| Mihaela2023 a întrebat:

Am fost la bunica mea si i-am luat temperatura pentru că avea febră.
A doua zi a fost la spital sa-si facă testul Covid si i-a ieșit pozitiv.
E posibil să fi luat și eu covid? Nu am stat lângă bunica mea. M-am apropiat de ea când i-am luat temperatura și ieri am fost putin răgușită dar mi-a trecut. Poate fi un simptom ca am covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să știi că am mai cunoscut oameni care au interactionat cateva secunde cu un bolnav, insă nu s-au infectat. Probabil, depinde și de organismul fiecăruia, cât e de rezistent in fața bolii. In cazul tău, există acest risc in cazul in care nu te-ai spălat pe mâini, ori nu ti-ai dezinfectat mâinile, imediat, după ce i-ai luat temperatura. Stai calmă si nu te panica, că altfel, începi să suspectezi că și o durere de deget e unul dintre simptome.

| siriusblack98 a răspuns:

Sunt șanse destul de mari să fi contractat și tu virusul. Dar simptomele nu apar de la o zi la alta.

| Yuoia a răspuns:

E mai bine sa-ti faci testul. Oricum, ar trebui sa te izolezi pentru ca ai intrat in contact cu bunica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o zi de contact sunt sanse mici sa iesi pozitiva la un test Covid.
Doar sa urmaresti evolutia ta de sanatate daca prezinti simptome, febra, durere in gat, lipsa gust si miros.
Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur că sunt șanse.

| al0o0o0 a răspuns:

Este posibil, dar improbabil.Cel mai bine ar fi sa-ti faci si tu testul

| vasidmx a răspuns:

Mai intai trebuie sa intelegi cum se raspundeste acest virus. Acesta se ia atunci particule de virus intra in cavitatea ta nazala, bucala sau in ochi iei virusul. Asta inseamna ca daca bunica ta nu a stranutat langa tine nu aveai cum sa iei virusul. Daca tu de exemplu ai baut apa dupa sau sau ai baut din acelasi pahar ca si ea probabil ca ai intrat in contact cu virusul. Daca ea de exemplu a a tusit sau si-a suflatul nasul si ea a pus mana pe telecomanda si ai pus si tu s idupa ti-ai dus mana la nas sau la ochi ai luat si tu. Ideea e ca trebuie sa intri in contact direct. Altfel nu, sper ca te-am lamurit! Probabil ca tu esti tanara deci nu ai de ce sa-ti faci grijhI! Ai grija sa nu l dai mai departe. Sincer am avut prieteni multi care au avut covid si acestora le e mai mare frica de gripa anuala decat de covid.