| Andrei555678 a întrebat:

Salut,daca in Portugalia nu am resedinta si vreau sa plec acolo si nu pot datorita restrictiilor care include tara Romania, pot pleca in Spania ca apoi sa merg in Portugalia?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi restrictiile din tarile respective.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da mama telefon la ministerul de externe, si bate-i la cap cu ce vrei tu, ca e de datoria lor sa stie SI sa te informeze, pe orice cetatean al Romaniei

| danaieladaniela a răspuns:

Salut!
Eu sunt in Portugalia.
Poti veni aici chiar daca nu iti faci resedinta. Eu mi-am facut-o la 3 luni dupa ce am venit.(deja sunt aici de 7 ani)
Si daca pleci in Spania nu poti veni, astia au inchis granita cu spanioli.

| Andrei555678 explică (pentru danaieladaniela):

Sunt restrictii de coronavirus si nu e granita inchisa cu Spania din cate am vazut, ce parere ai? firma de transport zicea ca ai nevoie de contract de munca di rezidenta

| danaieladaniela a răspuns (pentru Andrei555678):

Acum cateva zile era inchisa granita, si am vazut si la stiri, is si la scoala si is la zi cu ce se intampla aici cu Coronavirus.
Nu ai nevoie de asa ceva, pai am neamuri care s-au intors recent din tara aici

| Andrei555678 explică (pentru danaieladaniela):

Imi cere rezidenta si contract de munca la agentiile astea

| danaieladaniela a răspuns (pentru Andrei555678):

Ah, pai daca vrei sa vi aici sa muncesti la o firma cu contract, da iti va trebui. residenta, altfel nu are cum sa iti faca contract.
Doar daca muncesti la negru.

| mihaela000ela a răspuns:

Consultati conditiile de calatorie si alerte de calatorie de pe site-ul Ministerul Afacerilor Externe.