| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
Ce se întâmplă dacă bănuiesc că am avut covid bazându-ma doar pe un test făcut acasă, luat de la farmacie, m-am izolat 14 zile, mi s-au ameliorat simptomele și acum ies din nou pe afară?
Era obligatoriu să fi anunțat vreun medic/spital?
Problema este că m-am îmbolnăvit și între dozele de vaccin și habar n-am dacă pot face rapelul sau trebuie să aștept o perioadă de timp.
Să-mi reprogramez doza de rapel?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Era cam obligatoriu dar faptul e consumat. Suni medicul de familie si intrebi de rapel.

| cfrtobias a răspuns:

Suni medicul de familie, dar poate peste 6 luni trebuie sa mergi la vaccin oricum..., altfel nu mergi deloc, dar trebuia sa anunti DSP sa vina sa iti faca test sau sa mergi tu sa faci unul bun 100% dintr-o clinica