| existential a întrebat:

Se relaxeaza restrictiile din 15 mai. V-ati gandit ce veti face cu atata libertate?
Am auzit ca se va umbla noaptea fara declaratie. Magazinele vor reveni la programul normal. Masca nu va mai fi obligatorie pe strada.
Aproape ca nu ma mai simt bine sa imi vada fata oricine pe strada. Noaptea habar n-am unde sa merg.
Cum fac sa profit de relaxari, pana revin restrictiile? laughing

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Cand eram mai mica imi plăcea să ies pe aici noaptea,dar erau si altfel vremurile si oameni.
Eu aici am copilărit,dar după am plecat la oras si s-a schimbat treaba pana m-am intors.
În oraș mie imi place sa ies in parcuri,la fantanile arteziene iluminate, in intersecții aglomerate cu masini ce mergeau spre casă in lumina neoaneleor, printre îndrăgostiți. Faceam o mica plimbare, apoi ma băgam la un supermarket mic sa imi iau ceva de rontait si mergeam in casa.
Sunt nevoită să stau la tara o perioadă, dar imi e dor până si de transportul in comun cu care ma duceam de la ai mei la garsoniera pe care o inchiriasem si il asteptam pe iubitul meu sa ajunga in seara aia sau dimineata din zonele astea de la munca, pentru ca atunci ne vedeam doar in weekend. big grin

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi cu masca in continuare si gata...

| Adry05 a răspuns:

Măcar o lună tot stăm fără ele, deci nu e neapărat să și ieși pe 15... ai timp să-ți faci planuri

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca o sa fac nimic ieșit din comun.Adica,daca se mai reduc restricțiile nu e neapărat obligatoriu sa ne găsim noi activități.
Eu nu purtam masca pe strada, cel puțin prin zona mea nu se poartă decat in magazine, încăperi si institutii.
Mie una imi place sa ies seara din casa, dar iubitului meu nu si nici nu mai suntem la oras sa zici ca ai unde merge.Asa ca...Tot pe acasa, tot cu ale mele.

Si eu ma simt bine sa nu imi vada fata nimeni.Chiar ma simt mai relaxată daca imi pare un defect pe care nu il pot ascunde altfel laughing.

| existential explică (pentru Freya1):

Naspa sa iesi noaptea, daca nu esti la oras. Mie mi s-ar parea deprimant.

| existential explică (pentru Freya1):

Asta imi trezeste amintiri, legate de un oras cu fantani arteziene iluminate, cu un bulevard pe care se plimba lume multa seara, o piata cu porumbei. As putea sa-l revad oricand, e la fel, doar ca eu sunt cel care s-a schimbat si nu mai vad lucrurile ca atunci happy

| Freya1 a răspuns (pentru existential):

Poate ca si despre asta e vorba. happy

| Freya1 a răspuns (pentru existential):

Cand eram mai mica imi plăcea să ies pe aici noaptea,dar erau si altfel vremurile si oameni.
Eu aici am copilărit,dar după am plecat la oras si s-a schimbat treaba pana m-am intors.
În oraș mie imi place sa ies in parcuri,la fantanile arteziene iluminate, in intersecții aglomerate cu masini ce mergeau spre casă in lumina neoaneleor, printre îndrăgostiți. Faceam o mica plimbare, apoi ma băgam la un supermarket mic sa imi iau ceva de rontait si mergeam in casa.
Sunt nevoită să stau la tara o perioadă, dar imi e dor până si de transportul in comun cu care ma duceam de la ai mei la garsoniera pe care o inchiriasem si il asteptam pe iubitul meu sa ajunga in seara aia sau dimineata din zonele astea de la munca, pentru ca atunci ne vedeam doar in weekend. big grin

| Fatamuntilor a răspuns:

Probabil voi folosi masca doar in zone aglomerate.Pe 21 merg la rapel
Noaptea nu ies, pana cel tarziu la 8 seara am cumparaturile facute
NU prea am de ce relaxari sa profit.

| Frank51 a răspuns:

Azi am mâncat la restaurant în interior, deja simt că totul începe să revină la normal, nu cred că mai vine vreun val, sau cel puțin nu ne va afecta deloc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mi se pare cine știe ce libertate. Trebuie să mergi neapărat undeva? laughing Eu o să port masca în continuare. Du-te cu cortul în parc.

| Emma30555 a răspuns:

Revenim la viata de dinainte, acum un an și ceva erai liber. E ciudat sa nu mai porți masca pe strada după atâta timp dar o sa ne obisnuim din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie îmi convine faptul ca nu mai sunt restricții noaptea. Asa pot pleca liniștit cu bicicleta în ture și să nu mai calculez distanta, timpul pana acasă sau pana la gara unde să am tren la ora x care sa ajungă în gara de destinație înainte de ora 22... Dacă ai știi câte neplăceri mi-au provocat restricțiile! În rest masca voi purta în continuare. Și da, m-am vaccinat și anti covid. Pe 24 a programat a doua doză. Dar nu vreau sa las masca... Știu ce înseamă sa treci prin covid. Vrei sa profiți ca ies restricțiile? Nu exagera pentru ca atunci când zici ca totul este în regula, chiar atunci sa te trezești cu virus. Asa ca, fii precaut.

| existential explică:

Uneori port masca+ochelari de soare+sapca=fata acoperita complet=dubios care atrage atentia big grin

| luffypk a răspuns:

N-am mai iesit de mult afara pana tarziu, pentru mine si o plimbare seara tarziu in parc ar fi suficienta, tot trebuie sa fim precauti, dar nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul, asa ca ar trebui sa "profiti" precaut de libertatea asta, nu stim niciodata cand ne vom intoarce inapoi la restrictiile astea de rahat.

| existential explică (pentru luffypk):

Si mie imi face bine noaptea in parc, daca nu sunt prea multi plimbareti.

| Dumitru_Oana_Catalina_1992 a răspuns:

? eu zic sa revii la activitatiile de dinaintea pandemiei.
Parerea mea este ca ar trebui sa te vaccinezi, mai ales daca ai stat in casa ca intr-o cazarma si nu ai avut contact cu lumea exterioara, aceasta categorie de oameni sunt predispusi la o forma mai grava a bolii.
In rest have fun?

| Dumitru_Oana_Catalina_1992 a răspuns (pentru Dumitru_Oana_Catalina_1992):

Nu stiu ce-i cu semnele intrebarii acolo, eh am pus emoji

| existential explică (pentru Dumitru_Oana_Catalina_1992):

In timpul pandemiei, pana acum am cam avut aceleasi activitati, ca si inainte. Doar ca n-am mai iesit dupa 10 sa ma plimb. happy