| existential a întrebat:

Ce s-a intamplat cu acel avertisment de la tv, "Atentie, imagini care va pot afecta emotional"?
Acum arata oameni pe patul de spital la ATI, intubati, obezi, cu fata blurata, majoritatea pe jumatate dezbracati si pe ultimul drum. Imaginile astea pur si simplu ruleaza pe fundal in timp ce invitatii isi poarta discutiile lor despre covid.
E ca si cum montajul ar fi realizat de o minte bolnava, sadica. Poate pe unii ii afecteaza emotional chestiile astea, ii baga in depresie, anxietate, nebunie.
Ce incearca sa obtina de la telespectatori in felul asta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ma enerveaza. Tare!
Copiilor nu e voie sa povestesti "Scufita Rosie" si alte povestiri, fiindca sunt "horror" si le poate afecta psihic.
Imaginile de la TV si povestile de groaza Covid insa sunt aratate zilnic, la fiecare stiri, de multe ori.

Eu as arata Muma Padurii tuturor care baga spaima in populatie in loc sa le invete corect.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da nu de mult se plangea lumea pe aici ca nu sunt dovezi ca sunt bolnavi de covid in ati. Vroiau dovezi, vroiau sa se ducă sa filmeze. Acum ca filmeaza nu e bine?

| sierra1 a răspuns:

"Ce incearca sa obtina de la telespectatori "

simplu: audiență. Te deranjează?

| existential explică (pentru sierra1):

Ar fi un mod josnic de a obtine audienta. Nu stiu daca functioneaza. Eu unul nu ma uit cand vad asa ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru existential):

Ai auzit de televiziune comercială? din așa ceva trăiesc

| StrongHeart a răspuns:

Incearca sa obtina atentie. Castiga bani din rating.
Plus ca au nevoie de imagini sumbre ca sa aiba efect reclamele la pastile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desensibilizare generală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Ce incearca sa obtina de la telespectatori in felul asta?"

Să le arate situația reală în care se află lumea, pentru că foarte mulți nu vor să creadă în covid,

| existential explică (pentru anonim_4396):

Cred ca sunt destui de putini, cei care nici acum nu cred.