| Thecurious a întrebat:

Zilele acestea se tot vorbeste despre viitorul Uniunii Europene si al Romaniei ca stat membru, stiti de ce.
Toti, indiferent de generatia din care fac parte, se plang de situatia jalnica, din punct de vedere economic-si nu numai - in care se afla Romania comparativ cu restul statelor europene.
In ce masura, cei care au varsta de 60+ sunt responsabili de acesta situatie?
P.S.
Al ales 60+, pentru ca la 30 de ani ( anii trecuti de la declansarea revolutiei sau,daca preferati, lovitura de stat, caci asa o mai numesc unii, esti un cetatean pe deplin responsabil si activ in viata cetatii.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banii astia numa probleme aduc in viata

| RAY a răspuns:

Man bani numai au valoare, mergi cu 50 de ron la supermarket si nu prea ai ce cumpara, nu e vorba de europa e vorba de inflatie si de guvernarea infecta psd, eu asa mari preturi nu am vazut in viata mea, degeaba castig mai bine daca preturile sau triplat

| Thecurious explică (pentru RAY):

Incredbil, daca pana si un angajat din industria IT se confrunta cu probleme financiare...

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Dar tu crezi ca castigam mii de euro pe luna, nu ne plangem dar sau scumpit multe

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Eu cred că ar avea nevoie de un impozit pe venit domnul ăsta din industria it

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Daa, ca bine zici.
Zicea Dragnea ca vrea sa faca din Romania un centru regional pentru industri IT, nu intentiona sa ii impoziteze, dar las' ca Orban, Ciolos si Barna, oameni de dreapta, vor lua musuri.
Ce atatea pomeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu mă interesează ce zicea dragnea
o măsură de dreapta ar fi impozitarea
tâmpenia asta a dat-o năstase dacă țin minte bine

| minrest a răspuns:

Decalajul dintre noi si celalte state din Est era mai mare pe timpul comunismului; pe vremea aia bulgarii macar mancau pe saturate; sarbii erau mult inaintea noastra, acum sunt mult in urma; decalajul era mare si in favoarea ungurilor, acum e foarte mic si in scadere. Daca ar fi depins de cetateni, ar fi un merit, nu o vina, caci pozitia noastra relativa s-a inbunatatit mult. Decalajul este mare, intre statele din Europa de Vest, si cea de Est; explozia de dezvoltare, societatea moderna, sistemul mondial modern a inceput in Vest, nu in Est; chiar in Vestul Vestului, in Olanda, Anglia, Belgia, Nordul Frantei, de unde s-a extins incet si cu greu. Decalajul dintre noi si Vest a fost mare si inainte de venirea comunistilor. Tie ti se pare ca e o discutie privind viitorul Romaniei ca stat membru EU? Ciudat! Da-mi si mie o trimitere la o sursa oficiala sau la o persoana importanta, sa analizam textul.

| Thecurious explică (pentru minrest):

S-a discutat in contextul alegerilor europarlamentare.