| anonim_4396 a întrebat:

Fostul manager al Spitalului de Boli Infecţioase "Sfânta Parascheva" din Iaşi, medicul Carmen Dorobăţ și-a făcut vaccinul acum câteva zile, iar zilele astea a anunțat că are corona virus. Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si care e problema?
Nu a fost explicat destul de clar ca anticorpii sunt dati la cateva zile bune dupa vaccinare si efectul maxim e atins dupa rapel?

Incerci sa propagi un fake news ca vaccinul nu e bun?

| SPECTOGRAFIE a răspuns (pentru suntserios):

Nu vreau să propag nimic. E fix treaba fiecăruia ce crede despre acest vaccin.

| suntserios a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

Si atunci scopul intrebarii era sa?
Vroiai tu sa verifici daca stie TPU cum functioneaza vaccinul?

| dannyel86 a răspuns:

Lumea trebuie sa inteleaga ca vaccinul nu vindeca si nu te protejeaza total de Covid. Il faci doar ca sa scapi de formele grave care te trimit la Terapie Intensiva. Chiar daca esti vaccinat, tot te poti (re)imbolnavi.

| badpanda a răspuns (pentru dannyel86):

Am avut covid toata familia.Cel mai repede s-au pus pe picioare batranii de 83 si de 79 de ani. Dupa 5 zile erau deja la treaba in gradina.
Ce sa faca cu amaratul ala de vaccin?

| gabicoo a răspuns:

Gogule ești bine?
Dacă te vacinezi ție și numai ție o să-ți pună cip. Dar nu de ăla minuscul! Ci din ăla mare cât o pentodă PL 93 cum aveau pe vremuri televizoarele cu lămpi!
winking

| SPECTOGRAFIE a răspuns (pentru gabicoo):

Dar tu ești bine? Sigur, abia aștept.

| PainTech a răspuns:

"acum câteva zile" nu e o perioada suficientă.

How long does that process take?
Most of the coronavirus vaccines are given in two doses — typically administered three to four weeks apart — to increase antibody levels and boost your protection. That whole process typically takes about 28 days and is complete soon after you get the second shot according to Ogbuagu, who is involved with a Pfizer vaccine trial. So you should be fully protected from COVID-19 within about a month.

https://www.google.com/......ea3760/amp

======
Deci după a doua doza ar trebui sa fie protejat. Acum e prea devreme.

Și ar trebui reținut faptul că vaccinul are totuși o eficiență de 95%. Chiar și după a doua doza pot să existe cazuri de infecție. Vaccinul nu e medicament minune.

| siriusblack98 a răspuns:

Părerea mea este că ești dezinformat rău de pui întrebarea asta sau vrei să-i dezinformezi pe alții. Una din două. Vaccinul ăla nu îți garantează imunitate absolută imediat. Abia după două săptămâni are un efect iar în timpul ăsta tu nu trebuie să te îmbolnăvești.

| SPECTOGRAFIE a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu vreau să dezinformez pe nimeni, voiam doar să știu părerea voastră, nu am dat la nimeni în cap.

| Werrich a răspuns:

Este normal, tot ea explica faptul că anticorpii protectori dați de vaccin apar la 10-15 zile după vaccinare.

| SPECTOGRAFIE a răspuns (pentru Werrich):

Da, așa este. Și tot ea a luat mită de la studenți. E foarte cinstită și informează cum trebuie

| goguPatent a răspuns:

Da tu ce parere ai?
ca parerea mea e ca nu ai inteles nimic despre vaccin

| SPECTOGRAFIE a răspuns (pentru goguPatent):

Cred că tu ai înțeles cel mai bine dintre toți.

| goguPatent a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

Daca imi permiti un joc de cuvinte...
ai inteles si tu ca nu ai inteles ce trebuia sa intelegi de ai sters intrebarea?

| sieupeaici1976 a răspuns:

S-a vaccinat doar o data. Nu a făcut și rapelul. Dua rapel și 14 zile exista anticorpii