| Covery a întrebat:

Salutare TPU!

Luna aceasta va trebui să călătoresc în Bulgaria. Întrebările mele ar fi dacă ați trecut recent vama cu Bulgaria și dacă mai este nevoie de certificat verde sau nu? După cum am înțeles de pe site-ul MAE ar fi nevoie dar nu știu cât de actualizat este... Eu am primit vaccinul anul trecut în iunie, dar pare că ar fi valabil doar până la 270 de zile după administrarea dozei 2, de când am primit eu a doua doză au trecut mai mult de 270 de zile, știți cumva dacă îmi fac și boosterul va mai trebui să aștept 15 zile să pot ieși din țară?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conditiile de calatorie se pot schimba in timp, asa ca este bine sa verifici conditiile de calatorie in Bulgaria, le gasesti pe internet si acestea sunt actualizate destul de des.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, intreaba la ambasada bulgariei din Romania si ei stiu exact daca poti merge sau nu.

| Țoglă a răspuns:

Începând cu data de 1 aprilie 2022 situația de urgență epidemiologică NU a mai fost prelungită în Bulgaria.
Site-ul oficial pentru călătorii este mae.ro

| andreisuleasufletudinmine a răspuns:

Da am trecut dunarea cu dubita (nu a iesit bine) l am pierdut pe scooby doo pe drum si a trebuit sa ancoram pe fundul dunarii caci la mal era prea scump, scuze dar nu stiu sa ti raspundwinking