| SelenaTpu a întrebat:

Se fac în România atât de multe teste covid cât se făceau în perioada restricțiilor sau s-au culcat pe ureche?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Au scos si teste sa le faca omu acasa, nu mai stiu cum sa faca aia bani laughing de culcat nu sor culcat inca, probabil asteapta, ori se roaga, fac matanii sa mai apara ceva focare, sa poata iar sa isi vinda marufurile laughing

| NisipLaMare a răspuns (pentru relian):

Faci acasa ca sa vezi daca ai, atunci cand exista posibilitatea. Multi fac asta ca sa stie ce urmeaza, este un pas spre informare.

| relian a răspuns (pentru NisipLaMare):

Faci test sa stii ce urmeaza,hai ca asta e tare de tot laughing Faci test si iese negativ,urmeaza ce anume? Nu urmeaza nimic. Faci test si iese pozitiv,urmeaza ce anume? Tu deja esti bolnav,deja ai simptome, deci deja stii ca esti bolnav, sa te informezi de c e stii deja faci testul ala sau ce anume?
E ca si cum racesti, te duci sa faci test, faci test sa ce? Sa vezi daca esti racit laughing deja stii, iti curg mucii si ce se mai intimpla.Eu am simtit ca c eva nu este in regula, adica mam imbolnavit de covrig asta, stiam deja, dar totusi am facut test, de ce?
Unia fac test pentru unde lucreaza, sa stie aia 1005 de exe ca ai boala X,apoi faci iar test sa le arati ca nu mai esti bolnav.
Asa pentru tine cand da "norocul" peste tine, deja stii, simti, nu poti fi sanatos, adica sa nu simti nimic si sa iti iasa nu stiu ce teste pozitive, aia e deja magarie laughing

| relian a răspuns:

Stau si ma gindesc la afectiunile astea,dar pana acu,nu existau aceste afectiuni? Acei agenti patogeni au aparut astazi? HIV ala de ar fi virus,ala exista de cand exista aceste virusuri,acu mii de ani aia cum au mers inainte?
Banui ca aveau si aia bolnavii lor,ma refer de sida,de covrig,etc,de unele te faci bine singur,de fapt de majoritatea te faci bine singur,vorbesc de afectiunile astea provocate de virusuri,ca medicatie nu exista.
De altele mori oricum,deci aia pe timpuri indepartate laughing cum de faceau sex fara protectie,nu erau atit de numerosi ca acum,virusurile astea ar fi trebuie sa-i dea gata pe toti laughing dar totusi sa ajuns pana astazi,si deodata nu stiu cine descopera un virus, ca ala ar fi responsabil cu facutu mincarii laughing cu sida si alte povesti.

Gata nu mai faceti sex fara prezervativ, nu mai faceti, nu mai dregeti, dar aia cum am zis pe vremuri demult apuse au postit cumva de sex?
Nu cred, ca xde posteau nu mai ajungeam nopi astazi miliarde.Deci dupa cum se observa,pe masura ce ne deplasam din timpuri sytravechi spre mai prezent,avem ce? Deja avem dusmani f multi, agenti patogeni care fac, dreg, deja sintem ca si distrusi laughing se vind produse la balamuc, produse care nu te salveaza oricum de la nimic daca ar fi ceva.

Eu zic ca s-a observat de unde ies bani multi si usor si cei care au inteles si siau tras afacerile astea, fac bani din ce in ce mai multi.Plus ca este vorba de o idee,deci aceste virusuri la ora actuala is in stadiu de idei de teorii,iar cum oamenii au capacitatea asta dea adera la o idee,de a se stringe gramada in jurul unei idei,bum aia au dat lovitura.
Cam asa merg lucrurile, eu asa cred, totu e numa pentru bani. Exista diferenta intre un medic, deci intre clinici si farmacii, farmaciile au jobul lor, un doctor are jobu lui.Nu prea stiu uni de altii, iar cand vor sa faca bani isi dau mina laughing

| Wr3nch a răspuns:

Se doarme din martie de cand au scos restricțiile.

| Dismally a răspuns:

Se fac doar pentru cei care ajung la spital.

| mi25 a răspuns:

Testari "in masa" nu se mai fac.
Se fac testari in doua cazuri:
1. medicul de familie constata ca ai simptome de a avea Covid.
2. in cazul internarii in unele spitale
3. individul vrea sa se testeze:
a) acasa, cu testele luate din farmacie si cu o probabilitate mica de a da un raspuns corect.
b) la laboratoare de analize a sangelui, cu plata.

| Vântulalb a răspuns:

Sezi bland ca incep indata. S-au terminat festivalurile, concertele si vacantele supraaglomerate. De acum, incepe covidul.

| DovleacTurbat a răspuns:

Îți dai seama, mai sunteți multi, ba? laughing

| NisipLaMare a răspuns:

Se fac daca este necesar, nu obligatoriu ca vrei tu.

| Adyta_ZySs_1997 a răspuns:

Nu se mai fac atat de multe teste, mama a fost recent bolnava de covid si a facut cu testul ei, apoi a anuntat dsp-ul si au facit si ei test, doar daca ii anunti mai fac teste?