| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana care a fost confirmata cu corona, dupa cele 2 saptamani petrecute acasa(dupa alegere), este examinat de medic insa nu i se mai face testul de covid, si revine in societate desi inca prezinta semne clare de raceala dar fara febra mai poate fi contagioasa?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Testele zic ca nu mai esti contagios la 14 zile dupa infectare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cica nu.

| Yuoia a răspuns:

Daca prezinta simptome, este contagioasa in continuare. Si din ce aud (bine ca nu am nevoie!), testul se face la cerere si contra-cost.

| DarthNiger a răspuns:

Pai din cate stiu eu se mai face test inca o data dupa perioada de izolare ca sa se confirme cu adevarat ca nu mai esti infectat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3 saptamani esti contagios, simptomele pot sa ramana

| Anothergirl22 a răspuns:

Îți răspund ca voluntar din cadrul DSP, cu exact același lucru pe care îl spun și oamenilor cărora le fac anchetele epidemiologice. După cele 14 zile de stat în izolare, începând cu momentul in care au fost recoltate probele pentru test, nu mai este considerat contagios, deci poți reveni în societate, fără griji. In cazul in care simptomele persistă și te simți rău, astfel încât consideri că nu poti sa mergi la muncă, vorbește cu medicul de familie pentru prelungirea concediului medical. Daca te simți apt pentru a merge la muncă, nu este nevoie nici de aviz epidemiologic pentru reintrarea în colectiv, cu atât mai puțin de test COVID 19. Chiar dacă virusul mai este instalat în organism, nu mai este contagios, deci testul ar fi făcut fără niciun rost. Multă sănătate! happy