| DarthNiger a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare care ma tot macina in ultima perioada si are legatura cu coronavirusul acesta, mai precis cu viitorul vaccin impotriva acestui virus. Recent am citit o stire in care o companie de dezvoltare a acestui vaccin care o sa fie distribuit in toata UE inclusiv si in Romania la final cand vaccinul o sa fie gata, ar fi suspendat testele o perioada deoarece unul dintre candidati ai vaccinului a dezvoltat o boala inexplicabila, nu se cunoaste starea de sanatate a acelei persoane si nu s-au dat detalii despre acest lucru, un purtator de cuvant a declarat ca astfel de evenimente este normal in testarea unui vaccin, insa acum m-am gandit, dupa ce o sa fim vaccinati, ce sanse sunt ca cei vaccinati sa dezvolte astfel de boli si reactii adverse? Fiindca daca riscurile acestea sunt mari atunci mai bine stau nevaccinat decat sa ma vaccinez si sa dezvolt cine stie ce boli dupa o perioada de timp, voi ce credeti despre acest vaccin?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Tocmai asta este scopul testelor, sa se determine cat de eficient este, care sunt efectele secundare si cum poate fi imbunatatit.
Nu ai cum sa dezvolti un vaccin eficient si sigur din prima.

Mai mult, niciun vaccin nu va fi vreodata 100% sigur si 100% fara efecte secundare pentru 100% din populatie. Intodeauna va exista un mic procent de risc. Dar asta nu inseamna ca refuzul vaccinarii este o solutie.

Daca ai avea de ales intre un vaccin care este sigur si functioneaza in 99.99% din cazuri (iar in 0.01% din cazuri are un anumit efect secundar), sau un risc de 50% de a contracta un virus periculos, ce ai alege?

Sa refuzi vaccinarea de teama efectelor adverse este ca si cum ai refuza sa porti casca pe motocicleta pentru ca ti se strica freza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

As alege ca tu sa fii acel 0, 01

| cristimihailov a răspuns:

Aicibsuntem oameni care mancam biscuiti si altii sparg seminte.

Nu stim chestii din astea de statistica medicala.

| ania a răspuns:

Eu nu am nici o încredere în vaccinuri. Primii doi dintre copiii pe care i/am născut au fost vaccinați, că pe atunci nici nu te întreba la naștere dacă semnezi, pe urmă am întîlnit nepoțica unor cunoștințe, care avea 5 ani și arăta ca o legumă, nu umbla și nu vorbea și mama ei ne=a spus că până la 1 an a fost absolut normală, deja umbla și începuse să vorbească și că după vaccin, în câteva zile a ajuns legumă, și doctorița care a vaccinat=o nu admite că ar avea vreo legătură cu vaccinul. Apoi am fost la o mătușă a nașei mele și avea pe perete o poză cu un băiețel de 7 ani și când am întrebat=o cine e, aspus că e fiul ei care a murit la la 7 ani, la 2 zile după un vaccin primit la școală. Pe urmă m=am împreietenit cu o mămică care a spus că e profesoară la o scoală unde învață copii cu nevoi speciale și în clasa ei din 14 copii autiști părinții spun că 7 dintre ei au devenit autiști în urma unui vaccin și că ea nu și/ar vaccina fetița pentru nimic în lume. Așa că că pe ultimii 2 copii nu i=am vaccinat deloc și sunt mult mai sănătoși, pe cel mic nici nu l=a consultat vreodată medicul de familie. Am citit că și în india unde au eradicat poliomielita, numărul numărul copiilor autiști a crescut cu 500.000 față de situația dinainte de vaccinarea în masă. De mine pot să facă câte vaccinuri vor, noi nu ne vaccinăm și nu lăsăm nici copiii noștri să mai fie vaccinați.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Mda, am auzit si eu de un motociclist care a facut insolatie din cauza castii si a murit...
Pe astia ca voi, nu i-as obliga sa se vaccineze, dar oricine nu are vaccinurile facute, daca se imbolnaveste de vreuna din bolile prevenite de vaccinurile nefacute, sa plateasca integral absolut toate cheltuielile medicale generate de tratarea bolii si de asemenea sa nu beneficieze de concedii medicale platite, pensie pe caz de boala si alte facilitati acordate persoanelor care au diverse afectiuni.
De altfel, de bun simt, ar fi sa cereti chiar voi asta.

| DarthNiger explică (pentru Holiday):

Pai practic inseamna acelasi lucru, gen nu te omor dar iti tai mainile si picioarele.

| Furnicuta000 a răspuns:

Unii (copii) au murit si de la un simplu vaccin contra varicelei. Fiecare vaccin are riscul lui, probabil ca vaccinul ala anti covid nu era testat suficient

| Panamax a răspuns:

Cel vaccinat a manifestat simptomele infectarii cu Covid.
Nu este ceva rar ca cei vaccinati sa se imbolnaveasca de boala de care incearca sa se protejeze.
In lume la ora actuala exista cateva zeci de cazuri de poliomielita toate de la vaccinare.Cica este ok sa se imbolnaveasca 2-3 la un milion de doze.
Cine stie ce interese sunt la miljoc, si ce jocuri dse fac in culise

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am auzit la radio azi ca anumite vaccinuri au fost toxice.
In primul rand, noi, nu avem nicio certitudine ca o sa avem un vaccin, vreodată.
In al doilea rand, în următoarele luni, s-a terminat cu pandemia. O sa vezi.
Nu mai mor oameni, pentru ca acum sunt tratați cu medicamentele care contrasta efectele virusului.
Nu întru în detalii.
O sa-ti amintești tu de ce-ai citit pe aici...
Dar pana atunci, protecția e importanta.

| nukeyly a răspuns:

Un vaccin, va fi, baiul e ca e doar un vaccin pentru unul din cele peste 180.000 de tulpini de virusi descoperiti, se va dori obligatoriu pentru oi, pentru ca baietii destepti au gandit dinainte tot investitie cost profit risc.

Familia de corona virusi a existat probabil de miii de ani
dar acum li s-a facut videoclip care ruleaza pe radio si tv non stop cu scopul sa stii ca este un nou bau bau dupa colt care statistic face 6% victime, dar victime au fost de la raceli si inainte, ca atata le-a fost timpul, ba batrani, ba tineri, ba a mers omul VESEL la spital, cu un cucui si s-a intalnit cu DR CIOMU(ghilotina de castraveti), care a ajuns doctor ca poate a copiat la scoala de medici incostienti, si trist e ca acum chiar de mor cazuri confirmate de altceva sunt declarate covid de medici responsabili care urmaresc doar banul, spaga, si corectitudinea suprema saracul juramantul lui Hipocrate este o carpa.

Fara casca pe motocicleta statistic esti mai sigur decat cu vaccinul in instalatie_de altfel exista demult vaccinuri scotite
sa-ti genereze ceva critic si dupa 20 de ani, deci te bagi?

Statul ar trebui sa faca vaccinul covrig obligatoriu si tot el sa-ti plateasca daune pentru orice efect secundar chiar si post mortem cu minim 389.000.000 dolari.

specimen de cost vaccinul covrig obligatoriu:
ca sa-l faci trebuie sa duci un test(sau mai multe) de 300 ron ca esti curat, trebuie sa ai masca de 2 lei pe figura, trebuie sa platesti o taxa cum ca ai autorizatie de la primarie sa-ti faci vaccinul sa zicem 500 ron, vaccinul covrig costa 3000 ron pentru ca e ultima fita octacore pe 7nm, si spaga la medicul asistenta si anestezistul general care te vor opera sa-ti puna vaccinul in tine 5000 ron >>> de caciula_total 300+2+500+3000+5000+5000+5000=18802 hai sa fie 20.000 deci esti linistit pana cand la radio se aude ca trebuie facut anual ca sa-ti mentina efectul anti carie cu fluor, da la anul e inflatia si costul urca la 30.000 pe an de inceput apoi pe luna 40.000 de n-ai te arunca de pe pamantul plat happy cu matura.