| AlexDorinel a întrebat:

Am 2 întrebări

1. La incidenta de peste 3/1000 se intra în mall doar cu certificat verde?

2. Care vi se pare mai corect,sa închidă scolile dar sa nu închidă barurile,cluburile sau invers adica sa nu se închidă scolile dar sa se închidă cluburi, baruri?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Ai detalii aici - https://www.digi24.ro/......ni-1672497 Pe scurt, da.
2. Sa nu se inchida nimic sau sa se inchida tot.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

2.Ori se închid toate ori nimic!
Coronavirusul face mai nou discriminări sau își alege o țintă anume?

| Laura162 a răspuns:

1. Teoretic, da. Practic, nu sunt convinsa ca se vor cere/verifica intr-adevar certificatele.
2. Invers. Cluburile intai. Daca ai fost vreodata intr-un club, nu necesita explicatii suplimentare laughing Barurile, depinde; daca sunt in aer liber, mi se par risc redus, deci nu prioritare. Cel putin in unele regiuni din Spania nu s-au inchis scolile deloc - s-au facut grupe mai mici, s-au decalat orele, s-au purtat masti si s-a pastrat distanta, s-au facut unele ore in aer liber, etc... s-au gasit metode astfel incat sa nu se raspandesca in scoli, dar sincer ma indoiesc ca exista atata stradanie in Romania. Educatia nu pare o prioritate la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Laura162 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Al doilea cel mai mare (la 0, 4% distanta de Romania) si la categoria 18-24 ani, ceea ce nu e neaparat o problema (nu toata lumea trebuie sa faca o facultate). In Romania, cu 12 clase, te cam tarasti de la o luna la alta; in Spania, te descurci cu salariul.

Dar oricum asta e alta poveste. Ideea era ca in Spania s-au putut gasi metode astfel incat sa se faca scoala fizic, cu toate ca nici la ei n-a fost roz situatia cu covidul, ceea ce dovedeste ca se poate... daca se vrea si se depune putin efort.