| pufuletziii a întrebat:

Voi cum treceti peste o dezamagire majora? Peste complexe? Atunci cand incepi sa-ti sperzi increderea in tine, tu ce faci? Dar atunci cand iti dai seama, ca si cel mai sincer om, de fapt, nu e ceea ce pare a fi? Va dati batuti, va obisnuiti cu ideea sau continuati sa luptati?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dezamagirea e ceva comun nu fac nimic sper sa am incredere in mine atat, viata e o lupta daca nu lupti alta vor calca peste tine sa stii

| T0T a răspuns:

Viața în sine este o luptă pe care o închei atunci când încetezi să mai trăiești. Dar acel moment oare te face învingător sau pierzător? Nu știu. Aș vrea să știu dacă ceea ce ne încurajează să ducem această luptă mai departe contează vreun pic. Dezamăgirile vor apărea mereu și de obicei când primești multe lovituri te schimbi, devii mai rece, devii oarecum mai detașat față de ceea ce e în jurul tău. Eu unul nu am vrut să devin așa și deși erau momente în care tindeam să mă schimb, cu voință am încercat să fiu acelaș om, cu acelaș suflet care prin prisma unor lucruri care l-au rănit a încercat mereu să continue fără să se schimbe. Rănile rămân așa cum sunt și se pot infecta sau rămân doar niște cicatrici dar e important cine ți le tratează, iar dacă nu are cine, e important cât de puternic ești tu și cât reziști acestei lupte.

| Bobby711 a răspuns:

Toata lumea are secrete e normal nu vei putea sa cunosti o persoana cu adevarat e imposibil. plecand de la ideea ca uneori facem lucruri pe care ne credeam capabili ca le facem descoperim o noua latura a persoanei noastre care pana acum ne era necunoscuta. Daca nu suntem capabili sa ne cunoastem propria persoana cu adevarat cum poti sa te astepti sa cunosti alt om pe deplin sau cel putin la fel de mult cat te cunosti pe tine. Dezamagirile si regretele le vei intalnii toata viata. In loc sa te gandesti la ele ca la un lucru rau priveste cealalta jumatate a paharului daca nu ai fi simtit dezamagire cel putin 1 data in viata ta nu ai fi stiut ce inseamna sa te simti implinita, fericita. Cum poti sa stii ce e ura daca nu ai iubit sau ai fost iubit in viata ta? Singura persoana in care poti avea deplina incredere esti tu poti sa te sprijini la greu pe familie sau prieteni insa prietenii sunt primii care te vor parasi la greu. Sa presupunem ca noi 2 suntem prieteni buni eu am o firma insa am datorii imense. Eu stiu ca tu ai suficienti bani la banca sa imi acopar datoria. Vin si te intreb daca imi dai banii. Daca imi dai banii eu imi salvez firma si iti voi putea inapoia banii intr o perioada de x ani. Tu cu banii aia iti poti indeplinii visul insa va fi prea tarziu sa iti mai realizezi visul.
Poti spune cu mana pe inima ca vei alege sa iti ajuti prietenul? Eu unul nu as putea. Cand valorezi mai mult decat oferi oamenii tind sa iti vanda prietenia trebuie sa te astepti mereu ca vei fi tradat de prieteni sa nu iti pui toata increderea si sperantele in ei si trebuie sa nu fi surprinsa cand asta se intampla.

| MrLucas a răspuns:

Niciodata nu trebuie sa incetezi a lupta.Viata e o provocare continua, trebuie sa fi in stare sa faci fata.

| DamianTPU a răspuns:

Sincer. Ma uit la un film amuzant. IN NICI UN CAZ unul trist/drama care sa imi reaminteasca de ce sunt suparat.
Sau, poate, daca este chiar grav. Incep sa ma atasez de un joc si nu ma mai gandesc la acea dezamagire. Funda?