| Hammurabi a întrebat:

Am o nedumerire.
Dacă X care este vaccinat, poate fi infectat și de către un vaccinat și de către un nevaccinat, este vreo diferentă dacă ia virusul de la un vaccinat sau dacă îl ia de la un nevaccinat?
Nu vreau păreri.
Vreau un răspuns numai dacă cineva are informații.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un vaccinat, nu are importanta de la cine ia infectia, fiindca poate sa treaca peste ea si sa se vindece complet si fara risc, fata de unul nevacccinat care are toate sansele sa ajunga in coma, pe aparate sau chiar sa moara in urma infectarii, mai ales cu varianta Delta care este de peste 1000 de ori mai puternica, decat varianta originala a covidului.

| Hammurabi explică (pentru Violleta2022):

Deci forma ușoară a bolii o face pentru că el e vaccinat, nu pentru că s-a infectat de la un alt vaccinat și nu de la un nevaccinat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hammurabi):

Un vaccinat poate sa nu faca nici un fel de boala, chiar daca ia virusul, fiindca are deja anticoorpi si daca sistemul lui imunitar este foarte sanatos, atunci trece prin boala, fara probleme.
Dar daca este afectat de infectie, va fi afectat usor, fiindca are deja anticorpi ai acelui virus, care pot lupta si elimina infectia virala, in scurta vreme si fara complicatii.
Am scris mai sus, un vaccinat nu are importanta de la cine ia virusul, daca cel infectat a fost sau nu vaccinat, diferenta facand-o doar starea lui de sanatate, care nu este afectata atat de grav cand trece prin infectie si refacerea este mult mai usoara si rapida.

| Hammurabi explică (pentru Violleta2022):

Exact așa mi-am imaginat și am înțeles și eu.
Dar atunci de ce crezi că cei care nu vor să se vaccineze sunt considerați ca fiind pericol pentru cei vaccinați?
Pentru că, după logica bunului simț, pot fi un pericol doar pentru ei înșiși. Și ar trebui lăsați la modul "treaba lor, dacă vor să riște, o fac pe pielea lor".

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

De ce va este asa de greu sa intelegeti care e treaba cu nevaccinatii?

Ti se pare ca in ultimele 2 luni au fost un pericol doar pentru ei umpland spitalele si blocant tot sistemul sanitar?

Nu, daca vor sa se riste nu o fac pe pielea lor, o fac pe pielea societatii afectand pe toata lumea.

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Nu cumva e o falsă problemă interpretată în stil comunistoid?
Aproape toți care ajung în spitale, în general, ajung pentru că nu au respectat ceva (au mâncat gras, au băut mult, a fumat,... etc.) în general, n-au respectat niște reguli.
Ăștia n-o fac pe "pielea societății" afectând pe toată lumea?
Sau nu se pune pentru că sunt ceva mai puțini? (aparent mai puțini considerând ultimii 2 ani).
Nu am văzut "pentru sănătatea dvs., vaccinați-vă" ci "vaccinați-vă că nu mai aveți voie la muncă, în mall, etc."

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Sa ma scuzi da nu stiam ca diatebul, hta, colesterolul, cancerul sunt boli contagioase.
Sa ma scuzi da nu stiam ca zilnic sunt 1800 oameni in sectiile de ATI ca au mancat gras.
Uite chiar nu stiam ca daca X se duce sa se opereze de cancer intr-un spital unde sunt internati pacienti cu colesterol ridicat si probleme de ficat o sa se infecteze de la ei si o sa moara.

Chiar nu stiam ca bolnavii de cancer de plamn nu au voie in multimi de oameni ca ii infecteaza pe altii.

Sunt campanii de vaccinare axate strict pe sanatate. Ca nu vrei sa le vezi e alta discutie.

Problema nu e falsa. E insa falsa logica care compara o boala extrem de contagioasa cu probleme de ficat sau cu cancer.