| RAY a întrebat:

De ce răcesc lunar? Cei care va_ti vaccinat cu 3 doze anticovid va răciți mai des? Am o tuse de îmi vine sa vomit

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doua doze facusem, si n-am mai racit calumea de mult.
Pentru ca nu mai lucrez cu oamenii, deci nu mai stau in microbi.

7 răspunsuri:
| RAY explică:

Nici un miliard nu a murit, vrajeala

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Trateaza-te cu tinctura de propolis iar apoi preventiv ia toamna prin octombrie și repeta in februarie că prevenție. Nu o sa mai răcești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sistemul imunitar praf, eu nu am racit deloc iarna asta si nu am facut vaccinul "minune"

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Azi când am fost la mall toți erau răciți, sistemul imunitar 2 ani a trecut pe pauza și acum slab

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai asta e efectul faptului ca s-a stat cu masca la gura si cu spirt pe maini non-stop, sistemul inmunitar ca si sistemul muscular are nevoie de antrenament sa fie in forma, sa ia contact cu virusi, eu n-am tinut nici masca la gura si uite-ma ce bine stau, am stat langa oameni raciti la servici si nu am nimic si acasa la fel, sunt de neclintit.

| DjSannan a răspuns:

Este normal să te îmbolnăvești de câteva ori pe an, indiferent dacă ai fost vaccinat împotriva COVID-19 sau nu. Răceala este o infecție virală a tractului respirator superior (nas, gât și faringe) și este cauzată de virusuri diferite decât cele care cauzează COVID-19.

Există mai mult de 200 de tipuri de virusuri care pot cauza răceală, dintre care cele mai frecvente sunt rhinovirusurile. Aceste virusuri sunt extrem de contagioase și se răspândesc prin picături în aer atunci când o persoană tuse, strănută sau vorbește. De asemenea, acestea pot fi transmise prin atingerea unei suprafețe contaminate, apoi atingerea nasului, gurii sau ochilor.

Este posibil să te îmbolnăvești mai des dacă ai o imunitate scăzută, dacă trăiești într-un mediu în care se îmbolnăvesc mulți oameni (de exemplu, într-un cămin de studenți sau într-un mediu de lucru aglomerat) sau dacă ai un stil de viață care îți slăbește sistemul imunitar (de exemplu, dacă nu dormi suficient, mănânci necorespunzător sau faci prea puțină mișcare). Vaccinarea împotriva COVID-19 nu ar trebui să afecteze frecvența răcelilor sau a altor infecții respiratorii.

Tusea poate fi un simptom al unei răceli, dar poate avea și alte cauze, cum ar fi astmul, alergiile sau boala pulmonară obstructivă cronică (BPOC). Dacă tusea durează mai mult de o săptămână sau dacă te simți extrem de obosit sau slăbit, ar trebui să contactezi un medic pentru a face un diagnostic și a te trata corespunzător

| pombar a răspuns:

Soarta e corecta