| IceCreamDoll a întrebat:

Am nevoie de ajutor! O prietena de-a mea stia ca plac un baiat, si ca sa se razbune pe mine i-a spus totul baiatului. I-a dat tot felul de amanunte, cele mai private vise ale mele despre el, tot ce am discutat cu ea. Si apoi mi-a aratat conversatia. E adevarat ca nu am mai vorbit de mult timp cu baiatul ala si ca totusi il plac, dar as fi preferat sa o auda de la mine. Acum ce sa fac? Sa ma prefac ca nu stiu despre discutia care au avut-o sau sa incerc sa-mi cer scuze de la el? Voi ce ma sfatuiti sa fac mai departe?

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Nu ai de ce sa iti ceri scuze, nu ai gresit cu nimic, sa iti placa de cineva un este nicio rusine.Afla cum a reactionat acel baiat la auzul celor povestite de la aceasta,asa numita prietena si in functe de asta si de cate de curajoasa te simti tu,poti sa ii confirmi ca ceea ce a spus este adevarat,dar ca vrei sa ii povestesti tu aceste aspecte,in varianta ta.
Pe viitor,ai grija in cine te increzi,nu toti care iti ies in cale, iti sunt si prieteni.Din pacate, amica ta, nu stie semnificatia cuvantului prietenie si daca o sa continue cu barfa, s-ar putea sa ramana fara prieteni.Aceasta experienta poate sa reprezinte o lectie pentru tine, o lectie de prietenie si de incredere, cum trebuie si cum un trebuie sa te comporti cu alte persoane si sentimentele acestora.Succes.

| IceCreamDoll explică (pentru lo):

I-a spus ca ma considera doar o amica. Nu stiu daca mai am curajul sa ma mai dau ochii cu el dupa episodul asta.

| lo a răspuns (pentru IceCreamDoll):

Trebuie sa ai curajul sa da-i ochii cu el, odata ce te streseaza aceasta situatie iti doresti si s-o remediezi.Chiar daca el te considera doar o amica, cred ca ar fi frumos sa stie adevarul de la tine si tu sa stii ce crede el.

| IceCreamDoll explică (pentru lo):

Am vorbit cu el doar in legatura cu ce a spus prietena mea. I-am spus ca ea s-a apucat sa ii spuna toate chestiile alea de una singura, dupa ce am avut o cearta. In rest nu am avut curajul sa-l intreb altceva, dar nici el nu a spus nimic.

| lo a răspuns (pentru IceCreamDoll):

OK,macar ai avut curajul sa vorbesti cu el, este un pas inainte.Acum lasa lucrurile sa decurga, sa speram ca aceasta problema un ti-a afectat relatia cu el, ca un il va mentine la distanta si puteti sa ramaneti in continuare prieteni, indiferent de sentimentele tale.Tu ai facut un pas destul de decisiv, de aici un mai poti sa controlezi situatia ci doar sa o lasi sa decurga.Succes si o zi plina de realizari.

| IceCreamDoll explică (pentru lo):

Multumesc mult, la fel. happy

19 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Deodata ce face astfel de lucruri se exclude din start substantivul ''prietena''.
Pe viitor sa fi mai atenta cand iti alegi prieteni.
Nu trebuie sa-i ceri scuze,practic n-ai de ce. Acolo sunt gadurile tale si ceea ce simteai.
Trebuie sa-ti asumi riscul.
Daca iti spune ceva, te intreaba, ii zici ca da, e adevarat si este ceea ce-ti doreai la momentul respectiv.
Nu e cazul sa te ascunzi dupa deget.
In schimb daca nu te intreaba nimic, nu deschide tu prima subiectul.
Succes!

| Danysan a răspuns:

Daca nu i-a spus ca visai sa te linga la pasa*rica tot degeaba.

| unknøwn a răspuns:

Cea mai bună prietenă ever.
Mulţumeşte-i!

| NnDWtf a răspuns:

Daca-mi spui ce ai visat iti dau sfatul suprem.

| fotbalistata a răspuns:

Fata de baiat fii sincera daca te intreaba, nu este o rusine ca il placi.iar fata de prietena evito, prietenele nu te tradeaza niciodata.nu mai pune incredere intro amica atat de mult.

| DuncaClaudiu a răspuns:

Cu siguranta nu se poate numi prietena.O prietena nu face asa ceva.happyCat despre vise, nu ai de ce sa-ti cer scuze....lasa lucrurile sa vina de la sine. Cert e ca, cu siguranta acel baiat nu o apreciaza pe asa zisa ta prietena.

| Sayuri a răspuns:

Fata este stresata si voi o necajiti mai rau..sunteti patetici.

| Samoila_Alexandra_1989 a răspuns:

Sa iti ceri scuze? Tu? Pentru ce? In primul rand "prietena" ta ar trebui sa isi ceara scuze de la amandoi fiindca nu e delc frumos ce a facut.si tu poti sa vorbesti in continuare cu el dar sa te prefaci ca nu stii nimicmsi intr-o zi, cand o sa te simti tu mai curajoasa sa mergi sa ii spui toate asteahappy si o sa vezi atunci cum reactioneaza.succes:*

| littlegirrll a răspuns:

El cum a reactionat? Eu cred ca cel mai bine este sa vorbesti cu el.

| IceCreamDoll explică (pentru littlegirrll):

Discutia a avut loc pe net si a fost intre ei doi, deci nu i-am vazut expresia faciala. Dar dupa conversatie mi s-a parut surprins. I-a spus ca ma considera doar o amica, nimic mai mult. Oricum acum nu mai am cum sa stiu daca ma considera doar o amica, pentru ca nu am vorbit noi doi fata in fata.

| littlegirrll a răspuns (pentru IceCreamDoll):

Vorbeste cu el!

| IceCreamDoll explică (pentru littlegirrll):

Si ce sa-i spun? Oricum m-as da de gol ca stiu conversatia dintre ei doi.

| littlegirrll a răspuns (pentru IceCreamDoll):

Doar fi siincera, fii tu insuti.Nu scrie un scenariu ce ii vei spune, replicele vor veni automat

| IceCreamDoll explică (pentru littlegirrll):

Am reusit sa vorbesc cu el, si i-am spus ca m-am certat cu prietena mea si din cauza asta i-a spus toate astea.