| Nimeni91 a întrebat:

Situatia de acum ma streseaza foarte mult! Ma gandesc intruna la cum va fi viitorul in legatura cu acest virus. Nu se va regla situatia prea curand si imi este greu sa nu ma mai gandesc la acest lucru, imi e teama ca pana si peste 3 ani va fi aceeasi situatie, precum au aparut ciuma sau alte boli, care inca mai macina omenirea. As vrea cateava sfaturi care sa ma ajute sa nu ma mai dandesc la asta, sa nu ma mai stresez atat. Am incercat sa imi distrag atentia prin citit si filme, insa povestile nu sunt realitatea, iar realitatea este dureroasa. Nici nu pot invata cum trebuie din cauza strsului. Ma gandesc ca nici bani pentru a trai si pentru mancare nu vom mai avea, ma gandesc la lucrurile rele care vor urma.

Cum am spus, as vrea niste sfaturi care sa ma ajute sa nu ma mai gandesc la situatia asta si sa las timpul sa vorbeasca, deoarece stiu ca nu conteaza daca ma agit, noi nu putem schimba nimic. As fi foarte recunoscatoare. Vad multi oameni care sunt relaxati in legatura cu ce se intampla, nu se agita, nu se streseaza, as vrea si eu sa nu ma mai gandesc la asta obsesiv.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vaccinul va aparea la anul dar nu stim ce efecte poate avea, pentru ca nu este timp de testat, fiind primul anticovid e greu, parerea mea pana in 2023 va exista un vaccin bun si vor fii vaccinati majoritatea, pana atunci multi se vor auto imuniza avand boala

| RAY a răspuns:

Iti recomand comunitatea asta https://www.facebook.com/groups/1896611360477700

| Mosotti a răspuns:

Inseamna ca ai anxietate, e ok sa consulti un medic sau psiholog sa vezi ce zice, ca altfel nu poti, nu are ce sfat sa-ti dea cineva, ca ai incercat deja sa te distragi si asta era tot ce puteai face.

In mod normal ce o fi, o fi, trebuie sa ne traim prezentul si atat, daca murim, murim aia e, daca suntem mai saraci, vom fi si iar aia e, mergem inainte sau nu, aia e.

Nu se agita altii ca ei sunt in ordine, tu ai o problema, de aia ti-am recomandat sa te duci la un medic psihiatru sau un psiholog, altfel nu vei scapa si iti vei face si mai rau.

| ReZiSTorr a răspuns:

Virusul v-a disparea intre 2022-2024.Nu avem ce face pana atunci decat sa purtam masca.

| NoisyLight a răspuns:

Stresul îți blochează sistemul imunitar. Renunță la TV, bea un ceai și relaxează-te.

| Mosotti a răspuns (pentru NoisyLight):

De ce sa renunte la TV? F bine ca se uita si isi mai face de lucru. De baut ceai precis o fi baut, de relaxat a incercat tot ce se putea. Eu i-am zis sa se duca la un medic sau psiholog, ca nu e in ordine ce are, are o anxietate, ca dovada ca multi altii nu-si fac atatea probleme desi sunt in aceiasi situatie.

| NoisyLight a răspuns (pentru Mosotti):

Medicinistule, te-am întrebat eu ceva și am uitat că trebuie să-mi răspunzi?

| Mosotti a răspuns (pentru NoisyLight):

Nu trebuie sa ma intrebi ca sa raspund, pot raspunde si comenta la orice raspuns, de aia si scrie "Raspunde", nu zice "raspunde doar daca intreaba cel ce a postat". Asa ca am respectat regula. Asa e pe orice forum.
Ca scriu si pentru altii, de aia e regula asta, ce zic eu citesc toti sau ce zic si altii citesc si eu, ce zici tu e valabil pe privat.

Si ce te-ai ofensat atata, ca doar nu ti-am dat in cap! Fi mai maleabil ca nu-ti sta bine asa.
Ceva te-a deranjat, ori nu stii sa raspunzi, ori altceva, altfel ori raspundeai cu o parere, ori nu raspundeai deloc.

| Nimeni91 explică (pentru Mosotti):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Scuze de intarziere! Toate sfaturile voastre sunt bune, se completeaza unele cu altele!?❤

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni91):

Cu placere, alegi care sfat crezi tu ca este cel mai potrivit pentru tine.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Pandemiile vin si trec. Ciuma a fost o boala infectioasa "DEOSEBIT DE CONTAGIOASA" produsa de bacteria Yersinia pestis. Ciuma a fost greu de doborat deoarece aceasta a dominat evul mediu, iar pe atunci nimeni nu avea cunostintele necesare in domeniul medicinei. Avand in vedere ca oamenii au tot trecut prin pandemii de ciuma in-dea-lungul anilor mai tarziu s-a scos un tratament.

SARS, MERS, Gripa Porcina, Gripa Aviara, Gripa din Hong Kong, Gripa Spaniola (care a ajuns acum o gripa sezoniera) au fost de asemenea provocate de coronavirusuri supranumita si familia Coronaviridae. Fiecare gripa in parte a tinut la 2 ani deoarece in timp oamenirea s-a imunizat.
Pentru gripa sezoniera avem vaccin.

Despre covid pot sa spun acelasi lucru. E un virus nou. 13, 415, 655 sunt in conditii minore, 99% din cazurile active de pe planeta si doar 91, 835 in stare critica ce reprezinta 1% pe tot globul. Rata de deces e de 3%. Cei mai vulnerabili sunt cei cu probleme de inima, plamani. Cei care au cancer in stare terminala sau cei in varsta care au comorbiditati.