| Chrystal1306 a întrebat:

Pot intra in mall dacă am certificat verde, dar am făcut doar prima doza?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu
la 10 zile dupa rapel

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine certificatul doar dupa 10 zile, dupa prima doza cu vaccinul Johnson sau dupa 2 doze cu celelalte vaccinuri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se activeaza. Eu am facut si doza a doua la Pfizer, am avut certificat verde din prima dar aplicatia spune ca nu-i activat. Am citit pe net ca se activeaza abia la 14 zile dupa a II-a doza. Astazi am fost in restaurant (la 5 zile dupa doza 2) si a trebuit sa ies afara.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai certificat verde da, daca nu ai certificat verde nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim2682008 a răspuns:

Nu, doar dacă ai ambele doze. Și nu trebuie să treacă 10 zile de la rapel, chiar și dacă nu au trecut aceste zile tot te lasă

| Salontanul a răspuns (pentru Anonim2682008):

Pe mine nu m-au lasat si am 5 zile de la rapel. Li s-a inrosit certificatul pe softul DCC. Am scanat un certificat mai vechi si arata verde. M-am dus pe terasa si acolo abia m-au lasat.

| Anonim2682008 a răspuns (pentru Salontanul):

Ciudat, cunos persoane care la o zi după vaccin au avut voie în mall dar cred că depinde de oraș

| Salontanul a răspuns (pentru Anonim2682008):

E! Probabil ca au inchis ochii. La mine m-am dus la restaurant si cand mi-a bagat softul s-a inrosit in loc de verde. Poti sa faci si tu incercarea cu acest soft: https://bit.ly/3bIGyDp

| Raizen07 a răspuns:

Nu

| simosimi23 a răspuns:

Dupa prima doza nu ai certificat verde, ci doar o adeverinta de vaccinare happy