| MihaelaDart a întrebat:

Se tot anunta ca in curand vom avea vaccinul impotriva Covid, care ne va apara cu o probabilitate de 90%. Pro sau Contra pentru a-l face? (motivati alegerea facuta)

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca va fi in curand, poate in 2022 primvara, eu as face daca e emis de catre societatea de stiinta si avizat de ei, acum vreau sa fac cel gripal

| Drimmero a răspuns:

Nu ma pronunt, voi astepta, poate dispare corona pana ajunge vaccinul la oamenii de rand, om traim si om vedea.

| Wr3nch a răspuns:

Pro dar nu prima tura, ca e prea experimental. A doua, cand mai editeaza punctele esentialelaughing

| cristi202 a răspuns:

Se pare ca sunt singurul care ma abtin happy. Nici pro, nu stiu daca e cazul sa il fac, nu cred ca fac parte din persoanele cu risc, nici contra, de ce sa nu fac ceva care ma poate proteja?

| Holiday a răspuns:

Cei "de SUS", cum spui tu, nu va vor putini, va vor prosti. Si din cate se vede, au succes.

| PainTech a răspuns:

Contra momentan.
Chiar daca avem vaccinul maine tot o sa fie probleme mari cu distribuirea si cu fabricarea, primele stocuri o sa fie extrem de limitate.

Nu sunt din categorie de risc, sunt destul de sigur ca altii au nevoie de vaccin mai mult decat mine.

| gemeni6226 a răspuns:

Sunt impotriva deoarece daca face bine lumea o va lua si fara a fi obligata.Nu-mi miroase a bine faptul ca se obliga si mai ales ca eu nici cand s-a dat gratis vaccinul antigripal nu am luat niciodata.De ce sa iau daca nu sunt gripata?(si nici nu am fost niciodata )salut totusi masurile anticovid pentru ca nici macar raceala mea de fiecare an nu am mai luat (anual sunt racita dar nu gripata vreo 7-8 zile)la fel am parererea cu orice vaccin ar fi in afara vaccinurilor care s-au dat si pana acum in scoli impotriva poliomielitei si nu mai tin minte ce dar care sunt vaccinuri probate pe toate generatiile timp de peste 50 de ani.

| Werrich a răspuns:

Nu e după noi, guvernul vrea Legea vaccinarii obligatorii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Contra. Sunt alergica la medicamente si nu vreau sa risc.

| Yuoia a răspuns:

Stai sa apara. Nu cred ca va fi chiar asa de repede cum spun ei. Ai vazut ce s-a intamplat cu cel englezesc, de a trebuit sa-l opreasca.
Apoi, in "prima runda" il vor face cei mai expusi: cadrele sanitare. Vedem ce patesc ei si apoi sa vezi cum se vor hotari toti spre pro sau spre contra. Deocamdata, nu stiu ce sa cred. Mai astept informatii. Dar daca ar fi gata noaptea asta, probabil as merge spre pro.

Răspuns utilizator avertizat
| aumih16 a răspuns:

Cine stie! oricum nimeni nu stie cat de bun este! bun apare dar rezolva ceva! si oricum e posibil sa fie si putine doze de vaccin!

| Digikey a răspuns:

Am avut covid, am avut raceli serioase la viata mea asta a fost ca o gripa lesinata.Pentru ce sa fac vaccin?

| goguPatent a răspuns:

30 ani?
Pai sunt praf masonii astia ca în ultimii 30 și au pus planul depopulatii asa de bine in practica incat de la 5 miliarde am ajuns la 8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici batut sau platit

| Jus7t a răspuns:

Îmi e indiferent, o să văd atunci.
Oricum cred că am avut corona, spun asta pentru că a fost prima dată în viața mea când am rămas fără gust și miros, să nu mai zic că a durat peste o săptămână chestia asta, am avut și febră mare, apoi am rămas cu tusea și până la urmă mi-a trecut.
Și da, am stat în izolare.

| TFL007 a răspuns:

Nu il fac nici batut sau platit, manipulare la nivel mondial parerea mea

| suntserios a răspuns (pentru TFL007):

Pai normal. Vrea bill Geiț sa iti puna cip. Chiar e interesat ce face TFL din Baicoi.

| MihaelaDart explică (pentru suntserios):

Eu nu cred in cipare, ci în depopulare!

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

Cam toti needucatii cred in asta.

| florin926481f a răspuns:

Pro

| Balalau95 a răspuns:

Pana la urma, evident ca o sa il fac, insa voi incerca sa aman cat mai mult, pentru ca asa, pot sa lucrez de acasa, altfel, in mod sigur ne vor forta sa mergem la birou
si as putea sa il fac din prima, pentru ca ma incatrez in prima lista care au postat-o ProTV-ul ca vor fi primii vaccinati

La ce te referi prin "vom avea"?
Și cine anunță?
Toți specialiștii spun că ăsta e doar un vis umed. Nu te lua după ce anunță profanii.

| MihaelaDart explică (pentru Unknownzgw):

Nu profanii, nicidecum. Daca vei avea timp sa cauti pe internet documente si documentare despre aceasta vei vedea de cand lumea se discuta despre asta, nu este de actualitate.

| NoisyLight a răspuns:

Cred că te va apăra de n-o să poți fugi de el.