| prynt a întrebat:

Am o problema...si cred ca este ceva grav. Mi-a aparut un nodul dureros in labia mare stanga.am mai avut asemenea noduli is mici cam cat un bob d mazare, dar mi-au disparut uneori la doar o zi d l aparitie.acum insa il am de 3 zile.Am vreo goala molipsitoare?sad

Răspuns Câştigător
| SweetCandy a răspuns:

Granulomul inghinal

Agentul infectios = Calymmatobacterium granulomatis

Perioada de incubatie - 7 zile - 3 luni.

Manifestari - apare un nodul unic sau multiplu care poate evolua spre o ulceratie curata, dura, fara dureri. Localizarea la barbat - preput, sunt, coronar, glandului, scrotul, pe cand la femeie localizarea este cea mai frecventa - labii mari, vulva, vagin, col uterin.
Extragenital se manifesta prin atingeri la nivelul cavitatii bucale, buzelor, fetei, gatului, torace, mana.
Evolutia este spre agravare.

Diagnostic - de laborator - microscopic.
Tratament - Tetraciclina, Cotrimoxazol, Cloramfenicol, Eritromicina, Gentamicina.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Consult ginecologic...
Eu cred ca este vorba de vreun ganglion limfatic, dar pot doar sa dau cu presupusul. straight face

| maxQ a răspuns:

Pai consulta si tu un ginecolog ca sa aflii ce ai.

| Blue_2910 a răspuns:

Poate e un fir de par care se chinuie sa iasa de sub pielehee hee