| mastadont a întrebat:

Intrebare pentru cei care sunt împotriva vaccinului contra covid 19: De ce vă temeți de vaccin mai mult decât de boală? Nu vă gândiți că puteți ajunge la spital și chiar să muriți pentru că ați crezut orbește în niște teorii ale conspirației nedovedite și răspândite de oameni fără studii în domeniu doar pentru a câștiga și ei niște like-uri?
Mulți dintre antivacciniști au ajuns să le pară rău pentru decizia luată, dar pentru unii a fost mult prea târziu.
În încheiere, vă las un articol și un site, poate vă mai treziți:
https://www.vice.com/......acut-covid
Pun pariu că despre aceste cazuri nu ați auzit nimic pe grupurile de profil... Sau de astea:
www.sorryantivaxxer.com
Vaccinați-vă oameni buni și nu mai credeți toate tâmpeniile răspândite de cei fără scrupule.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
52 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cel mai mult ma tem de dictatura, de ideea ca unii se simt indreptatiti sa comande altora ce sa faca cu trupul lor.Desi nu m-am testat, sunt convinsa ca ca am avut deja covid cel putin de 2 ori, ultima data la inceputul lui septembrie anul aceata, impreuna cu colegii de la firma si familiile lor( din 14 persoane s- au testat 2 si testul a iesit pozitiv.)Prefer sa ma axez pe ctesterea imunitatii naturale, urasc presiunea asta dictatoriala a celor vaccinati impotriva celor nevaccinati. Dupa mine doar 10$ din romanii care au avut covid s-au testat, cam asa e raportul intre xy ostintele mele, de aceea nu sunt interesati de vaccinare, ca am supravieruit si asa.Plus am auzit si pareri de la cei care regreta ca s- au vaccinat.Trei pwrsoane pe care le cunosc au avut cunostinte care erau
convinse ca moartea lor era coexata cu vaccinul, una are probleme cardiace, uneia ii curg ochii constant, alta a devenit akergica, etc.Nu vrem sa ne vacxinam, lasati - ne in pace!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Scuze ca ma bag si eu! Despre ce dictatura vorbiti?

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul cca exista deja proiecte de lege( votate deja in alte tari europene) deja ca anumote categorii de profesii ( medicii, politia etc) sa fie obligate sa se vaccineze sub sanctiunea desfacerii contracului de munca.In judetul satu - mare am auzit la stiri ca din 2200 angajati in sanatate 1700 sunt nevaccinati.Ieri medicii erau eroi azi sunt potentiali infractori.

| mastadont explică (pentru ania):

Nu știu la ce știri te uiți tu, dar toate publicațiile spun altfel. https://www.mediafax.ro/......i-20224545
De aici observăm că procentul medicilor din Satu-Mare este de 80%
Ai verificat informația măcar înainte de a debita asemenea inepții?

| mastadont explică (pentru ania):

Mi se pare normal ca cei care lucrează în domenii de risc, cum ar fi medicina, să se vaccineze sau să suporte consecințele dacă nu. Nu aș vrea să merg la spital cu o urgență minoră și să vin acasă și cu covid, chiar dacă sunt vaccinat sau nu.
Ne place sau nu, medicii sunt cei mai susceptibili să contracte boala și, prin faptul că intră în contact cu sute de oameni zilnic, o răspândesc foarte rapid.

| ania a răspuns (pentru mastadont):

Si medicii vaccinati pot transmite covid la fel de mult ca sui cei nevaccinati

| mastadont explică (pentru ania):

Complet fals. Dacă te-ai fi informat ai fi știut acest lucru.
Pentru a transmite boala trebuie ca mai întâi să o ai, iar acest lucru se întâmplă foarte rar la persoanele vaccinate după cum demonstrează și ce se întâmplă la noi. De asemenea, o persoană vaccinată care a contractat covid 19 va avea boala mai puțin timp pentru că se va vindeca mai repede, așadar, va infecta mai puțini oameni decât o persoană nevaccinată.
https://www.theatlantic.com/......id/620161/
Mai informeazăte înainte să crezi toate tâmpeniile de pe internet.

| ania a răspuns:

Eu nu sunt impotriva vacci ului, cine vrea sa isi faca 100 de vaccinuri, sunt impotriva discriminarii bazate pe vaccin. Daca tot pot transmite boala ci cei care s-au vaccinat, inseamna ca nu sunt pusi in pericol de cei nevaccinati, ca e chestie de instaurarea dictaturii de sfarsitul libertatii de a alege pentru sine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Nu ai inteles. Pe voi nu va lasa la terase pentru ca voi sunteti in pericol, nevaccinatii, nu noi. A fost alegerea voastra sa nu va vaccinati, nu este nici o dictatura. S-au lasat libertati pentru cei care s-au imunizat pentru ca pericolul pentru ei este foarte mic. Anul trecut, cand statul nu avea alternativa de oferit, au facut lock-down si ne-au tinut pe toti inchisi. Dar cum acum au alternativa, o parte din populatie au ales sa se vaccineze si altii nu. Este treaba voastra cum va descurcati cu situatia, pentru ca este alegerea voastra. Si daca va fi cazul concediului fara plata sau necesitatea testarii saptamanale pe banii vostri, asta va fi tot alegerea voastra. Aveti voi impresia ca v-a facut statul ceva. Este total gresit si este foarte pueril. Nu vreti deloc sa va asumati raspunderea pentru propriile decizii.
P.S. Covid devine contagios in momentul in care incepe sa se multiplice in organismul nostru. In cazul vaccinatilor acea multiplicare nu se intampla pentru ca organismul lupta din prima cu virusul, are anticorpii deja in organism, nu trebuie sa-i mai produca. Mai sunt cazuri in care si persoane vaccinate se mai imbolnavesc de o alta varianta fata de cea pentru care au anticorpi produsi cu ajutorul vaccinului. Dar si asa trecerea prin boala este mult, mult mai usoara.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Am imunitate mai mare decat cei care s-au vaccinat dobandita in urma bolii, ( da testele de anticorpi nu mai conteaza)nu ma lasa la terase din cauza de dictatura.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ma intreb oare chiar exista oameni care s- au vaccinat doar pentru a putea merge la terasa sau la film.Cu astfel de masuri doar jignesc oamenii nu ii conving sa se vaccineze.

| xerxes1 a răspuns (pentru ania):

Prietenii mei cu care am trecut prin boala acum 8 luni s-au vaccinat ca sa plece in concediu si acum sunt acasa in carantina infectati.Au zis ca acum este ceva mai rau decat prima data.Nu se mai pune problema de doza 3, 4, 5, 6, 7,8 sa si le bage Arahat in fund.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Este pandemie. Pentru a se putea lua anumite masuri, de protectie dealtfel, sunt necesare legi. Repet, este alegerea oamenilor sa nu se vaccineze, este alegerea lor sa opteze pentru concediu fara plata sau pentru teste saptamanale. Este alegerea lor ca intr-un final sa le fie desfacut contractul de munca. Daca nu era vaccinul in momentul asta ar fi fost lock-down pentru toata lumea. Ma intreb si eu: de ce nu ai mers la doctor pentru a fi sigura? Probabil tot din motive personale si egoiste - ca sa eviti carantina, asa-i?! De ce crezi ca s-a ajuns aici? Ai stat asa si-ai mai dat-o si pe la altii. Acum spui asta doar pentru ca, vezi Doamne, tu esti imuna, ti se face o nedreptate. Unde ti-e certificatul ca ai fost bolnava? Nu faceti decat ce va bubuie capul si apoi sunteti niste victime lovite sub aripioara. Sunt persoane care au nevoie de asistenta medicala in momentul asta - au si ei drepturi, nu doar voi - si stau si se descurca singuri, unii poate chiar mor din cauza ca sistemul medical este blocat. Nu vrei sa faci vaccin, nu fa. Dar asuma-ti ce ai decis, nu da vina pe stat, pe vaccinati, pe Est, pe Vest...
Dam, sunt oameni care s-au vaccinat doar pentru asta, ca cica ei nu pot sa calatoreasca daca nu faceau vaccin si cica nu li se pare corect. Repet, daca nu era vaccinul era lock-down si nu puteau calatori oricum. Poate cu testul, in cel mai bun caz. Nu aveti creier, nu dati vina pe cei din jurul vostru!

| mastadont explică (pentru anonim_4396):

Aici sunt total de acord cu tine. Statul a luat cea mai bună decizie când a impus aceste limitări, inspirându-se bineînțeles după modelele din vest. Era și opțiunea să nu se mai ofere asistență medicală pentru cei care decid să nu se vaccineze însă atunci ar fi fost cu totul altceva, oamenii ar fi spus, pe bună dreptate, că sunt lăsați de izbeliște de un stat care trăiește din impozitele lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mastadont):

"Era și opțiunea să nu se mai ofere asistență medicală pentru cei care decid să nu se vaccineze însă atunci ar fi fost cu totul altceva, oamenii ar fi spus, pe bună dreptate, că sunt lăsați de izbeliște de un stat care trăiește din impozitele lor." Doamne fereste! Atunci chiar ar fi fost un Guvern care merita demis. Mai era pe-aici un baiat, care le stie pe toate, care spunea ca el a dat bani pentru vaccinul tau. Adevarat, dar si tu ai dat bani pentru vaccinul lui. Vaccinul lui este acolo, il asteapta, doar ca el refuza sa-l faca. Fiecare sa-si asume hotararea pe care a luat-o!

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Atat timp cat declarai boala la DSP acum aveai certificat verde. Dar mna, ce sa faci. E mai bine sa dramatizezi pe net si sa recomanzi tratamente cu laptisor de matca

| mastadont explică:

Dacă ai ceva de spus atunci fă-o cu argumente, insultele nu sunt bine-venite și nici nu-și au rostul. Dar știi cum se zice: cine n-are argumente să-și susțină opinia trece direct la insulte, ăsta fiind singurul domeniu la care se simte competent.

| Legion7X a răspuns:

N-are rost să imi dau cu părerea, sau trimit linkuri, dacă esti vaccinat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conspiratiile ii fac sa se simta importanti
https://pressone.ro/......ti-special
Partea urata este ca stau atatia oameni dupa fitele si ideile lor, chiar si cei care acum chiar au nevoie de asistenta medicala si nu o pot primi pentru ca tot sistemul medical este blocat. Asta este, citeste ce ti-am dat, este foarte adevarat.

| outsidethebox a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite vezi, iubesc societatea asta, in care constitutia imi da voie sa am fite si idei personale... Unde te grabesti mon cher, de va tinem in loc noi, astia fitosii? Asta ca sa stim, sa nu fim luati precum bunicii nostri (al meu, profesor de biologie si director de scoala, adica chiabur) ca din oala si dusi peste noapte la canal?
Noroc cu ecologistii astia de rit nou si verde, ca altfel adio delta Vacaresti a se pare ca voi ne-ati duce pe noi sa terminam ce au inceput bunicii, adica canalul pana la Bucuresti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru outsidethebox):

Ce vrei de te bagi in seama? Pana la dreptul tau respecta-l pe al meu si scuteste-ma! Debiteaza pe la altii care au chef sa piarda timpul cu idioti.

| outsidethebox a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, nu inteleg la ce te referi; ai comentat la RASPUNSUL DAT DE MINE, am primit notificare, ca si acum, deci unde ma bag 8n seama? Am raspuns NUMAI comentariilor adresate mie! Pe viitor, vezi ce buton "Raspunde" alegi, pentru ca daca il alegi in mod gresit pe al meu, tu nu vei primi raspuns(ul dorit) iar eu ma voi "baga in seama"!
Pace si imtelepciune iti doresc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru outsidethebox):

Nu, nu, eu am raspuns la intrebare, nu am scris la niciun raspuns de-al tau. Iar ultimul raspuns a fost pentru ania. Ai tu grija mai bine in ce fel ti-ai setat notificarile.

| outsidethebox a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog fie sa ma ajuti pe mine, desi nu cred ca ai cu ce, fie apeleaza la admin/mod, fac copy paste din notificarile mele:
Astăzi
16:11
NumeUtilizatorMyAss a comentat la răspunsul tău: Scuze, nu inteleg la ce te...
15:49
anonim14653876 a comentat la răspunsul tău: Uite niste "tampenii raspandite de cei...
15:12
NumeUtilizatorMyAss a comentat la răspunsul tău: Uite vezi, iubesc societatea asta, in...
13:51
mastadont a comentat la răspunsul tău: Da, asa este, ina dezbatem despre...

Ca regula generala, eu raspund fie intrebarilor, fie comentariilor adresate mie, deci garantat problema este altundeva.
Stima!

| anonim_4396 a răspuns (pentru outsidethebox):

In fine, nu am de gand sa apelez pe la niciun admin. Daca mai primesti raspunsuri care iti apar ca ar fi de la mine, te rog sa le ignori, nu sunt pentru tine.
P.S. Te rog sa te abtii de la supozitii si presupuneri, gen ca ai avea sau nu ceva de invatat de la mine. Este foarte urat din partea ta si nu halesc genul asta de remarci.

| outsidethebox a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii sigur ca nu vreau sa am nici in clin si nici in maneca cu cei de la care as avea de invatat numai limba rromanes...
Bahta lo!

| outsidethebox a răspuns:

Ok, hai ca m-ai facut sa raspund, initial am raspuns pentru https://www.tpu.ro/......oate-face/ insa nu aveam setarile contului complete (abia deschis!) si s-a pierdut tot ce scrisesem si am lasat-o balta.

Inainte de toate, exista diverse categorii pentru care NU se recomanda inocularea cu aceste seruri (aceasta este definitia corecta a ce se face si nu vaccinare!).
Pe langa acestea, sunt alte categorii de persoane, care refuza fir datorita unor convingeri personale de natura spirituala fie datorita concluziilor trase in baza documentarii exhaustive facute personal, precum in cazul meu,

Hai sa refac raspunsurile pierdute anterior, asta ca sa aiba sens ce urmeaza sa iti raspund si tie:

Deci, Ukaya, pun pariu ca ai calculator de suficient timp incat sa fi avut probleme cu virusii informatici.
Ei, virusii, ca atare, nu reprezinta decat o succesiune de instructiuni, pe care unitatea aritmetico-logica le poate recunoaste si executa. Rezultatul va fi in concordanta cu scopul pentru care a fost scris acea secventa de cod, de obicei, are loc o multiplicare / copiere a codului aflat in executie si inserarea sa in anumite zone ale altor fisiere, initial neafectate.

Deci, mRNA este precum mai sus descris, o succesiune de instructiuni pe care celulele organismului uman le poate recunoaste si "executa", a carui rezultat DECLARAT / DORIT ar fi multiplicarea secventei care alcatuieste proteina spike (tepusha)

Initial, s-a afirmat cum ca acest concoct NU va migra din tesutul in care a fost injectat (muschi) insa ce sa vezi, dupa ce se activeaza procesul, adica trec cele 3 saptamani cat le ia "capsulelor" / lipo proteine sa fie dezintegrate de organism iar instructiunile mRNA sa fie expuse direct celuleor noastre (nu e coincidenta cu aparitia deceselor la 3 saptamani dupa "vaccin/rapel"?) s-a depistat cum ca nici vorba sa se fi localizat in muschi, ci unele au trecut bariera limfatica iar altele, cea sangvina si ca atare, procesul de "intepushare" s-a activat la nivelul celuleor inimii (de unde si cazurile de miocardita), la nivelul celulelor creierului (de unde si numarul exterm de mare de cazuri de accident vascular cerebral la tineri, categorii de varsta practic inexistente in statisticile AVC pana la "vaccin"). s-a.m.d.

Mai mult, exista un tupeu de nedescris cu care unii categorisesc "potentialele probleme" ca fiind "mituri", teorii ale conspiratiei, ca nu ar exista date stiintifice cum ca "vaccinul" provoaca... (fill in the blanks) Pai, hai sa luam cazul infertilitatii, deoarece cam de asta se tem majoritatea celor care intreaba aici, si vin si ii intreb pe tupeistii online (inclusiv "nenea" ala de pe Youtube): pa cat timp a trecut de la efectuarea "schemei complete vaccinare" si pana astazi? Zero, Null, Nil!

Pai daca urmeaza booster 3 si apoi booster 4, o sa mai trebuiasca sa asteptam 1.5 ani minimum ca sa vedem daca exista efecte pe termen lung!

Deci, provoaca sau nu infertilitate? Habar nu avem, nimeni nu stie care vor fi efectele pe termen lung pentru ca nu a trecut suficient timp, oameni buni!

Imi spui de vice (care a luat bani cu camionul pentru opinii favorabile unei cauze sau alteia) si de cine stie ce site pe care oricine care are interesul, oricare ar fi el, sa il faca peste noapte, pai ei au cumva masina timpului si au calatorit in viitor?

Serul asta este experimental si nu s-a mai folosit la scara larga, deci cum stiu eu ca in secventa aia de instructiuni NU s-a facut o greseala? Tu nu ai facut nimic gresit niciodata? Dar cei care scriu cod pentru calculatoare?
Erare humanum est, deci cum as putea eu sa ma ofer voluntar, fara nici-un beneficiu si fara o plasa de siguranta in caz ca ceva merge prost, unui experiment medical pentru ca asa vrea oranduirea, oricare ar fi ea?

Lipsa de transparenta in legatura cu continutul REAL al concoctului ("nenea" ala de pe Youtube spune numai jumatati de adevar si dezinformeaza, ca asa da bine, prin omisiune), lipsa investigatiei anatomo-patologice, indarjirea cu care se pune pumnul in gura oricui are ceva de spus DIFERIT de "punctajul" primit de influenceri sau cei cu autoritate, declararea tratamentelor recomandate prin OMS drept "vacile sfinte" ale pandemiei, ei bine, pentru mine sunt suficciente ca sa NU doresc sa ma alatur grupului "etilisto-corporatist" care zica-se si-ar vaccina si pe mama si pe tata si copii si pe tot restul lumii!

Si ca sa mai existe variatie si la tine, te rog vizioneaza aceasta conferinta, sustinuta de un doctor anatomo-patolog in care prezinta "lame" cu tesuturi afectate de vaccin, care provin de la fostii lui colegi (medici, asistente), deci nu radio-sant sau video-desantat gen cel mai sus amintit!

https://www.bitchute.com/......euik7MlCV/

Deci, ce parere ai acum?

Iar, daca Doamne fereste o sa ai probleme, salveaza acest link, ca sa stii unde sa te adresezi

https://rumble.com/......movie.html

Asta daca vei mai putea...
Doamne ajuta sa fie bine!

| mastadont explică (pentru outsidethebox):

Hai să vedem de fapt, de unde își ia informațiile acest doctor Rian Cole. Dacă ai fi făcut o cercetare mai amănunțită, ai fi aflat faptul că, atunci când se referă la faptul că virusul covid provoacă boli autoimune și cancer acesta face referire la un studiu din 2018, studiu realizat pe un potențial vaccin pentru un virus sarscov, dar nu pentru virusul covid 19. Cu alte cuvinte, acel studiu nu are prea mare legătură nici cu vaccinurile prezente astăzi pe piață, nici cu varianta nouă a virusului, care nu era prezentă încă în 2018. https://www.factcheck.org/......-vaccines/
De asemenea, acest doctor a numit vaccinurile ca fiind un viol produs de ac, a spus că vitamina D este singurul lucru de care un om are nevoie pentru a supraviețui bolii, și multe alte aberații pe care nu le susține cu nici un studiu. Înțeleg că asta e opinia lui, dar mie îmi pare că ar fi fost spălat pe creier de Trump și de ciracii săi, că doar e extremist de dreapta.
https://www.thedailybeast.com/......o-harm-bit
Dacă ar veni prin Romania aș avea câteva întrebări să-i pun, una e mai importantă însă: ce facem cu cei 91% din pacienții de la terapie intensivă, procent de pacienți nevaccinați, care mor pe capete? De ce nu vorbește despre aceștia?
Pentru oricine care cunoaște puțină matematică și este în stare să analizeze niște statistici e clar că, în jur de 90% din pacienții care ajung la terapie intensivă sunt nevaccinați. Acest lucru a fost și este observat nu doar la noi în țară ci în toată lumea.
https://www.sciencenews.org/......vaccinated
Toți acești conspiraționiști care vor să-și facă reclamă și să devină faimoși pe spatele oamenilor uită să menționeze că de covid chiar se moare, și nu e o moarte plăcută.

| outsidethebox a răspuns (pentru mastadont):

De ce nu ma intrebi direct pe mine de unde m-am informat, de cand, ce am facut cat nu a existat vaccin si daca a functionat sau nu? Sunt curios cum va iesi la factchecking!

| mastadont explică (pentru outsidethebox):

Singura curiozitate pe care o am e de unde te-ai informat, ce ai făcut chiar nu mă interesează. Să vedem deci, pe ce surse îți bazezi concluziile?

| outsidethebox a răspuns (pentru mastadont):

Sa stii ca nu a fost usor deloc si mi-a luat luni de zile, cateva ore pe zi, insa deh, ce puteam face altceva? Frica pazeste bostanaria!
Punct de plecare: studiu publicat in 2005, efectuat pe celule in vitro si care arata relatia dintre ionii de zinc si coronavirus.
Completat cu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2973827/
si
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16115318/

Cand am decis ca trebuie sa gasesc HCQ, Arafat daduse ordin de retragere din farmacii, fix cu o zi inainte (intr-o vineri), sambata o farmacista HelpNet mi-a verificat disponibilitatea si mi-a spus ca in Dorobanti ar trebui sa aiba 5 cutii pe stoc. M-am deplasat si surpriza: nu aveau si nu puteau sa imi eplice de ce ar figura cele 5 cutii pe stoc.
Arafate, Arafate, mie mi-a mirosit a...rafat toata tarasenia, pentru ca nu parea, era(u) cu un pas inaintea mea...
In fine, am cautat studii pentru alt ionofor de zn(+2) si am gasit Quercetina.
Asadar, Vitamina D3, Zn, Quercetina, Corioulus-MRL, Immunity Forte GLUKAN, Melatonina.

Grup "de studiu": 4 persoane, 3F(25, 53,86) si 1M(53), doar cea in varsta de 25 de ani fiind fara boli cronice si comorbiditati.
Probleme zero pana acum, iesit in Mall/Hornbach si similare/deplasari cu metroul/terasa la Nas pana la introducerea certificatului verde.
Este drept ca o data cu varianta Delta, am facut si noi upgrade la HCQ conform protocolului de preventie Zelenski.

Vorbim peste 3 ani.
Doamne ajuta!

| outsidethebox a răspuns (pentru mastadont):

Eu propun, pentru o transparenta totala (eu mi-am pus cartile pe masa deja) ca noi doi sa punem bani 50-50 si sa platim 3 teste d-dimer pentru 3 utilizatori TPU care au cont senior si care au postat deja ca sunt in diverse stadii de vaccinare. Lansez oficial aceasta provocare.

| Legion7X a răspuns (pentru outsidethebox):

Nu întelege nimeni ce ai scris tu mai sus și nici linkul. Poate tu întelegi dacă cumva ești student la facultatea de Farmacie.

| mastadont explică (pentru outsidethebox):

Bineînțeles, vorbim după ce ei cloroquina și faci vreun infarct. Dacă te-ai fi interesat despre efectele adverse ai fi aflat că poate provoca boli vasculare și de inimă, de aceea mulți refuză să conducă studii cu acest medicament, rata de mortalitate în urma administrării acestuia este mult prea mare pentru a justifica folosirea lui pe scară largă.
De asemenea, multe studii pe diferite boli, vezi aici: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7193267/ arată că efectele observate invitro nu sunt ca aceleași invivo. Un grup de 4 persoane nu l-aș numi grup de studiu pentru că reprezintă o parte atât de infimă din populație încât ar fi și greu să o exprimăm în procente.
Încearcă tu cu HCQ și vorbim dup-aia...

| mastadont explică (pentru outsidethebox):

Întâmplător știu ce înseamnă acest test și ce relevanță are pentru că am în familie rude cu destule boli. Două persoane și-au făcut acest test pentru că se temeau ca vaccinul să nu aibă efecte adverse, ști doar scandalul cu astra zeneka, dar testele nu au relevat nici-o modificare substanțială, valorile fiind cele normale pentru vârsta și bolile de care aceștia suferă. Pe mine nu trebuie să mă convingi ci pe tine însuți, dacă vrei să plătești pentru ca alții să-și facă testele atunci n-ai de cât, dar eu știu deja care va fi rezultatul.

| outsidethebox a răspuns (pentru mastadont):

Pai, atata timp cat platesc vaccinul tau, as fi fost curios sa vad pe ce dam cu totii banii, nu e asa? In mod normal, la segmentul de varsta TPU, nu ar trebui sa iasa valori marite si poate chiar asa ar si fi iesit, insa in caz contrar, nu ar fi o anomalie statistica ci o reala problema nu doar pentru cel in cauza...

Dar sa nu ne grabim, asteptam sa vedem cum va evolua toata nebunia, intre timp avem ce face, daca vrem sa ne pregatim din timp.

| mastadont explică (pentru outsidethebox):

Mda, și eu sunt curios cum va evolua situația și care vor fi efectele pe termen lung ale pandemiei. Vorbim peste câțiva ani, dacă o să mai existe TPU.

| outsidethebox a răspuns (pentru mastadont):

Nu produce infarct per se, ci o aritmie, in fine, ma asteptam sa zici ca vom orbi, insa uite care e treaba, HCQ a fost produsa ca tratament iar ulterior preventie anti malarie (oare de ce nu s-a facut pana acum un vaccin anti malarie?), in tarile subtropicale o rontaie locuitorii precum ai nostri, semintele si uite ca nu au murit nici de la HCQ si nici de la malarie.
Precizez ca eu am inceput cu HCQ in 2021, toamna pe cand tarile asiatice (China, Taiwan, Japonia) a folosit-o ca tratament de last resort, fix de la inceputul lui 2020! Nu contest ca le-au murit pacienti, insa au fost raportate drept morti DE covid (stiu, au vrut sa ascunda prostia de a le da HCQ si de a-i omora cu zile).
Cat despre mine/noi, am luat in 5 zile cat li s-a administrat pacientilor ER din Asia intr-o zi si dupa cum observi, iti scriu, deci vad!
Doamne ajuta!

| outsidethebox a răspuns (pentru mastadont):

A inceput sa imi placa conversatia purtata cu tine, ce zici daca am muta-o in "Discutii" si sa ne spunem pe fata ce parere avem despre virus si pandemie, cu argumente, pe care sa le disecam impreuna, adica cu totii?

| outsidethebox a răspuns (pentru Legion7X):

Scuze, am incercat sa evit detaliile, taman ca sa nu fiu acuzat ca fac dezinformare, ca am un interes sau ca prescriu tratamente. Daca nu stii limba engleza u este o rusine sa spui asta si o sa incerc sa te ajut, insa daca stii, pornesti de la cuvintele (cheie) folosite de mine si cayti pe mai multe mootoare de cautare, nu doar pe Goagle, apoi citesti si tragi singur/a o concluzie! Asa ar trebui sa faca toata lumea, nu sa sara pe YouTube sa vada ce a mai zis "nenea" ca sa bage reclama, la urma urmei!
Astept raspuns!

| mastadont explică (pentru outsidethebox):

Păi chiar asta facem acum, și prefer să fie o discuție publică pentru ca să citească și alții, mai ales că poate se vor mai găsi unii care să intervină cu anumite păreri. În ceea ce privește un vaccin împotriva malariei nu sunt prea informat însă din câte știu acest virus are un ciclu de viață interesant și se folosește de niște mecanisme prin care reușește să nu fie detectat de sistemul imunitar. Acest lucru se vede și din faptul că infecția cu malarie este recurentă, iar faptul că ai avut o dată boala nu îți garantează neapărat imunitate pe viitor pentru că virusul găsește mereu posibilități de a păcăli sistemul imunitar.
Este ca și cu gripa pe la noi: chiar dacă vaccinul este modificat și îmbunătățit periodic încă nu am reușit să scăpăm complet de virusul gripal pentru că, și acesta, suferă constant mutații și pare a fi cu un pas înaintea noastră mereu.
Din păcate, observ că și virusul sarscov2 are aceiași tendință de a suferi mutații rapid, presimt că într-un an, maxim 2, vaccinul nu va mai avea nici un efect asupra noilor tulpini.

| Legion7X a răspuns (pentru outsidethebox):

Nu știu ce concluzii să trag, acolo sunt niște substanțe sau medicamente care nimeni nu este documentat pentru a dezbate o problemă, chiar și dacă ar traduce articolul. Dacă ii explici unui om fără lipsă de documentație îi explici degeaba.

| outsidethebox a răspuns (pentru mastadont):

Da, asa este, ina dezbatem despre coronavirus, in categoria "Coronavirus". Propunerea mea este sa creem in "Discutii" un topic numit "Pandemia SARS-COV2"
si nu sa continuam aici, multi vor evita sa citeasca raspunsurile la "Ce parere aveti!"

| mastadont explică (pentru outsidethebox):

Dacă vrei să creezi un asemenea topic ești invitatul meu, desigur că mă voi alătura.

| outsidethebox a răspuns (pentru Legion7X):

Ok, uite pe scurt cum sta treaba:
A aparut prima epidemie de SARS si au murit in jur de 100 de oameni
Pe vremea cand cercetatorii si medicii faceau....medicina, au inceput sa testeze cu ce ar putea reduce sau inhiba multiplicarea virusului si uite asa, au ajuns la concluzia ca prezenta ionilor de Zn in citoplasma, ii vine de hac.
Cercetarea s-a facut "in vitro", adica pe culturi de celule si nu pe animale vii.
Asta era in 2005 iar unul dintre cercetatorii colectivului, era taman Fauci, da, Fauci de astazi, efort pentru care ii multumesc si lui si echipei.

Problema urmatoare era cum sa faci ionii de Zn sa intre in celula, deoarece membrana nu permitea acest lucru. Dupa inca 5 ani de cercetari, au identificat cel putin cateva substante ionofore, adica care permit ionilor de Zn sa treaca prin membrana celulei si ghici care substante?
Clorochina si Quercetina, ambele usor de tolerat pentru om.
Quercetina este un produs natural, extras din plante, este acea substanta care da culiri vii, face culorile aprinse (de exemplu, in ceapa rosie) insa precum spunea dr. Zelenko, este precum un pistol calibru 22 pe langa un "shut gun" (pusca cu aljce folosita de politisti in America) Clorochina
Deci, multumim Big Farma pentru medicamentele pe baza de Clorochina, gen HCQ (adica Hidroxiclorochina, un derivat de 4-aminochinolină, este un medicament antimalaric a cărui acțiune schizontocidă rapidă se asociază cu activitatea gametocidă și este, totodată, un antireumatic cu mecanism de absorbție întârziată - de aceea, pentru preventie, se incepe cu cate o pastila de 200mg timp de 5 zile!)
Pe scurt, ssta este povestea, daca vrei sa faci sex cu o necunoscuta, te protejezi cu prezervativ, daca faci prelucrari metalice si exista risc sa iti sara span in ochi, te protejezi cu ochelari/vizor, ori daca am trecut fara probleme pe langa (de?) Covid-ul clasic, acum incerc sa ma protejez de varianta Delta nu cu vaccin doza booster ci cu un adevar booster: D3, HCQ si Zn!
Asta pe langa imunitatea mea(celule T plus anticorpi)!
Multa sanatate tuturor!

| outsidethebox a răspuns:

Uite niste "tampenii raspandite de cei fara scrupule", pardon, 3 cercetatori de la Pfizer, cu nume si prenume:

https://www.youtube.com/......tps?/watch

"Vaccinați-vă oameni buni..."!?!

| mastadont explică (pentru outsidethebox):

Nu zice nimeni că vaccinul îți oferă aceiași imunitate ca și virusul. Acest lucru se observă din faptul că chiar și cei vaccinați se pot îmbolnăvi, însă fac o formă mult mai ușoară a bolii care nu duce, în peste 90% din cazuri, la complicații. Părerea mea e că imunitatea parțială e mai bună decât lipsa totală a acesteia. E ca și cu bolile copilăriei. Vaccinuri sunt, se fac la naștere, dar tot e posibil să faci o formă ușoară a bolii mai târziu. Fără vaccin însă, posibilitatea ca bolile copilăriei, pojar, varicelă, etc, să fie mortale crește enorm.

| chuckmanson a răspuns (pentru outsidethebox):

Dacă dai project veritas drept sursa pentru absolut orice, ți-ai invalidat instant argumentul.
https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Veritas

| outsidethebox a răspuns (pentru chuckmanson):

Domnu' anonim, ce nume frumos de utilizator, stii ce este Wikipedia? E un soi de ONRC, unde actele sunt semnate de un judecator, deci "instanta si-a sous cuvantul..."?
Ok, stergem orice referire laproject veritas sin film, cu ce ramanem? Cu cateva inregistrari cu camera ascunsa, corect? Deci, in acceptiunea ta, nu au valoare? Nu sunr persoanele reale? Sau nu va convine ce se spune, ca va ataca "puncctajul"?
De ce am impresia ca tu, impreuna cu ceilalti doi troli de pe aceasta intrebare, ori sunteti gemeni, ori sunteti una si aceeasi persoana?

Vino cu ceva concret, gen "ala care vorbeste in bar nu e cine se zice ca e, va spun eu, credeti-ma, ce dracu, oameni buni!"
Alles beste!

| outsidethebox a răspuns:

Hey, hey, hey! M-am tinut de cuvant si am lansat provocarea aici:
https://www.tpu.ro/......deschid-o/

| bwb a răspuns:

Vaccinați-vă oameni buni și nu mai credeți toate tâmpeniile răspândite de IDIOTII fără MINTE, de CRETINII fara CREIER, de CRETINUL de BITMAN, de Becali, de Sosoaca, etc.

| wlkohmb a răspuns:

Nu ma vaccinez pentru ca virusul nu reprezinta un pericol atat de mare pentru mine.
Ideea ca toti oamenii care nu vor sa se vaccineze au ales asa pentru ca cred in teorii ale conspiratiei e o tampenie.