| blairelovesmusic a întrebat:

Daca ma vaccinez cu prima doza o sa pot sa ma duc la coafor, mall-uri etc. sau trebuie sa astept pana cand fac a doua doza?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Vasilicamosbatran a răspuns:

Trebuie sa aștepți rapelul. Atunci îți dă și Green Pass adică (celebrul) Certificat Verde.
Din păcate doar cu o doza nu poți sa mergi nicaieri(unde se impune, și nici la coafor)
Dacă îți făceai Jonson&Jonson atunci da.
Mergeai si azi.

| goguPatent a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Eronat. Chiar daca facea Johnson certificatul verde era valid dupa 10 zile abia.

| timidu89 a răspuns (pentru goguPatent):

Eu stiu ca poti intra in posesia acelui cod QR chiar in ziua in care ai facut rapelul.

| EcceHomo a răspuns (pentru timidu89):

Poți intra în posesia lui, dar nu este valid decât după a 10-a zi de la rapel. În cazul Johnson, a 10-a zi de la administrarea dozei.

| timidu89 a răspuns (pentru EcceHomo):

Am bulit-o! Mai am 13 zile pana la rapel... aproape o luna laughing Tot o sa ies ca ma tem ca imi traiesc ultimele zile sau luni de zile... din cand in cand simt ceva in piept sau la inima, asta dupa vaccin. Inainte nu aveam nimic.

| EcceHomo a răspuns (pentru timidu89):

Îți descarci codul QR pe o coală A4, apoi îți descarci și aplicația check dcc pe telefon, și începi să scanezi codul. Cam așa, din oră în oră. O să vezi că începi sa crezi că ai pentru ce trăi. laughing

| goguPatent a răspuns (pentru timidu89):

Asta nu inseamna ca e si valid.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Chemi coafeza la tine acasă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Astepti rapelul plus o perioada dupa.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Faci rapelul si mai astepti cateva zile pana va fi valid.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Trebuie sa aștepți a doua doza. Dar și o săptămâna-doua de la a doua doza. ‘)