| ThatStressedGuy a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare, la anul sunt sigur ca vaccinul de anti covid va aparea si in Romania dupa spusele oamenilor de la televizor, daca tatal meu nu face vaccinul mai are voie sa mearga la munca? Va rog raspundeti-mi!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de compania care il angajeaza!
Vor apare conditii obligatorii si eliminatorii!
Unii vor cere ca toti angajatii sa fie vaccinati, iar daca refuzi vaccinare ti se desface contarctul de munca.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul legal vaccinul nu este obligatoriu dar ar putea fi introdusa obligativitatea pentru anumite categorii de persoane care lucreaza la anumite locuri de munca, respectiv la acelea ce presupun intrarea in contact cu publicul.

| ThatStressedGuy explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru raspuns, sunt sigur ca 50% din romani sunt speriati deaorece mna..cine stie ce are vaccinul ala-

| suntserios a răspuns (pentru ThatStressedGuy):

50% din romani nu o sa faca vaccinul ca sunt prost informati si ca le suna ma interesant teoria conspiratiei

| Numelenueimportant55 a răspuns (pentru suntserios):

Teoria conspirației?
Eu zic că fiecare sa isi decidă pentru el
La cine ii e frica de covid sa se vaccineze
Oricum un nevaccinat nu are cum sa imbolnaveasca un vaccinat

| nukeyly a răspuns:

1. "daca tatal meu nu face vaccinul" se poate sa nu mai poata fi primit la job(nu ne-ai zis in ce domeniu lucreaza), dar stai flex, e plin de alte joburi daca stii personele potrivite in utopia asta de tara.
2. Se urmareste vaccinarea in masa pe baza fenomenului de turma, cineva in spate face bani frumosi, si tu ca oaie nu ai nici o garantie ca ce-i in vaccin face ce se pretinde fara efecte secundare, si in 20 de ani de-acum nu o sa te cureti din cauze "naturale"

| Numelenueimportant55 a răspuns:

Sa nu il ia vaccinul
Acest vaccin nu a fost testat cum trebuie
La alte vaccinuri trebuie ani de zile până ies pe piata
Asta iese în mai puțin de un an
De ce producătorul vaccinului a spus că el nu răspunde pentru efectele adverse
Ca nici el nu e sigur de vaccinul asta