingdemic explică (pentru Miruna333):

Cum aduc fericirea si libertatea? daca lucrezi pe bami multi sa zicem 10 ore pe zi de luni vineri cum iti aduc libertate si timp? si daca o sa zici ca strangi bani si dupa te duci la un job ok tot nu e bine ca usor se termina banii aia stransi plus devalorizarea, deci tot nu e bine.

| Miruna333 a răspuns (pentru wrestlingdemic):

E mai bine sa n-ai ce pune pe masa si sa muncesti 8h? Libertatea sa faci tot ce iti doresti. Nu as fi zis niciodata sa strangi bani sa-i pui la saltea ca nu faci nimic asa in viata.