| Alex030 a întrebat:

Salut. Am fost confirmat cu covid de catre serviciul de ambulanta la care am apelat si mi-au dat o adeverinta cum ca rezultatul testului va fi adus la cunostinta dsp... Ce trebuie sa fac pentru a obtine certificatul verde? Pur si simplu intru pe acel site si il iau pe baza cnp-ului sau mai trebuie sa contactez dsp-ul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Momentan nu poti sa faci nimic, decat sa stai in carantina 14 zile. dupa ce iesi din carantina, incerci sa te loghezi pe acel site de care ai auzit sa sa-ti iei adeverinta.
Certfificat verde il obtin doar cei vaccinati, tu obtii doar o adeverinta care-i valabila 180 de zile, ca ai trecut prin boala.

| mi25 a răspuns:

Uite, eu acum mi-am scos certificat verde dupa boala. Ultima zi de carantina 27 oct. Am si certificat de vaccinare.

| Yuoia a răspuns:

Anunti DSP-ul. STAI in carantina. Dupa ce iesi din carantina vei putea obtine certificatul verde, dupa ce DSP-ul introduce datele tale.

| mi25 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu trebuie sa anunte DSP-ul, deoarece cei care au constata boala anunta ei DSP-ul, iar acesta medicul de familie.
Tu trebuie sa iei legatura cu medicul de familie pentru prescrierea unui tratament, din care sa nu lipseasca antibioticul, pentru a preveni atacarea plamanilor de virus.
Pentru a obtine certificatul verde, intri pe site dupa ce termini carantina.