| anonim_4396 a întrebat:

Si-a facut cineva test covid facut de la acest producator https://ddsdiagnostic.com/
si sa iasa pozitiv?
Eu am caz covid diagnosticat oficial in familie, am si mici simptome. Oximetrul arata intre 93 si 96. Am facut test in ziua 1, 4, 6, 8 dar testele astea imi ies tot negative. Voua v-a iesit vreunul de acest fel pozitiv?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Dacă apare liniuța de control testul a fost făcut corect!

Dacă ești vaccinat sau trecut în ultimele patru luni prin boală testul antigen iese negativ! Rar iese pozitiv! Doar testele RT - PCR ies pozitive dacă ai boala!

Eu am avut covid (simptome foarte ușoare) sunt vaccinat cu trei doze dar toate testele făcute au ieșit negative! Timp de o săptămână, cât am stat în medical, m-am testat de 9 ori cu teste din salivă și din nas de la producători diferiți (inclusiv cel din imaginea postată de tine). Toate au fost negative!

Sănătate!

4 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

In toata problema asta sunt impartiala, chiar obiectiva. Ca atare, iti voi spune din propria experienta.
In ultimii 2 ani am fost testata de catre firma la care lucrez, si NICIODATA nu am fost depistata pozitiv, si niciodata nu am avut probleme de sanatate.
Da, traiesc in strainatate de cativa ani, si am inteles ca aceste teste si masuri de preventie sunt PUR POLITICE, si nu au nicio legatura cu sanatatea.
Am mai inteles ca aceste teste nu au nicio relevanta, deci, incearca sa ramai calm ( este foarte important ), si sa tratezi problema ca pe o viroza.
Daca nu ai temperatura mai mare de 37°de grade, iti recomand ceai de ghimbir, paracetamol, si sare calda ( pusa intr-un saculet de panza ) pe piept. Sarea calda descongestioneaza plamanii, mai ales in cazul tusei si respiratie grea. Plus, cate doua portocale ( contine vitamina C ) macar o data pe zi.
Ar fi ideal sare de mare sau grunjoasa neiodata; dar daca nu ai, merge de orice fel, ca tot are efect.
In alte vremuri ti- as fi recomandat o consultatie medicala, dar dat fiind faptul ca in timpurile astea exista medici in care nu mai poti avea incredere, incearca pentru inceput varianta pe care ti-am recomandat-o.
Sper din tot sufletul sa nu ajungi nici macar la medicul de familie.
Sanatate multa!

| AlexCristi97 a răspuns:

Le-ai efectuat corect? Din ce vad nu sunt teste de saliva, iar lumea in general nu recolteaza bine aceste teste deoarece este foarte neplacut.
https://youtu.be/Epx1I1aJi3Q ai aici un link cu un doctor care explica cum se recolteaza.

Ca un PS si experienta personala, eu cu amicii mei am avut covid si din vreo 10-15 teste, doar 2-3 au iesit pozitive. Un amic si-a facut 3 teste, unul de saliva (facut de el acasa) si 2 din acelea faringiene (acestea facute de specialisti), doar cel de saliva i-a dat pozitiv (si pcr-ul care l-a facut dupa, deci chiar avea). Mama a luat de la mine covid, am facut aceleasi teste de saliva, eu negativ, ea pozitiv. Dupa experienta asta, zic ca sunt destul de vrajeala testele.

| anonim_4396 explică (pentru AlexCristi97):

Daca nu le faceam corect nu aparea linia de control si a aparut.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Linia de control apare si daca nu iei proba bine, cred ca linia de control apare oricum daca pui solutia buffer.