| SarahMaria a întrebat:

Am facut sex neprotejat in urma cu 4 zile, el a ejacuat in afara insa foarte putin, cel mai probabil a ejacuat si in mine putin, maine voi face testul pentru sarcina si voi afla. Cert este ca eu as vrea daca as ramane insarcinata sa pastrez sarcina chiar daca mentionez am 19 ani,insa el nu-si doreste acest lucru,si acestea fiind spune cu siguranta voi alege drumul avortului,chiar daca recunosc m-ar face sa sufar, pentru ca este un pacat si pentru ca e vorba de viata unui copil ce n-are nici o vina.Am scris aceste randuri in speranta de a primi un sfat de la voi.Multumesc

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are absolut nici o logica sa faci test de sarcina maine, fiindca sigur va fi negativ. Primul test de sarcina il poti face dupa 21 de zile de la contactul sexual daca folosesti urina de dimineata, deci mai e cale lunga pana acolo. Nu-ti omori copilul fiindca vrea el, fiindca tu esti mama acestui copil (si vei fi toata viata) si ai obligatia sa-l protejezi. E viata unui copil in joc, a copilului tau, caruia ii vei fi mama toata viata

| Zenithf a răspuns:

Daca faptul ca, prin avort, faci un pacat foarte mare nu te impresioneaza, atunci gandeste-te macar la efectele pe care le poate avea un avort asupra ta. Exista o mica probabilitate sa nu mai poti avea copii niciodata. Oricum, parerea mea este ca asta ar merita toti aia care isi omoara copiii.
Inca un lucru la care sa te gandesti: ala care te pune acum sa faci avort, va ajunge sa te paraseasca indiferent daca faci sau nu avort. Pentru ce sa asculti atunci de el?

| mona a răspuns:

Tu gandesti bine dar pacat ca prietenul tau nu isi doreste sa pastrezi sarcina in cazul in care vei ramane insarcinata...

| darrio2007 a răspuns:

Este prea curand sa faci testul pentru sarcina.Va apare negativ acum.

| SarahMaria explică (pentru darrio2007):

De fapt am scris gresit nu este vorba de 4 zile ci de o saptamana la mijloc. Iar pe cutia testului apare ca se poate efectua dupa 72 de ore

| darrio2007 a răspuns (pentru SarahMaria):

Ok.Scuze.Eu stiam altceva.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Hai sa iti spun sincer ceva.baga-ti picioarele in ce isi doreste el si gandeste-te cum te simti tu, daca pe tine te-ar face sa suferi.plus ca nu inteleg ma nene de ce privesti totu asa de superficial. daca el hotaraste, care nu va suporta niste dureri dupa avort-fiindca nu iti imagina ca asta nu te va dupa in timpul avortului si dupa el-tu te duci precum calul.ca deh el nu vrea copilul.dar poate ca acel suflet are si el un viitor si tu ii curmi viata.anywai poate totusi nu ai ramas si atunci e totul bine. sfatul meu e sa iti gasesti un baiat care sa tina la tine si aibe grija atunci cand o face cu tine fiindca tu vad ca habar nu ai ce faci si asta te costa

| Nordic a răspuns:

Hei, chiar vrei să ști că un doctor a rupt bucăți din copilul tău? Dacă prietenul tău e fricos nu fi și tu. E o responsabilitate mare, corect. Dar trebuie să v-o asumați. Dacă el nu vrea copilul asta e, ce vrea el nu înseamnă că vrei și tu, corect? Așa că eu îți sugerez să mergi pe primul tău gând de a păstra copilul. Copilul nu e o boală de care trebuie să scapi. Era mai nasol dacă primeai SIDA.

| neutrino a răspuns:

Trebuia sa te gandesti inainte daca este pacat. Daca nu doreai sarcina faceai sex protejat. Probabil te-ai gandit, prost sfatuita, ca asa poti pacali baiatul pentru a ramane cu tine. Te-ai inselat.

| blueheart a răspuns:

"Doamne, Tu m-ai alcatuit în pantecele maicii mele.
Te voi lauda, ca sunt o faptura aşa de minunata" (Psalmul 138)
Cum te poti gandi sa omori un suflet si mai ales un suflet care traieste in tine? A fi mama e cel mai minunat sentiment din lume.
Nici macar nu stii daca ai ramas insarcinata si te gandesti la avort. Fa-ti testul si atunci poti intreba orice.
Cum te-ai simti daca mama ta ti-ar spune:Stii? Nu am vrut sa te nasc,am vrut sa fac avort, dar m-am oprit la timp. Crezi ca nu ai suferi? Si cum te vei simti dupa ce ai face avort? Goala si murdara.
Gandeste-te bine, e pacat ca treci prin asta, ca ai avut parte de un barbat insensibil, dar macar ai invatat o lectie de viata si sa nu mai faci aceasta greseala.
Iti urez ca testul sa fie negativ dar cand vei deveni mama sa-ti aduci aminte ce ai gandit in momentele acestea.
O seara plina de ganduri pozitive sa ai! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Iunona a răspuns:

Afla intai daca esti insarcinata sau nu. Fa testul la 7 zile dupa incident cu urina de dimineata. Si daca esti, iti doresti copilul si parintii tai sunt de acord da-i o sansa. Gandeste-te bine la cea ce vrei sa faci. Copilul e o responsabilitate pentru toata viata. Si in acelasi timp daca faci avort mai mult fortata de iubitul tau e posibil sa ramai marcata. Analizeaza bine situatia si alege pentru binele tau (si eventual al copilului). Totusi speram ca testul va iesi negatv...esti foarte mica pentru a avea genu asta de stres.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Sa nu cumva sa faci asta. pacatul asta e grav de tot. acel copil va merge in iad caci nu este botezat crestineste ortodox deci nefiind botezat este considerat pagan. In al doilea rand si tu vei merge in iad caci pentru Dumnezeu nu conteza daca omori un embrion de 2 zile sau daca un om de 20 de ani. la conceptie deja este om are 46 cromozomi de la ambii parinti, e om. e in aceeasi categoria cu crima plus ca moare si nebotezat. in al treilea rand vei avea sechele fizice si psihice. avortul duce la sterilitate si probleme mentale iremediabile. gandeste-te cate femei nu ar da orice sa poata avea un copil iar tu vrei sa il omori.:(
te rog uita-te cu atentie la tot:
aici vei vedea ce inseamna cu

adevarat un avort:
http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

efecte:
http://www.adevaruldespreavort.ro/......post-avort

imagini graitoare:
http://www.provitacraiova.ro/copii%20avortati/index.html

marturia unei femei care a avortat:
http://www.adevaruldespreavort.ro/......acut-avort

http://www.youtube.com/watch?v=YtCPcsmmVNw

daca prietenul tau nu e de acord sa pastrezi copilul paraseste-l, inseamna ca nu merita sa fie numit tata. asta nu e tata are instince animalice, de fapt spun prostii niciun animal nu isi omoara puii numai omul in nemernicia lui. sau il poti da spre adoptie(nici asta nu e chiar bine caci copilul are nevoie de dragostea neconditionata a mamei) dar SA NU IL OMORI!

alegerea e a ta. in functie de ea te ve i schimba pentru totdeauna in bine sau in rau depinde de tine. Repet NU AVORTA!

| yanira4u a răspuns:

Sexul inainte de casatorie tot pacat e.dar vad ca la chestia asta nu ai avut reticente nu te.ai gandit ca e pacat sa nu. nu are rost sa aduci pe lume un copil mai ales daca nu esti pregatita.

| xBiiaM a răspuns:

E bine cum gandesti. E bine ca nu vrei sa pierzi sarcina, nu prea multe spun lucrurile astea si multe au 25 si ceva de ani si inca nu au gandirea asta oh go on Si eu as face la fel in locul tau, conteaza ca, copilul sa fie sanatos, plus ca nu are nici-o vina, fiecare copil este bine-venit pe aceasta lume. Daca el nu isi doreste acest lucru, ii spui : "Daca m-ai iubi cu adevarat, ai lua si tu hotararea de a pastra copilul, e un suflet nevinovat! Tu m-ai tinut de o noapte, sau cum?". Si vezi ce iti va zicewinking. Daca nu vrea copilul ii spui "Pa" si "La revedere", de ce atatea complicatii? Vorbesti cu mama ta, sau cu ambii parinti daca sunt intelegatori si le spui ca ai o sarcina si vrei sa o pastrezi. Sanatatea unui copil este si ea importanta, corect? happy. Daca faci avort nu vei ajunge nicaieri sad. Oricum, asigura-te prima data daca esti insarcinata. Fa testul si daca iti iese negativ, iti recomand sa mai faci un test, dupa 1 saptamana de la cel precedent. Daca ambele iti ies negative, poate ar trebui sa vorbesti cu un medic specialist, el stie mai bine ce e de facut. P.S: Iti urez o sarcina usoara daca va fi nevoie. Sper sa iti traiasca! happy kiss

| xJustJuss a răspuns:

Poate nici nu esti insarcinatawinking.
Mai bine pastrezi indiferent copilul, iar el daca vrea sa ii fie tata bine, iar daca nu asta e pana la urma cu ce va gresit copilul, are si el dreptul la o viata.

| adyi370 a răspuns:

Nu te panica fi tare daca iesa negativ ie bine si daca nu a ajuns la vagin acolo nu ai patit nimic in schimb daca o sa fie cu copil trebuie sa va intelegi voi 2 si repede vi vb cu ai tai asta da ca ie pozitiv asa nu te panica nu te speria fi tare ca nu ie incapat de drum sau nu esti la capat de paprastie

| florinrazvan a răspuns:

Fi tare o sa iasa negativ dar daca este pozitiv vorbeste cu ai tai iar daca el nu vrea sarcina atunci inseamna ca nute iubeste nu este capat de drum eu am avut o verisoara de 18 care a facut la fel a pastrat copilul tot la fel el nu il vroia in cele din urma a nascut a facut nunta apoi s-au despartit iar acum a terminat liceul a facut facultatea deci fi tare dar cel mai important vb k parinti

| XabcAlina a răspuns:

Ar fii cazul sa avortezi, ai doar 19 ani, ar trebui sa iti traiesti viata nu sa schimbi scutece happy

| Maya2014 a răspuns (pentru XabcAlina):

Ei na si tu acum oh go on
Isi poate trai viata si "schimband scutece" cum zici tu.
Sa avorteze? Poftim?! Cam cati ani ai de gandesti asa? Tu iti dai seama ca omoara un suflet nevinovat? Ce vina are copilul ca parintii sunt inconstienti? Asta e buna! Si apropo, un copil este cel mai frumos miracol, iti da un motiv sa lupti cu viata si iti da putere sa treci peste toate cu un zambet.

| Gipsy_Gabriel_1998 a răspuns:

Nu face avort! Nu vrea copilu daca esti insarcinata=nu te iubeste