| EleanorJane a întrebat:

Cei care v-ati vaccinat, ce reactii adverse ati avut?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici una, ba chiar m-am simțit parcă mai bine ca înainte, mai energizat. Am 75 de ani. Sora mea, 73 de ani la fel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La prima doza m-a durut zona intepaturii vreo 24 de ore (ca un cos), iar dupa rapel am avut 24 de ore de senzatie de gripa/oboseala.
In rest, totul e ca inainte.

| Fatamuntilor a răspuns:

La prima doza am fost cam ametita si am stat in pat toata ziua.
LA a doua m-a durat locul vaccinarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cat timp "te-o durut" la a doua vaccinare? Cu ce te-ai vaccinat?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am vaccinat cu Pfizer
M -a durut mai mult cand m-am culcat caci atingeam locul respectiv cu patul.Am luat un paracitamol si mi -a trecut repede.
nu la toata lumea efectele adverse sunt la fel.
Oricum vei fi averizat in momentul in care vei face vaccinul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mulțumesc frumos pentru răspuns.

| Frank51 a răspuns:

Febră, frisoane, dureri de cap, amețeală, au trecut instant cu un nurofen.

| VoidEternal a răspuns:

2-3 ore frisoane și ceva febră. Nu exagerat, până în 39.

Am făcut vaccinul la ora 9 dimineață, pe la 8 seara am inceput sa mă simt un pic ciudat, puțin frig, o durere fadă de cap. Pe la 10-11 m-au apucat frisoanele și febră as că m-am pus în pat sa dorm. Pe la 2 deja eram ok, febră trecuse și mă încălzisem. Asta a fost la prima doza. La a doua nu am avut nimic. M-am vaccinat cu Astra Zeneca.

Hope it helps.

| Iote a răspuns:

Nici o reactie adversa. Obisnuita durere de la orice intepatura.

| chuckmanson a răspuns:

Durere la mână. Mamei i-a fost rău o zi dar i-a trecut. Prietena mea a avut sângerare nazală și i-a fost foarte greață 2 zile dar și-a revenit repede după.

| sweetys a răspuns:

Stări de somnolenta, și la a doua doza mi s-a umflat locul unde m-a vaccinat și m-a durut, dar mai mult din vina mea fiindcă am făcut baie fierbinte după vaccin.

| Osneros a răspuns:

Durere de mână și oboseală 2 zile la prima doză, nimic la a doua.

| iulianr a răspuns:

Niciuna. Doar o duere foarte usoara (ca un fel de febra musculara) la mana in care a fost facut vaccinul si asta doar in a doua zi, apoi a trecut.

| jj7700 a răspuns:

Am facut Moderna. La prima doza am avut dureri de brat la atingere cam doua zile de nu am putut dormi pe partea stanga. La a doua doza am avut febra 38.7 si frisoane cam o zi dupa si o mult mai usoara durere de brat. Toata povestea a durat cam 18-24 de ore si a trebuit sa imi iau liber a doua zi de la birou ca aveam febra si mi-era greu sa ma concentrez. Moderna am inteles ca are cele mai dure efecte adverse (dar si posibil cel mai de durata raspuns imun) datorita dozei mai mari de substanta activa, respectiv ARN mesager (de 3 ori peste Pfizer).

Am colegi care au avut COVID inainte de vaccinare si au avut efecte mult mai putin severe, deci cred ca conteaza si daca te-ai infectat sau nu pana acum.

Per total, desi o zi-doua n-am fost in apele mele, eu zic ca merita. Daca asa m-am simtit la vaccin, unde doza e relativ mica fata de infectie virala adevarata scapata de sub control, nu vreau sa stiu unde as fi ajuns daca era infectie pe bune.

| cfrtobias a răspuns (pentru jj7700):

Cum sa fie peste 3 la Moderna in comparatie cu Pfizer? din cate stiu eu era vorba ca Pfizer e mai eficient un pic ca Moderna si ambele is tot ARN Mesager

| jj7700 a răspuns (pentru cfrtobias):

Uite aici: https://www.nytimes.com/......cines.html

"But in the midst of a pandemic last year, the companies had to guess at the optimal dose. Pfizer went with 30 micrograms, Moderna with 100.

Moderna’s vaccine relies on a lipid nanoparticle that can deliver the larger dose."

Moderna se pare ca este un pic mai eficient pentru varianta Delta, desi diferentele sunt infime.

| salieri84 a răspuns:

Vaccinat cu Pfizer, ambele doze. Nicio reactie adversa, cu exceptia unei dureri de intensitate mica, in bratul in care mi s-a administrat ''serul lui Bill''.

| elennax a răspuns:

Sunt singura care a dormit de la vaccin? Am dormit vreo 14 ore

| sweetys a răspuns (pentru elennax):

Și eu am avut stări de somnolenta, plus alți colegi.

| UniData a răspuns:

La prima doza nimic. La ultima m-a durut putin bratul si vreo 2 ore am tremurat in pat de frig (desi era foarte cald in casa), asta a fost totul.

| Mihai244 a răspuns:

O durere la locul intepaturii, dar nu insuportabila, cam atat.