| tonyc7 a întrebat:

Daca corona va dura inca 10 ani de acum incolo, asta inseamna ca oamenii vor trebui sa se vaccineze in fiecare an, timp de 10 ani?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact.
Ca si pentru alte boli probabil ca se vor descoperi vaccinuri care sa protejeze mai mult timp, posibil chiar pe viata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar pentru gripă nu faci vaccin antigripal in fiecare an?

| tonyc7 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ala e facut de batrani mai mult. Si doar care vrea!

| relian a răspuns:

Te poti vaccina si 100 de ani, este alegerea ta.O boala nu dispare niciodata, sau afectiune cauzata de un agent extern.Deci sa dispara ce spui tu, ar trebuie ca toti agentii aia patogeni care cauzeaza boala asta sa dispara de pe tot pamantul, sa dispara ca specie.

Atunci poti sa spui ca gata n-o sa mai fim afectati de acel organism.
De gripa ai scapat? Uite si cristi spune la fel, in sf incepe sa spuna si el adevaru laughing faci pentru gripa in fiecare an si tot te imbolnavesti.

Deci tu alegi ce vrei sa faci. Daca s peste 10 ano o fi vaccin tu ceri si aia iti fac, doara nu-i doare siringa sa iti faca.

| gabicoo a răspuns:

Șoșocii și Șoșoacele nu se vor vaccina nici peste 10 ani!
Să sperăm că așa vom scăpa ce ei! Pe cale naturală! Naturlïch!

| tonyc7 explică (pentru gabicoo):

Si daca tu te-ai vaccinat, crezi ca vaccinul ala o sa te tina 10 ani? Esti dispus sa faci altul si altul si altul, cate 2-3 vaccinuri pe an, timp de 10 ani de acum incolo?

| gabicoo a răspuns (pentru tonyc7):

Dacă se imunizează 80% din populație pandemia ar dispărea iar vaccinarea ar deveni inutilă!

Sunt vaccinat cu doza 3 și nu mi-au crescut coarne sau coadă de maimuță!

| relian a răspuns (pentru gabicoo):

Si nici nu o sa creasca.Ai facut 3 vaccinuri si nu ai coada, cine a spus ca vei avea coada?laughing tu crezi ca aia ti-ar da tie coada moca laughing aia ar costa f mult, nu ai tu bani de asa ceva.
Daca se imunizeaza ce spui, toti se vor imbolnavi ca si pana acum, exact cum se imbolnavesc oamenii si de gripa si alte boli de genul asta.
Deci nu dispare nimic, dispare doara in capu tau.Na spus nimeni ca vaccinu ar afecta, ba nu are nici un efect, asta e chestia mai tare, ca urmare pentru ce sa ma prosteasca unu sa iau ceva care nu imi e de folos?

Sau sa ma oblige? Astia fac asta sa vada daca se poate, daca se poate sa forteze lumea, daca le merge atunci stiu ce or sa faca pe viitor.

| cristimihailov a răspuns:

Boss, nu iti face griji din astea.
Traieste-ti viata, mergi la gradinita, nu te uita in viitor.
Ca devii depresiv.
Si o sa fii parte din generatia depresiva.

| Lukasssz a răspuns:

Nu avem de unde sa stim, probabil ca da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă va dura atât spitalele de psihiatrie vor fi arhipline de persoane depresive, paranoice, și anxioase. Cred ca doar 10% vor fi sănătoși mintal /mental, 90 % vor decadea psihic, unii ireversibil.
În schimb se vor vedea și efectele secundare pe termen lung a viccinelor, și decesele asa cum vin unii cu unele teorii conspirative, sau poate chiar se va dovedi ca conpirationistii au avut dreptate. Pana atunci mai e mult și bine. Sănătate tuturor.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Multi cred ca au inceput deja sa decada psihic inca de pe acum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Din păcate da. happy

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Exista si multi care se bucura de situatia asta, primii fiind elevii si profii lor, ca au parte numai de vacante sau scoala online mai mult! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Se vor bucura pana la o limita. Pana li se va îmbolnăvi cineva drag. În zilele noastre bucuria a ajuns sa fie limitata și relativa; adica tuturor ni se poate întâmpla în orice moment o tragedie neașteptată când ne așteptăm mai puțin, nu e ok sa fim pesimiști, sa gândim negativ, dar trebuie sa fim obiectiv și realiști ca se poate întâmpla la oricine în orice moment o tragedie. Acum am ajuns în acea clipa în care trebuie sa ne bucuram de fiecare moment, de fiecare zi, sa ne prețuim viata, pe cei dragi noua, sa nu ne mai uram unii cu alții, sa fim mai apropiați sufletește, sa lăsăm hate - ul la o parte, din păcate pe unii nu ia maturizat aceasta metamorfoza sociala drastica, tot prosti au rămas și dușmănosi.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Din pacate hate-ul nu poate fi lasat la o parte pentru ca oamenii isi gasesc,, placerea'' cel mai mult in asta. Nu stiu daca si la alte natii e la fel, dar romanii asa sunt, le place sa se manance intre ei. De la politicieni si pana la oamenii de rand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Ai dreptate. happy