| AnonimMareMareMare a întrebat:

Se spune din cate stiu ca virusii in timp devin din ce in ce mai neletali, mai pasnici.
Acum, vad ca se spune despre covid ca va fi un al doilea val mai agresiv, datorita mutatiilor
pai ori devine mai agresiv ori mai pasnic?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| TheDarkDragon a răspuns:

Daca ascult chestiile astea, sunt tot oameni paranoici care pot spune orice vor si ce cred ei. Sunt sigur ca guvernele ne ascund multe chestii, dar ceea ce sustineti voi acum e prea exagerat. Stiu ca traim intr-o societate bolnava si daunatoare, dar nu se va schimba nimic prin scaderea populatiei. Toti cei care chiar dauneaza planetei intr-un mod semnificativ sunt cei de sus, nu oamenii de rand. Iar daca cei de sus ne elimina pe noi, planeta tot se va duce dracu, si pe termen lung si ei vor pierde. In fine, am baut prea multe pahare de vin ca sa mai fiu in stare sa continui conversatia, seara faina.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din cate stiu ca virusii in timp devin din ce in ce mai neletali, mai pasnici
Din câte știi, știi greșit.

| Donsavas a răspuns:

Mai agresiv cel mai probabil.

| Ineys a răspuns:

La un moment dat ziceau ca daca se raspandeste cat mai mult va deveni mai slab pentru ca daca trece de la mine la tine de exemplu, isi pierde din "putere", dar totodata poate sa capete o mutatie si sa devina mai puternic. Nu se poate da un raspuns exact, la fel ca si cu aparitia virusului, totul e impredictibil. Intr-adevar, se fac calcule, predictii, etc dar nimeni nu stie sigur.

| TheDarkDragon a răspuns:

Mutatiile pot sa il faca si mai slab, si mai agresiv, depinde cum evolueaza. Cred ca la ce se refereau ei, e ca in timp se va raspandi mai greu, deoarece persoanele care deja l-au contactat, probabil vor fi imune si nu il vor mai contacta o a doua oara, dar nici asta nu este dovedit inca, sau cel putin nu era cand m-am interesat eu. Problema e ca nu se stiu inca foarte multe lucruri concrete in legatura cu virusul, deci majoritatea din ceea ce se zice sunt speculatii in mare parte. Dar ca raspuns la intrebarea ta, poate datorita mutatiilor sa devina mai agresiv, si poate sa devina si mai pasnic. Daca s-a constatat ca mutatiile suferite pana acum l-au facut mai agresiv, atunci asa e, dar eu nu am auzit nimic in legatura cu asta. Oricum, din cate stiu eu, Coronavirusul are o rata de mutatie mult mai mica decat alte virusuri, chiar si decat gripa sezoniera, ceea ce va face gasirea unu vaccin mai usoara.

| TheDarkDragon a răspuns:

Eram sigur ca va aparea si un comentariu de genul. Pai si cum sugerezi ca se va termina pandemia? Se infecteaza toata lumea ca sa devina imuna dupa? Sunt cateva probleme cu asta:
1.Nu se stie inca sigur daca esti imun dupa, deoarece virusul a fost detectat si in persoane care au fost vindecate.
2. Daca lumea se infecteaza, ori va trebui sa stam luni bune de zile poate peste un an in izolare ca toata lumea sa fie infectata, dar in acelasi timp sa nu punem la pamant sistemul de sanatate, pentru ca lumea tot va avea nevoie de ingrijire medicala. Ce s-ar putea face e sa se dea lege ca bolnavii de corona sa nu primeasca ingrijire, si cine moare, moare, cine nu, nu, pana se termina intr-o buna zi toata nebunia, pentru ca altfel, daca infectam pe toata lumea, cum am zis, sistemul de sanatate se va duce naibii, iar cei bolnavi de alte boli vor muri cu zilele.
3. Vor fi foarte multe morti.
4. Exista posibilitatea ca virusul sa nu mai aiba cui sa se raspandeasca, si pur si simplu sa moara, dar la cat de contagios este acesta, nu se va intampla asta prea usor. Si asta din nou, in cazul in care infectarea produce si imunitate, ceea ce inca nu e un lucru cert.
5. Fara un vaccin care sa-l combata, ce vom face in cazul in care va suferi mutatii si mai mari, si va deveni din ce in ce mai agresiv? Lasam sa faca ca ciuma, sa injumatateasca populatia Europei?
Toata vrajeala asta cu pericolul vaccinului este doar o teorie a conspiratiei, dar o teorie si nimic mai mult. Nu are nimeni cum dovedi ca vaccinurile vor provoca reactii adverse. Plus, daca ei chiar vor sa elimine populatia cum zici tu, ceea ce e o vrajeala absoluta si ilogica, de ce ar mai lucra la un vaccin lol? Ar fi putut sa nu induca stari de urgenta si carantina, virusul s-ar fi raspandit de 1000 de ori mai mult, si ar fi redus virusul in sine populatia... Daca ar fi vrut sa reduca populatia, ar fi putut da drumul la un virus cum este Nipah, un virus cu raspandire redusa, dar o rata a mortalitatii de 50-60% din nr de infectati. Sincer, fara vaccin nu cred ca se va termina pandemia asta. Acum crezi ce vrei, daca tii mortis sa crezi in conspiratii, nu ai decat, eu cred doar in ce este dovedit clar. Si ce e dovedit pana acum, e ca virusul e real, ca se raspandeste foarte repede, are o mortalitate mica, dar totusi ea exista, si tot ce putem acum face e sa incetinim raspandirea, pentru ca de oprit, fara un vaccin, nu putem sa o oprim.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Nici nu stiu cu ce sa incep. Da, virusul e real, cum ai spus. Dar ai spus si ca tu crezi in ceea ce e dovedit stiintific. S-a spus ca acest virus provine de la ceva combinatie sarpe liliac sau ce o fi. Corect? Crezi in treaba asta? Eu nu cred. Daca te uiti la documentare de cel putin 10 ani, privind situatia planetei, care ce crezi, e intr-un pericol urias. pentru ca poluatia e deja peste masura, la nivel global, si revenind la acele documentare care nu sunt conspiratii, sunt cam logice, planeta e suprapopulata. Crezi ca un virus e ceva rasarit asa din intamplare? Conspiratie conspiratie. dar nu e nevoie de mult creier ca sa iti dai seama ca e nevoie de asa ceva. In zilele de astazi daca ar mai fi razboaie. Ne-am duce dracu toti la propriu. Cu virusul nu ar da de banuit nimanui. Gen " asta e. s-a intamplat".

| TheDarkDragon a răspuns (pentru YoULoVeAnGeL):

Pai se stie clar ca virusuri asemanatoare, Sars si Nipah spre exemplu au aparut din senin din animale. Virusul este transportat de lilieci, care nu sunt afectati de el, ei il transmit altor animale, prin acel proces virusul sufera o mutatie se se transmite oamenilor. Pe langa asta, Coronavirusul nu e un virus nou. Exista de mult timp, ce avem noi acum e doar o varianta noua, dar baza exista demult. Eu cred ca asta e o posibilitate mare ca el sa fi aparut natural, dar da, pentru ca inca nu e dovedit, nu cred in posibilitatea asta 100%. Oricum, decat sa zic ca a fost lasat afara intentionat, mai degraba as crede ca a scapat cumva din laborator. Doar ca, din momentul in care creezi in laborator un virus, automat ii poti gasi si un vaccin. Dar din nou, tu ai zis ca prin vaccinuri vor sa elimine populatia, si acum zici ca prin virus, deci te contrazici singur. Si daca prin virus vor sa o faca, de ce s-ar mai lua masuri de precautie si ar mai incerca sa gaseasca un vaccin? In situatia in care suntem, mortile provocate de virus sunt nimic in comparatie cu populatia globului. Daca ar vrea ca virusul sa ne extermine, atunci ne-ar lasa pe toti afara, ca el sa se raspandeasca si sa omoare cat mai multi oameni, pentru ca oricum are mortalitate redusa. Exista si alte metode prin care ar putea deliberat sa scada populatia planetei. Spre exemplu, scaderea deliberata a fertilitatii. Asa nu ar omori pe nimeni, dar s-ar naste din ce in ce mai putina lume. Sau un virus ca acesta nu ar omori in primul rand batranii, pentru ca nu are sens, ei oricum vor muri curand, ar omori tinerii care sunt cei ce procreeaza si sustin natalitatea. Crede-ma, ar putea gasi metode mult mai eficiente, si mai subtile prin care sa scada populatia, metode care nici nu ar da de pamant cu economia, pentru ca in acest moment, tot globul iese pe minus. Plus, gandeste-te ca cei de sus, au nevoie de cei de jos pentru a-i sustine acolo. Iar daca ei ne extermina, tot ei sunt cei ce vor pierde in final.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Stiu ca exista acele doua tulpini de sars si mers la care liliecii sunt imuni. Stiu si varianta ca liliecii s-au infectat tot din cauza noastra, a oamenilor care aruncam tot felul de cacaturi in ape si poluam rauri si mari si oceane. Pentru ca suntem toxici.

| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Mutatiile vor face un virus mai puternic. Pentru ca o tulpina care intra intr-un organism, care sa presupunem ca are un alt virus cu o alta tulpina. acestea se pot contopi formand o noua tulpina mult mai rezistenta fata de cea precedenta. Asa cum se combina ADN-ul animalelor care sunt in laborator. Sunt foarte multe dovezi stiintifice. Nu cred ca exista varianta de a deveni mai pasnic. Depinde de organismul cu care ia contact, si ce rezulta mai departe.