| anonim_4396 a întrebat:

Dacă pentru a participa la un eveniment ai nevoie de test covid negativ, în calitate de "nevaccinat" și, fiind negativ, te duci, iar acolo iei virusul de la o persoană vaccinată, purtătoare...în acest caz de ce nevaccinații sunt atât de blamați și li se iau atâtea drepturi?
Vreau să înțeleg. Mă poate lumina și pe mine cineva, vă rog?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nevaccinati sunt cei care pun presiune pe sistemul sanitar, tot ei au sansele cele mai mari sa crape sa fie purtătorii si sa raspandeasca virusul.

Te ai luminat acum?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Te rog, mai citește odată întrebarea. Încarcă să înțelegi situația.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai citit intrebarea.
Am mai citit si cifrele INS pe România. 95% dintre decese au fost la cei nevaccinati, 3% la cei vaccinati doar cu 1 doza.
78% dintre infectati sunt nevacinati.

Ti as explica si situatia din Israle, dar timpul meu e destul de valoros, nu l as pierde pe cineva care nu vrea sa înțeleagă

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dacă ești bun să o explici, aș fi recunoscătoare.winking

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti explic, dar promiti sa urmaresti firul explicatiei si sa incerci sa intelegi inainte de concluzii tampite?

In primul rand Israel are 80% din populatie vaccinata si aici intra aproape toti cei cu boli sau peste 50ani.

Exista mai multe articole care spun ca in mijlocul lunii august in Israel din cei internati erau 50% vaccinati si 50% nevaccinati...

Intelegi ce inseamna asta? Ca din 80% vs cei 20% cazurile sunt aproape egale. Ce ne spune asta? ca rata de imbolnavire grava in randul vaccinatilor este de cateva ori mai mica?

De ce se imbolnavesc grav insa vaccinatii? Pentru ca Israel a fost prima tara care a vaccinat batranii si bolnavii, deci anticorpii lor au inceput sa scada deja si fiind o categorie de risc deja boala ii afecteaza.

De ce se imbolnabesc grav nevaccinatii? Pentru ca sunt nevaccinati. Majoritatea celor nevvacinati in Israel sunt tineri / fara boli.

Ai prins pana aici informatia?

Ce trebuie sa mai ai in vedere... pai faptul ca la valul din iarna trecuta in Israel la aproape acelasi numar de infectari erau dublu numarul de decese.

Ce trebuie sa mai ai in vedere? Pai faptul ca in primavara / vara cand cei imunizati aveau nivele mari de anticorpi Israel a avut zile intregi cu 0 infectati si fara internari.

Ce trebuie sa ai in vedere? Ca Israel a inceput imunizarea cu a3a doza si nu au cazuri grave din acesta grupa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai minim 2 afirmații eronate.

Faptul va vaccinul nu contribuie sa sansa mai mica de răspândire, ceea ce e fals pentru ca avand anticorpi virusul este distrus/inactivat mult mai reped si faptul ca cei vaccinati nu se protejează.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AMATTO):

"Iar vaccinaților li se permite accesul în adunări și în locuri unde un nevaccinat n-are voie."

Pai asta e bine, ca asa cei nevaccinati sunt protejati.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AMATTO):

Am explicat doua raspunsuri mai sus...
Si nu, nu sunt explicatiile mele ci am adunat informatii din numeroase articole care s au jucat cu numerele, au luat declaratii de la medici si au tras concluziile.

| johnnny123 a răspuns (pentru AMATTO):

Esti doar un raspandac de fake news

https://www.cnbc.com/......covid.html

Studiul CDC din SUA arata ca persoanele nevaccinate prezinta un risc de 29 de ori mai mare a dezvolta forme grave, si un risc de 5 ori mai mare de a se infecta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil pentru ca "cica" nu sunt asa de multe cazuri de acest fel. Sau cel putin asa se aude.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Și atunci...de ce lucrurile sunt așa cum sunt în Israel?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm aici nu pot sa iti raspund, ca nu stiu cum sunt in Israel. Doar daca imi spui.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Cică acolo atât rata de vaccinați (80% dacă nu greșesc), cât și rata de infectați, sunt foarte sus, dacă nu chiar cel mai sus.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm. Pai da, probabil ca asa este.

Dar pe langa asta, desi nu am spus nimic concret...
observa ca exista o oarecare "rivalitate" intre vaccinati si nevaccinati, fiecare zicand ca ceilalti "blameaza" si asa mai departe?

Lucrurile nu o sa se schimbe, indiferent de cum si pe cine dam eventuala vina. Drepturile si alte lucruri o sa se modifice probabil si nu prea avem ce sa facem legat de asta. Cu atat mai putin pe TPU.

Deci orice am spune si oricui am spune ceva legat de asta, este irelevant. Asa ca de ce sa mai spunem big grin

| Laura162 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa vorbim despre cum stau lucrurile in Israel? Ok, uite numerele oficiale:
https://datadashboard.health.gov.il/COVID-19/general
Vezi graficele alea cu incidenta, cazuri grave si morti impartite pe nevaccinati (albastru), vaccinati partial (galben/verde deschis) si vaccinati complet (verde inchis)? In conditiile in care Israel are in jur de 80% din populatie vaccinata:
- incidenta de mai bine de 10x mai mare in randul nevaccinatilor decat vaccinatilor, pe toate grupele de varsta;
- cazuri grave: nevaccinatii de 30-40x mai multe decat vaccinati;
- morti: nevaccinati de mai bine de 10x mai multi decat vaccinati.

Raceala comuna se imprastie in fiecare an (ma rog, cand nu stam toti in casa), sunt milioane de cazuri... vezi pe cineva sa se streseze din cauza racelii? Nu, pentru ca de la raceala nu prea mori, nu prea ocupi toate locurile la ATI si nici sectii intregi din spitale, nu iti pica economia, etc. Problema mare cu covidul sunt cazurile grave si suprasaturarea sistemului sanitar. Nu s-ar stresa nici naiba cu el daca ar fi doar cazuri usoare si din cand in cand cate unul grav. Asa ca daca vrei sa minimalizezi rolul vaccinului, ti-ai ales foarte prost tara.

| cristi202 a răspuns:

Nu prea poti lua virusul de la un vaccinat. Un medic a explicat foarte clar: cand corpul are anticorpii necesari apărarii organismului, virusul este blocat inca de la intrare, astfel ca procentul de viruși in corpul unui vaccinat e mult mai mic decat in al unui nevaccinat, de aceea ii si face fata bolii. Si atunci, daca e sa luam transmisibilitatea, si intr-o particula in suspensie din saliva unui vaccinat vor fi mult mai putini viruși, ceea ce presupune o sansă de infectare mult mai mica a altora.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca persoanele vaccinate sunt mai putin contagioase. In plus doi vaccinati au sanse si mai mici sa răspîndească virusul. Eu nu am auzit până acum că un vaccinat sa dea virusul, toți cei care s au îmbolnăvit in ultimul timp au fost majoritatea lor nevaccinati.

| Emma30555 a răspuns:

O sa urmăresc știrile, dar tot consider că vaccinul e mai ok decat deloc. Sunt si persoane care nu dezvoltă anticorpi e adevarat dar aceste persoane sunt mai puține. Nu stiu daca in Israel numărul de persoane infectate e la fel de mare ca anul trecut pe vremea asta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca daca ai fost vaccinata, ai fi avut sanse si mai mici sa iei virusul. Eventual sistemul tau imunitar l-ar fi si omorat.

| Vântulalb a răspuns:

Nici eu nu inteleg. Si sunt aici 3-4 (nu am citit tot) la cre vreau sa le spun sa se uite la stirea de azi. Un elev din Bucuresti, vaccinat si cu simptome geave de covid. Confirmat. Toti colegii, nevaccinati dar sanatisi, au ramas acasa, ca asa e legea.

| goguPatent a răspuns (pentru Vântulalb):

Si eu as vrea sa le zic unora de pe aici sa se uite la stirile din ultimele 10 zile

"Peste 80% din infectările noi cu Covid-19 au fost înregistrate la persoane nevaccinate, arată datele publicate miercuri de Institutul Național de Sănătate Publică"

"„Sunt peste 70 de copii cu infecţie cu coronavirus internaţi. Unii dintre ei sunt cu forme deosebit de severe şi ventilaţi, avem un număr mic de astfel de copii. Alţi sunt cu forme moderate, alţii sunt cu forme relativ uşoare. Ce trebuie să înţelegem e că fiecare dintre copiii care sunt internaţi pe secţiile de terapie intensivă şi au forme moderate şi severe provine din familii nevaccinate "

| johnnny123 a răspuns (pentru Vântulalb):

Nu intelegi pentru ca refuzi sa intelegi...

Nu a spus nimeni, niciodata, ca vaccinul are eficacitate 100% si ca daca te-ai vaccinat esti absolut imun. Deci este evident ca vor exista si cazuri de persoane vaccinate care ajung in stare grava.

Dar eficacitatea unui vaccin nu este negata de aparitia unor cazuri izolate de genul "un elev a avut simptome grave". Eficacitatea se calculeaza statistic, adica pe numere mari. Iar numerele mari arata clar si indisputabil ca vaccinul este foarte eficient atat in reducerea riscului de infectare, cat si in reducerea riscului de a face forme grave.

Atunci cand un manager de spital de boli infectioase spune ca 99% dintre cazurile grave internate la el sunt nevaccinati, de ce alte argumente mai ai nevoie pentru a accepta realitatea ca vaccinul functioneaza? (https://www.g4media.ro/......nati.html)

Atunci cand CDC (agentia guvernamentala a SUA pentru controlul bolilor) spune ca persoanele nevaccinate au un risc de 5 ori mai mare de se infecta si de 29 de ori mai mare de a dezvolta forme grave, de ce alte argumente mai ai nevoie? (https://www.cnbc.com/......ovid.html)

Sansele de a castiga la loterie sunt de 0. 000007%. Si cu toate astea, o gramada de oameni joaca la loterie.
In acelasi timp, multora dintre acesti oameni li se pare ca un vaccin cu eficacitate de 94% nu este suficient de bun, pentru ca "uite ca si vaccinatii ajung la spital".

Apoi se simt jigniti cand cineva le pune la indoiala inteligenta...

| Vântulalb a răspuns (pentru johnnny123):

Mda, inteligenta mea a intrat in ceata din momentul cand am vazut "loteria vaccinului". Au mai fost mituiti romanii pentru a se vaccina. Dar asta cu loteria a pus capac la toate. Ma intreb de ce si incep sa regret ca m-am vaccinat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"iar acolo iei virusul de la o persoană vaccinată, purtătoare...în acest caz de ce nevaccinații sunt atât de blamați și li se iau atâtea drepturi?"
nu sunt sigur ca inteleg unde bati. poti sa faci sa fie mai clar?

| CassiusAlexander a răspuns:

Blamați de cine și ce drepturi? Că eu văd că mai mult nevaccinați blamează în stânga si in dreapta, cel puțin la noi în țară.

Uite pentru că dacă un vaccinat e purtător are șanse mai mici să aibă simptome/simptome grave deci șanse mai mici să-ți strănute în față că să-ți transmită virusul.
La anumite clinici sau centre te poți testa gratis deci nu văd ce mare năpastă a căzut peste tine. Uite că tot vorbiți de drepturi dar de exemplu la mine la muncă, atunci când avem contact cu clienți, purtăm mască toți și nevaccinați și vaccinați, la școală tot așa poartă toți. Nu ar putea să spună cei vaccinați că de ce sunt și ei supuși la aceleași măsuri ca cei nevaccinați? Ba ar putea. Deci nu sunteți voi așa de nedreptațiți big grin