| Angeleyes a întrebat:

Acum cateva zile, m-am despartit de prietenul meu. Mi-a zis ca se gandeste la fosta si ar vrea sa se impace cu ea dar vrea sa pastram legatura, sa fim amici.

M-a simt f nasol, sunt f trista...am fost cu el 10 luni, cu el am avut primul sarut, primele atingeri mai speciale.In alta intrebare, mi-au zis cativa useri TPU ca sunt o norocoasa sa am asa prieten care ma face sa am acele senzatii, care unii nu le au nici cand fac dragoste, dar eu cand facean petting le aveam, si uite ca acum s-a terminat totul.

Cum poate sa fie amic cu mine? eu l-am iubit dar el nu stiu, a fost tot timpul atent cu mine dar nu stiu ce sa cred, ii e asa usor sa fim numai amici, ma gandesc ca poate nu m-a iubit.

Cum sa fac sa il uit? Am impresia ca tot la el ma voi gandi.

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Doamne, dar este singurul baiat din preajma ta? AI SA GASESTI ALTUL, CARE SE TE MERITE, dar macar atunci judeca cu mintea si nu cu inima, fii mai intai rationala si apoi indragosteste-te. Cine? Persoanajul acesta care te-a parasit il mai numesti "prietenul tau"? Te rog, gandeste-te ca tu l-ai parasit si te vei simti altfel, da vina pe el pentru tot ce ti se intampla si te vei fi mai usurata. Fii sigura ca la tineretea si frumusetea ta vei gasi altul, care-l va depasi in ceea ce priveste "acele senzatii, care unii nu le au nici cand fac dragoste". Hai, fruntea sus si ca sa fim realisti, experiente din acestea "nasoale" vei mai avea in viata ta amoroasa! Asta este abia inceputul...

| stresu a răspuns:

O sa treaca, asta e; oricum pari destul de mica la varsta, deci nu intra zilele in sac, e timp de toate; bine ca ai avut momente frumoase cu el, peste ani iti vei aduce aminte cu placere probabil;
Bine, eu la o despartire cauzata de ganduri cu fosta, mai ales dupa o perioada lunga as fi scos tot ce e mai rau in mine si nu as fi acceptat chesti cu "sa fim prieteni", dar eu nu sunt deloc model de urmat ca sunt prea plina de resentimente;
daca o amicitie cu el te-ar avantaja, mai ales cand revii la sentimente mai bune si te mai calmezi, e ok. Despartirile cu ura, certuri, injuraturi fac rau amandurora. Na, mai patesti, iar in viata treci si prin mult mai rele. Nu incerca sa iti ineci amaraul cu alt baiat imediat ca iese prost. In rest daca te-a iubit sau nu, putin relevant -bine ca te-a respectat, nu te-a inselat si a fost sincer. Spor, ca nu se termina!

| deea40 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, adica este destul de greu, dar ar trebui sa faci mereu cate ceva sa nu ai timp sa iti aduci aminte de el. Sa nu stai niciodata sa te plictisesti ca atunci nu ai ce face si iti apare el in minte. gandeste-te ca viata merge inainte si fara el. si cauta`ti pe cineva care chiar merita. dac faci in permanentza ceva vei uita de el.
sper sa te ajute sfatul meu.
SUCCES!

| Marcia a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate. Incearca sa-ti ocupi minutele si orelehee hee cu alte chestii, sa nu te mai gandesti la el (iesi cu prietenii, mergi in aer liber, la petreceri, treburi casnice care te solicita si te fac sa uiti de el, practica un sport, citeste, etc.). Pare greu la inceput, dar cu timpul vei vedea ca iti va trece. Prietena mea a fost cu cineva 3 luni, apoi 8 luni de zile a plans dupa el. Si acum regreta prostia facuta. happy Stii, cineva spunea ca daca o relatie amoroasa s-a terminat cu o prietenie, aceea nu a fost dragoste adevarata. Sper sa iti dea de gandit asta.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In situatia in care esti cred ca e cam greu, o sa-ti zic ceva ce o sa te cam deranjeze:Timpul vindeca...sadIncearca sa nu mai stai in preajma lui fa lucruri care ti se pare interesante... distreaza-te citind niste bancuri uitandu-te la intamplari amuzante p net vorbind cu prietenii(barfindbig grin)despre ce a mai facut X si Y. Sper ca ti-am fost de ajutor macar putin si ca vei reusi sa-l uitisad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-s-a intamplat la fel si am trecut peste situatie am plans cateva ore si apoi i-am zis ca daca vrea cu altcineva e alegerea lui.
nu fi suparata treci peste aceste momente.