| SingleForOne a întrebat:

E ok dacă angajații din librarii te stresează ca te vor da afară dacă pui mâna pe lucruri si stând cu ochii pe tine la fiecare 5 secunde?

Serios vorbind, numai astfel de reacții primesc când sunt într-o librarie, de când a început pandemia. Devine foarte insuportabil. Nu pot ști dacă o carte îmi place sau nu și nu am timp să caut pe net de fiecare dată.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Librariile sunt particulare. Regula este sa nu atingi obiectele care au fost sau pot fi atinse si de altii. Este sanatos si pentru tine si pentru ceilalti. Uite si alte reguli de protectie minima: https://bit.ly/3lQrFmI

| SingleForOne explică (pentru Salontanul):

De-ar fi asa, dar din atitudinea lor, automat deduc ca n-au chef de clienti, de a face treaba, pur si simplu sa plece cat mai repede, nicidecum despre regulile de protectie; oricum cred ca vin in jur de 30-50 de persoane pe zi, mereu le vad pustii.

| Salontanul a răspuns (pentru SingleForOne):

Asta e! Fiecare cum intelege sa-si vanda marfa. E lege si este obligatorie masca. In magazinul de la coltul strazii nu-mi zice nimeni nimic daca umblu fara masca. La Lidl si Penny vine agentul imediat pentru ca ei nu duc lipsa de clienti.

| Catrice a răspuns:

Dacă ai față de hoț aia ehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au acest drept. data viitoare filmeaza-i.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Unde scrie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Dar cel care a adresat intrebarea semnaleaza un comportament neadecvat din partea angajatilor.
Este adevarat ca si in biblioteci cartile se pun in carantina dupa fiecare imprumut.
Nu am nimic impotriva, insa daca poarta manusi, nu vad de ce s-ar lega cineva.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te intrebasem altceva. N-ai cititi sau n-ai inteles? Unde scrie? Si era vorba de librarii nu de biblioteci. Bine! E cam, aproximativ, acelasi lucru doar ca astazi este o regula sa nu atingi produsele. Cand mergi la Lidl sau alt hipermarket te rog asculta-le anunturile! Printre altele si rugamintea sa nu atingi produsele. Ca nu se respecta este altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Pai cine a avut bun simt inainte de pandemie, are si acum. Cine nu, nu.
Si eu ma uit daca e proaspata o paine sau altceva, dar nu ma apuc sa pipai produsele ci ma uit la termenul de valabilitate.

E vorba de bun simt!

| SingleForOne explică (pentru Salontanul):

Mi-ar face sesizare/reclamatii si m-ar da afara daca vreau sa citesc spatele unei carti?
Nu se ocupa, totusi, cu dezinfectarea?
N-ar fi mai bine daca, cartile ar veni invelite in plasticul acela de carte noua, ajutand in acelasi timp si la dezinfectare fara a uda paginile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pentru că e pandemie, altfel nu aș fi înțeles comportamentul lor anormal.

| ColaDeCashmir a răspuns:

Ce culoare are pielea ta?