| Trex157et777 a întrebat:

Credeti ca innebunim stand doar acasa?
Eu deja nu mai am idei ce sa fac sa nu ma plictisesc! De seriale m-am saturat, de jocuri video m-am saturat, de fotbal cu hartie igienica m-am saturat(am incercat si cu mingea dar aproape am spart un geam).
Voi mai aveti idei ce se poate face in casa?

PS:E deja a 6-a sapt. de cand stau in casacrying(

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
25 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toti ne am plictisit in casă dar nu ave m alte solutii, asa ca gaseste ceva de facut in casă, sau in balcon daca vrei puțin aer, nu ai spus ce varsta ai, si daca esti fată sau baiat.

| Mosotti a răspuns:

Nu innebunesti daca ai activitati. Si cand iesi afara faci cam acelasi lucru si nu te plictisesti.

Esti un om care se plicti repede, ca daca schimbi filmul, jocurile si altele nu ai cum sa te plictisesti. Eu de ce nu ma plictisesc?
Documentare, emisiuni, filme, seriale, jocuri, mai fac o editare video, o muzica, o grafica pe calculator, mai invat despre n chestii, ma documentez, mai aflu chestii noi. Nu e asa rau.
Mai vad tot felul de filmuleste pe Youtube despre diverse de ex "cum ar fi daca...", deci nu filme sau seriale.
Chiar nu ajunge ziua sincer.

Mai ai trei sapt pana pe 15 mai, ai putina rabdare.

| Frank51 a răspuns:

Invata ceva ce iti foloseste dupa terminarea izolarii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ia manualele si invata inainte tot ce e de invatat pana le termini.

| CleanHeart a răspuns:

La toti ne este greu dar conteaza sa ramanem pozitivi si sa stam in casa pentru binele nostru, citeste, uite-te la comedii, scrie ceva, invata lucruri noi, fa sport, joaca-te carti cu familia sau jocuri de societate, vorbeste cu prietenii, fa.ti un vlog sau blog, sunt multe lucruri anti-stres de facut.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Cine a zis ca trebuie sa stai doar in casa?!
Iesi la cumparaturi - mergi la un market mai indepartat, stai in fata blocului, pe bordura si citeste, priveste vegetatia (daca exista asa ceva in zona ta laughing sau cerul), plimba-te in jurul blocului, mu-ta te in spate, asculta muzica/sari coarda. Poti sa iesi in fiecare zi, doar ca in spate/fata blocului, sa dai ture. Nu mai exagerati.

| Adry05 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu te lasă să stai aiurea în fața blocului, a ieșit un prieten și era singur și l-a trimis poliția acasă deși avea adeverință.

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru Adry05):

E ciudat ca a fost asa...pentru ca are motivul de la punctul 5.De aia l au si pus, oamenii au nevoie de miscare, face bine psihicului si imunitatii.Nu este "plimbat aiurea", ci sport pentru sanatatea ta.Afara nu ai risc sa iei nimic daca nu te apropii de nimeni, e mai periculos in supermarket.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

N-ai voie să stai în fața blocului degeaba. Iar dacă mergi la un supermarket mai îndepărtat și te prinde Poliția, o să verifice câte magazine sunt în apropiere de tine și o să te amendeze (au pățit câteva cunoștințe asta).

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Adry05):

Sau in spate, sa dea ture de bloc. Pe mine m-au vazut doi si nu au zis nimic. Sau pur si simplu sa stai la scara blocului. Tot e ceva.

Politia a avut comportament abuziv fata de amicul tau. Scrie clar in fisa aia ca ai voie sa mergi la 50 de m de casa (si pentru plimbare) happy

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stau intr-un municipiu de judet, deci oras maricel. Poti trece pe lista mai multe magazine din apropiere, plus acel market indepartat, pe motiv ca de obicei nu se gasesc produsele dorite intr-un singur loc. Asa am facut si nu mi s-a zis nimic.

Ai voie in fata blocului. http://www.ziare.com/......ia-1604578
Vezi punctul 5 & 26.

| Adry05 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Păi ai voie să ieși PENTRU ACTIVITĂȚI FIZICE și NEVOILE ANIMALULUI DE COMPANIE, el stând doar nu se încadrează nici la una nici la alta
Iar statu în scară mi se pare a fel cu statu în casă, ba chiar mai rău că trec destui pe acolo și e spațiu mic și poate să rămână virusu în aer

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Adry05):

Ca idee am spus ''stand''. Nu poti sta in mijlocul unei alei, nu? Trebuie sa...mergi.
Apropo, eu am stat in iarba in fata blocului si nimeni nu mi-a zis nimic. Este chiar in fata domiciliului, deci nu vad unde e problema.
Logic ca poate sa isi ia un trening si sa iasa la plimbare/sa alerge un pic, nu neaparat sa ''stea''.

| Adry05 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Păi nici el nu stătea în mijlocu aleei, stătea pe scară, la scara lui. n-ai voie pentru că așa ar trebui să aibă toți voie și ies toți deodată pe aceeași idee că „sunt la blocu meu ce are" și ce mai rezolvăm cu izolarea?! alții stau în casă ca tu să stai în fața blocului, so...

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Adry05):

Ii invit sa stea, in limita locului disponibil, la 2 metri de mine, cu manusi si masti. Daca nu mai au loc, sa vina dupa ce plec eu. Asta daca n-au altceva mai bun de facut la acel moment. Un job, niste cumparaturi fictive sau altceva.
Nu ti se pare cam absurd scenariul in care toti proprietarii ar vrea sa stea in aceeasi secunda in fata blocului, in iarba, impreuna cu mine? laughing
Dar dupa ce plec eu, se poate aseza linistit oricine.

| Adry05 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Alta era ideea, în fine, lăsăm la o parte.

Răspuns utilizator avertizat
| morfeo a răspuns:

Spala-te

| Nume6 a răspuns:

Sparge biberourile, dupa ce I terminat arunca plasma in cosul cu gunoi, da foc la cosul de gunoi cu plasma în el, ihaaa, ai terminat!

| florin926481f a răspuns:

Eu stau mai mult afara decat in casa, ma plimb prin livada, sporturi in aer liber, joc carti cu prietenii( suntem vecini)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru florin926481f):

Tot ce nu este voie faci, bine ar fi sa te prinda politia sa-ti dea amenda ca din cauza ta si a altora ca tine imbecili care se cred tari, prelungesc ăstia starea de urgenta, stati mă in casă nu mai face ti pe desteptii.

| florin926481f a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Unde scrie ca nu am voie sa ies in gradina mea? cu ce deranjez? Nu am mai iesit din curte de cateva saptamani, daca tu stai la bloc si nu ai unde sa iesi nu trebuie sa te frustrezi asa

| Trex157et777 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Deja asta e a-6 a sapt. de cand stau in casa!

| SoareDaniel a răspuns:

Invata limbi straine, urmareste documentare despre masini, asculta muzica etc

| dianacosma a răspuns:

Bună, Trex157et777!

Este într-adevăr o perioadă care ne provoacă şi are ecouri în viaţa noastră, însă stările pe care le avem pot fi gestionate, singuri sau cu ajutor, în funcţie de problemă.

Înţeleg că în cazul tău, ce te afectează acum este plictiseala. Enumeri doar trei activităţi, deci mi se pare normal şi de înţeles că te-ai săturat de ele în 6 săptămâni. Vestea bună este că ai de ales din mai multe.

Uite câteva idei, poate ceva rezonează cu tine. Iar dacă nu, poate faci chiar din căutarea unei activităţi noi ceva palpitant pentru tine.

Poţi folosi timpul pentru treburi casnice.
Poţi citi (cărţi, bancuri, articole de interes, benzi desenate,...).
Poţi vorbi cu prietenii prin video call dacă ai posibilitatea (sau dacă nu, măcar la telefon sau prin mesaje + contactul social este foarte important).
Poţi asculta muzică.
Poţi participa la evenimente sociale sau cursuri pe internet.
Poţi învăţa o nouă abilitate cu ajutorul internetului (sport, artă, DYI, limbă străină, programare,...).
Te poţi implica în realizarea unui proiect personal relevant pentru tine.

Pe de altă parte, poţi şi să fii pur şi simplu plictisit un timp. Nu până e prea mult şi simţi că înnebuneşti, dar nici nu se întâmplă nimic rău dacă ai şi zile în care te plictiseşti, iar plictisul, ca orice altă stare, trece. Este bine totuşi să ai idei care merg pentru tine încât să te şi distrezi, să ai şi sens şi o oarecare structură în această perioadă. Varietatea îţi este cel mai bun prieten. Activităţile menţionate de tine sunt toate de relaxare. Dacă nu ai job sau şcoală în această perioadă, probabil vei simţi lipsa unei structuri şi unor activităţi care să nu fie doar de relaxare.

Ai grijă de tine!