| swaggerofachampion a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor! Una din cele mai bune prietene ale mele mi-a spus ca nu i-a mai venit ciclul de 3 luni! Ea nu a mai spus nimanui, si nici nu o sa o faca, dar vreau sa o ajut eu. Ce poate avea? ( mentionez ca s-a despartit de iubitul ei de o saptamana, si desi nu vreau sa cred ca au facut ceva impreuna, e posibil? ) Funda!

Răspuns Câştigător
| Tso a răspuns:

Posibil este orice. O intarziere atat de mare presupune un control ginecologic urgent. Poti sa o insotesti chiar tu, daca are peste 17 ani. Ii este asigurata confidentialitatea si nimeni nu afla nimic. Dar, repet, trebuie sa mearga la ginecolog. Daca ii esti prietena adevarata, nu lua in seama toate presupunerile facute de oameni care poate nu au o pregatire medicala si insista ca ea sa meraga la doctor. Daca e mai mica, cel mai bun lucru este sa vorbeasca cu mamica ei despre asta, pentru ca e foarte putin probabil ca ea sa isi fi inceput viata sexuala. Fara teama, fetelor, pentru ca un ginecolog bun nu musca, ba chiar va poate invata o multime de lucruri folositoare si corecte.

| Drogatacuvise a răspuns (pentru Tso):

:ddddddd FUNDA sper ca te-am ajutat :***

4 răspunsuri:
| barbie5 a răspuns:

Daca a facut sex neprotejat, poate e insarcinata)))
2. poate e racita.
3. poate e primul an, si nu e reglat
la mu fost vreo 4 luni, apoi jumate de an nu a fost, si acum merge tot ok)))
totusi, sa faca un control la ginecolog. funda?:*

| dydysweet a răspuns:

Daca nu facut nimic cu prietenul ei nu are rost sa te gandesti la o sarcina.la unele persoane poate sa intarzie ma mult timp depinde de organismul fiecarei fete, si atunci cand se schimba anotimpul poti sa ai cateva intarzieri. daca simte dureri in partea de jos a abdomenului si cand apasa simte un fel de bobita ceva de genu s-ar putea sa fie vb de un chist ovarian dar asta se poate confirma doar mergand la ginecolog pentru ai face o radiografie ca sa vada ce are.eu te sfatuiesc sa o convingi sa-i spuna cuiva parintilor sau sa se duca la un doctor si sa vada ce are

| Drogatacuvise a răspuns:

Nu-i nimic rau :d si eu am 13 ani si mi-a venit menstruatia :d la 11 - 12 anihee hee si am avut prima oara si apoi 3 luni nu mi-a mai venit am fost la medic happy si mi-a spus ca e cv normal happy si k majoritatea fetelor sunt destul de dezvoltate si k le vin menstruatia chiar si de la 10 ani straight facehee hee si k este o pauza doar prietena ta sa nu-si fi inceput viata sexuala si a facut-o neprotejat straight face acum nu stiu ce sa spun dar mi-e asa mi sa intalmpat iar dupa 3 4 luni cat tine pauza asta ii va veni din nou menstruatia nu are dc sai fie frica dar totusi cea mai buna metoda e sa se duca la medichee hee)