| Fatamuntilor a întrebat:

Legat de certificatele verzi!
Oare din start s-a considerat ca TOATA lumea are telefoane inteligente de pe care se pot descarca?
Cunosc destule persoane care inca au telefoane cu butoane sau nu se decurca cu celelate.Sau nu au posibitate sa isi cumpere!
Nu s-a gandit nimeni la ei?
Sau exista o alta posibiliate?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Il scoti la imprimanta

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista posibilitatea de a fi descarcate pe orice calculator, laptop, tableta si apoi sa fie scoase la imprimanta.

| Fatamuntilor explică (pentru Ioandelasal):

Corect,cineva ar trebui sa se ocupe de asta.Un asistent social de la primarie
Ma gandeam la varainta mai simpla ceva de genul cardului de sanatate.

| darrio2007 a răspuns:

Exista si pe hartie format A4. Dar tu traiesti pe sub pamant.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Am mai spus... ma informez in general!
Nici sa te informezi nu mai poti.Am vazut si intrebari mai tampite.Dar ma rog! zi buna!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pai doar suntem pe TPU, putina lume nu insinueaza ceva la prima vedere sad

| Fatamuntilor explică (pentru DoarBogdan):

Daca tot vom,, convetui'' cu virusul mult si bine ma gandeam ca ar trebui sa se gasasca si alte solutii.Telefonul se poate strica sau poate fi furat

| DoarBogdan a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu nu am insinuat nimic big grin
Iti inteleg punctul de vedere.

Da, legat de asta... solutii se gasesc la tot pasul.

| Fatamuntilor explică (pentru DoarBogdan):

Eu nu te-am acuzat de nimic!rolling on the floor
vad acum cozi la centrele de vaccinare, sa le tina D-zeu naravul.

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu m-am vaccinat ieri, cu programare, in jur de ora 15. Am asteptat doar 20 de minute pana sa intru. Dar erau multi fara programare care trebuiau sa astepte sa termine cu programarile. Unii nu inteleg, nu vor sau nu stiu sa-si faca programare. Numarul de telefon era scris mare pe usa.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

La sfarsitul lunii mai schema completa. Fara programare.
CAND cu noile restrictii cred si eu ca au dat navala.

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Năvală, ca si mine, din cauza restrictiilor. Nu am mai avut o răceala de mai bine de 4 ani. In februarie tatal meu a fost testat pozitiv, a luat din spital. Fusese internat o saptamana. Fiind negativ la internare. Eu si sotia nu am avut nimic, eu ingrijindu-l(spalat, barbierit) sotia ii dadea sa manance. Nu am avut reactii adverse dupa vaccin.

| RoCkKiD a răspuns:

Pai na, la voi in munți nu există. Din fericire ăștia mai înapoiați pot print certificatul pe hârtie.

PS: pana si bunica mea are. smartphone. Da-o in soacra-sa de treabă ca găsești unu 2nd la preț de pachet de țigări.

| Fatamuntilor explică (pentru RoCkKiD):

Am mai! nu e vorba de mine! ai vrea tu sa locuesti la munte, nu in munti!
Vorbesc la modul general.
Mersi de raspuns!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sa stii, chiar as vrea.

Costa 10 bani sa printezi certificatul, 50 daca il vrei color. O sa supraviețuiască romanii cu povara asta financiara

| Werrich a răspuns:

Certificatul verde se poate tipari si purta ambalat in folie de protectie.

Răspuns utilizator avertizat
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Bănuiesc că dintre cei care ți-au răspuns nu s-a vaccinat aproape nimeni happy
La efectuarea celei de-a doua doze (și probabil după prima și unica la Johnson) pleci cu un certificat pe hârtie din locul în care s-a făcut vaccinarea cu schema completă.
Că după aia poți face download la.pdf este altceva, dar toată lumea pleacă cu el pe hârtie, format A4, să se vadă. Așa că poate fi prezentat de oricine, oricine îl va avea, nu este nevoie de mobil sau altceva.

| suntserios a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Foaia de ti o da la vaccinare NU E certificatul verde. Ala se genereaza ulterior si e altceva.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru suntserios):

Foaie de ți-o dă funcționează exact ca un certificat verde și atestă faptul că ai trecut prin schema completă de vaccinare. S-a intrat cu ea la concerte, este perfect valabilă. Spun asta din experiența proprie, am mers cu prietenii la concerte și am văzut despre ce este vorba. Desigur, dacă nu este cumpărată de la băieți.
So, o mai bună informare nu strică.

| suntserios a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Foaia aia nu are cod qr. Deci e irelevanta in situatia in care se cere clar cod qr.

| emilllyya a răspuns:

Pot fi tiparite.