| Flavianadx a întrebat:

Cum se explica faptul ca au scazut cazurile? In Europa a fost o evolutie ascendenta, datorata noii mutatii din Uk. Se pare ca de vreo cateva zile in unele tari a inceput sa mai scada, datorita masurilor foarte stricte.
La noi nu sunt masuri stricte si totusi avem putine cazuri. Teste se fac destule
https://covid19.geo-spatial.org/statistici/teste-efectua te

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Putine cazuri in Romania?
Numai ieri au fost 1509 cazuri de infectati si 50 de morti, dar cifra reala este de 3-4 ori mai mare, din cauza lipsei testarii!
https://www.worldometers.info/coronavirus/

| Mosotti a răspuns:

Da, de ex pe 10 decembrie au fost 7076 cazuri noi la 31437 teste.
Pe 13 ianuarie au fost doar 4424 cazuri noi la 32837 teste.
Pe 14 au fost mai putine cazuri 3252 tot cam la acelasi nr de teste.

Nu stiu de ce au scazut cazurile.

| Flavianadx explică (pentru Mosotti):

Sa fie ceva legat de horeca si scoli? Adica in realitate sa fie multe cazuri.

| Mosotti a răspuns (pentru Flavianadx):

Nu stiu, poate.

| badpanda a răspuns (pentru Flavianadx):

Asteptam, sa se vacineze toti cobaii si o sa vedem dupa aceea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

5000 teste astazi.

| Nilsson a răspuns:

Vârful virozelor se atinge la schimbările de sezon când sistemul imunitar este slăbit.

La noi în țară toată vara numărul de cazuri noi a fost relativ scăzut, deși au fost ridicate aproape toate restricțiile, cu excepția botniței.

Din octombrie, cum a venit frigul și nu mai era vreme de tricou, a explodat și numărul de cazuri, indiferent de câte restricții se mai adăugau.

La fel a fost și primăvara trecută.
Acum suntem în miezul iernii, și corpul s-a acomodat.

Mystery solved.winking

| goguPatent a răspuns:

A inceput sa scada pentru ca au trecut cele 14 zile de la Craciun, anul nou si alte zile libere si lumea isi vede mai linistita de treaba ei. Nu tu vizite, nu tu rude, nu tu mese festive, nu tu petreceri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au scăzut testele. Nicio mare jmecherie.

| badpanda a răspuns:

La italieni la 120.000 de teste ies 8000 de pozitivi si la noi la 12000 ies 4000.Destule pe naiba.

| Flavianadx explică:

Am elucidat. Nu se poate testa pentru noua tulpina venita din Uk, ca nu sunt kituri pentru tulpina asta. S-a depistat un singur caz la noi, iar apoi n-au mai venit kituri.
E normal sa scada cazurile pentru vechea tulpina, pentru ca cea noua este mai puternica si o domina.
Nu stiti nimic laughing

| goguPatent a răspuns (pentru Flavianadx):

Ai elucidat mai nimic.
Daca numarul crestea atat de mult s-ar fi reflectat in numarul de pacienti aflati in stare grava la spital. Doar ca si numarul lor este in scadere. Asa ca...