| Sofer a întrebat:

Ce părere aveți despre vaccinul împotriva covid 19?
L-ati face pentru ca sunteți convinși ca va scăpa de covid 19 sau din cauza restricțiilor și ca fără vaccin îți pierzi locul de munca?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

L-am facut in primavara cand lumea se vaccina din motive medicale nu din motive de mers la mall si pacanele.

| mgtow a răspuns:

Cel putin in marea britanie nu te obliga sa il faci, unii sant vaccinati in timp ce altii nu, UE e mai cacacioasa cu tampenia asta de virus. De murit tot murim

| FreddieM a răspuns (pentru mgtow):

Si cand au început vaccinările în UK, mergea lumea puhoi, trebuia programare, stăteai la coada. Alta mentalitate. Acum 88% au făcut prima doza, 80% a doua. (date luate de pe situl guvernamental)
Cheers

| Holiday a răspuns (pentru mgtow):

"De murit tot murim"

Si atunci de ce te uiti in stanga si in dreapta cand traversezi strada? Ca sa nu mori ca prostul, nu? La fel e si cu asta.

| mgtow a răspuns (pentru Holiday):

Ca prostii mor destui din N motive...

| doctorandus a răspuns:

Din date recente din Olanda: vaccinarea contra Covid micșorează de 17 ori șansa de a avea nevoie de spitalizare în urma unei infecții cu Corona. Referitor la bătrâni, micșorarea este de doar circa 10 ori. Șansa de a ajunge la reanimare este de 33 ori mai mică la vaccinați decât la nevaccinați. Pacienții spitalicești nevaccinați sunt mult mai tineri decât cei vaccinați. https://dvhn.nl/......36715.html
Eu nu am auzit să fi murit nimeni din cauza Comirnaty (poate a murit cineva, dar eu n-am auzit). În schimb, am citit articole despre cei care au murit în urma altor vaccinări contra Covid. Și aceștia sunt foarte puțini la număr, de obicei au murit de la tromboza cauzată de vaccin, care în general se poate trata, deci au avut mare ghinion.
Din Noua Zeelandă: nu a reieșit că există risc de tromboză produsă de Comirnaty. https://www.medsafe.govt.nz/safety/Alerts/COVID-19-vaccine-blood-clots.asp
Cifre din Marea Britanie: șansa de a muri de Covid este de 32 ori mai mare la nevaccinați decât la vaccinați. https://joop.bnnvara.nl/......ccineerden

| BoboBobo6717 a răspuns (pentru doctorandus):

In Irlanda din luna ianuarie până în octombrie au murit 43% de persoane vaccinate complet și restul nevaccinate. so.why?
Tu iei numai ce îți convine din știrile astea.https://www.facebook.com/151812501582909/posts/4267718556658929/
Citește cu atenție

| doctorandus a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Sa stii ca exista oameni cu sistem imunitar slab, caz in care vaccinul nu prea are efect. Sau oameni cu transplant, a caror imunitate este scazuta medicamentos pentru a nu respinge organul transplantat. Sau ca la Colin Powell, tratamentul pentru cancer ii scazuse imunitatea.

Concluzia: vaccinul protejeaza mult, dar nu 100%.

| doctorandus a răspuns (pentru BoboBobo6717):

"Aproape 73% dintre oameni aveau o afecțiune medicală de bază."

https://www.informatiairl.com/irlanda-02-noiembrie-2021-informatia-irl/

| Dismally a răspuns:

Din convingere nu din cauza restrictiilor, nu mi se pare asa grav sa nu poti intra in mall si alte cateva locuri.

| ania a răspuns:

Nu il fac din nici un motiv

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Nu știu daca vom scapa de pandemie. https://www.google.com/......e-20254188

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am vaccinat luni cu Johnson and Johnson și m-am simțit puțin rău în prima zi:m-au durut picioarele, spatele, am tremurat timp de 20 de minute, dar acum mă simt bine.M-am vaccinat doar ca să scap de restricții

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motive medicale.

| Anuskaa a răspuns:

Vaccinul nu te scapa de covid 19, doar ca faci o forma mai usoara, pe de alta parte de ce sa te vaccinez sa intri in anumite magazine?

| Unanonimdepetpu a răspuns:

Eu l-am facut din luna Mai si nu am patit nimic din contra chiar eram foarte bine intr-o perioada cand toata lumea era racita si tusea in continuu ( ce e drept prin zona mea). Eu zic sa il faci ..nu iti baga nimeni Cip-uri cu 5g si nici nu iti da nu stiu ce boli
Nu te lua dupa toti cretinii cu 4 clase dar cu diploma in Virusologie care spun nu stiu ce de vaccin... evident e alegerea ta dar recomand sa il faci

| peanut003 a răspuns:

Nu o sa l fac niciodata. daca zic mai multe imi sterge TPU raspunsul.