| sopranaCadaverica a întrebat:

Am si eu o dilema, am nevoie de sfaturi. E o poveste cam lunga. De cativa ani tin legatura (daca se poate spune asa) cu un barbat mai in varsta decat mine cu 15 ani. Ne-am cunoscut pe un site pentru artisti. Eu pictez, el deseneaza - si vazandu-mi talentul, m-a abordat si si-a permis sa-mi ofere cateva sfaturi. Au fost de mare ajutor, intr-adevar, insa acele sfaturi erau un pretext pentru a ma "cunoaste" mai bine. Si am inceput sa vorbim despre verzi si uscate. Mi-a spus ca are o prietena, tot asa, de varsta lui, insa se cam plangea de ea, ca e slabuta - fizic, dar si intelectual - dar eu nu am luat in seama. Am incercat sa ii fiu tovarasa. Ma placea foarte mult, aprecia faptul ca ma interesa creatia artistica si nu-s o tipa "comuna". Am tinut legatura cativa ani… Pe ici colo am vorbit si despre sex, stia ca-s virgina. El avea o fantezie, sa ofere sex oral unei femei iar aceasta sa fie un pic sadica cu el, ceea ce prietena nu dorea. Insa mie mi s-a parut ca asta voia de la mine - desi, vazand cat de interesat e sa pastreze legatura cu mine, n-a mai abordat subiectul sex, ci am inceput sa vorbim mai mult despre altele in general. De multi ani ma tot roaga sa ne vedem la un suc, doar sa vorbim, si eu nu acceptam pentru ca stiam ca are pe cineva. Nu mi se parea moral. M-a facut sa ma razgandesc, ca pana la urma nu se intampla NIMIC, doi oameni vorbesc si-atat. Precizez ca in anii astia am vorbit rar, eu incercam sa-l departez, sa fiu retrasa, el ma suna mai mereu si eu nu raspundeam la apeluri. A insistat extrem de mult sa ne vedem. Si s-a intamplat. Era dragut ca om, ma privea foarte iscoditor, adanc in ochi si facea gesturi tandre, imi lua mainile sa le incalzeasca, voia sa stam lipiti unul de altul pe banca, cand se apropia cu gura de gatul meu, tuguia foarte subtil buzele, insa eu ma feream. Am vb vreo trei ore. Mi-a cerut un pupic pe buze, scurt, si i l-am dat. Apoi inca unul. ne-am salutat si am plecat. Ma simteam un pic vinovata, nu stiu de ce. Pe drum ma suna, spunea "sper sa raspunzi la tel de acum inainte si sa ne mai vedem". Si am continuat sa vorbim si zilele urmatoare.
Dupa intalnire spunea ca ma viseaza in tot felul de ipostaze, si romantic, si sexual, noi de obicei ne povesteam visele.
La un moment dat eram trista din cauza unui tip, ca urma sa ma apropii fizic de el, dar era nehotarat si temator (tot asa, e mai in varsta, imi plac maturii) si i-am spus acestui tovaras cu care m-am vazut. A inceput sa il disece si sa-mi spuna ca fac o alegere proasta, vedeam gelozia in cuvintele lui si imi reprosa ca pe el nu am vrut sa il cunosc in atata timp, sa isi dea seama de cine e si ce simte pentru mine, ca el imi face mintea sa vibreze, nu vaginul, si ar fi putut fi ceva special.
Apoi i-am amintit ca are prietena & altele legate de moralitate. S-a suparat si nu mai vorbise cu mine. Dupa o ora revine si-i spune ca ii pare rau pentru vorbele spuse.
Bun. El mai cerea o intalnire, eu evitam. Ma intreaba de ce sunt nesigura. I-am spus ca eu nu ii pot oferi nimic altceva decat tovarasia. El e "luat" de alta. Mi-a zis: sunt insotit doar…
Asta m-a cam scarbit. Si i-am zis ca tipa aia e confortul, caminul lui, iar eu sunt "distractia" care ii ofera discutii intelectuale si imaginative, cu care deseneaza impreuna, careia ii ofera sex oral, dar la sfarsitul zilei, se duce la "nevasta". Nu-s casatoriti, dar sunt de ani buni impreuna. I-am mai reprosat ca de ani se tine dupa mine online si nu stiu de ce, ca poate real nu-s asa desteapta cum ma crede. Plus ca discutiile noastre au fost majoritar despre sex. S-a ofuscat si mi-a zis: "da, doar despre sex? nu ai inteles nimic! perfect!" si mi-a dat block. Apoi i-am scris un sms cu: "sper sa-ti revii, te comporti ca un adolescent". Si zise: "ai dreptate. M-am suparat foarte tare. Ma culc. ma dor pieptul si capul dar mai vreau sa te vad, macar o data, sa iti spun totul pe sleau". Si i-am promis intalnirea zilele astea.
Ce vrea omul asta? Sex sigur nu. Ca a vazut cine-s. Oare e indragostit? Cand ne-am vazut prima oara, ma privea fascinat. Chiar as avea nevoie de pareri, sfaturi

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta ești într-o poziție specială în viață. și mă voi ocupa de solicitarea dtale. să o analizez în profunzime, să îți explic cum am luat decizia de a da acest sfat. Pe scurt, renunță complet la orice relație cu el, block și mergi mai departe. Este un drum închis și înfundat. Dead end.

| sopranaCadaverica explică (pentru sadrian46):

Pai? Ce argumente ai, unde e explicatia promisa?

| sadrian46 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Așa cum am spus, ai și dta răbdare, că azi e duminecă și am o sărbătoare în familie, urmărește subiectul și o vei vedea.

| mihai69 a răspuns:

Ba fix sex vrea, nu fi tâmpă!

| Hammurabi a răspuns:

E un vânător. Doar că unul inteligent (experiența vârstei)
Bineînțeles că vrea sex de la tine. Dar nu oricum.
Asta e provocarea lui. Să te convingă. Să reușească să te stăpânească psihic.
Te-a testat la întâlnirea trecută cu acele pupicuri pe buze. Să vadă dacă respingi în totalitate orice apropiere sexuală.
Ai grijă că poate fi periculos.

| sopranaCadaverica explică (pentru Hammurabi):

Stie ca sunt hiper-timida, a si vazut… Si i-am zis in fata ca nu se va intampla nimic sexual intre noi atat timp cat tipa aia e la mijloc.
Imi tot baga din alea cu ''multe de varsta ta sau chiar mai mici ar fi vrut sa se apropie dar nu le-am lasat, ca toate erau la fel'' - poate incerca sa ma flateze…?!

| Hammurabi a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Război psihologic laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Wow, eu zic sa-i dai o sansa..., ca viata e scurta. Mi se pare inteligent, pasional. ce strica o aventura?
la mentalitate ma aseaman cu "tovarasul tau", eu visez (visam mai demult) la genu asta de relatie. Cati ani aveti?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Eu am 21, el 37.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Piesa asta descrie exact situatia: (Lana Del Ray)
https://www.youtube.com/watch?v=9FlgB6dC5Hs
Ce strica o aventura? (daca si u vrei), mai conosc cazuri de genu cu diferenta de varsta de 15 ani.
Pe de alta parte toata povestea o sa ramana la stadiul de aventura, tinand cont ca e insurat.
Dar s-ar putea sa ajungeti ca aici:
https://www.youtube.com/watch?v=6rrRD7MznJw (pe scurt un barbat insurat este sedus de o pustoaica, dupa ce pustoaica realizeaza ca nu-l poate avea, incearca sa-i ucida)

| Goete a răspuns:

Dupa ceea ce ai povestit, vrea EXCLUSIV doar sex cu tine.
Asta e parerea mea

| Darkmagic a răspuns:

Ai spus totul, in intrebare.
Probabil esti o tipa care apreciaza intelectul, te exciti din cuvinte si situatii...si as pune pariu ca, daca ala are acasa o tipa slim, fizic si intelectual, tu esti exact opusul.
Stai calma, nu vrea sex, cel putin nu normal, si daca ati ajuns la confidente de genul "sex oral & un pic de sadism", exact asta vrea de la tine.
Nu o lua ca pe o..."ciudatenie". big grin
Exista tone de barbati, care avand acasa o tipa genul casnic, supusa, slabuta, etc, vor si ei sa vada si sa simta cum e sub piciorul sau sexul uneia de la polul opus, fata de ce au ei acasa.
Ca sa nu spui: "poate sa plateasca o profesionista", (imi repugna raspunsurile multiple), Dialogurile, nu poate sa le plateasca. Nu poate sa plateasca o profesionista...si sa o puna pe aia sa picteze sau orice altceva, in timp ce el lucreaza jos...
Ai inteles "tabloul".

| sopranaCadaverica explică (pentru Darkmagic):

Dar i-am marturisit ca esenta mea nu e una dominatoare, imi place mai mult sa adopt o pozitie submisiva. Si tot insista ca eu nu pot sa vad ceea ce vede el in mine. Mi se pare un pic egoist.
Poate i-a licarit ideea ca i-am povestit despre unul cum l-am tachinat sexual o luna de zile si apoi l-am lasat. Si de acolo a facut legatura ca exista o ''sansa''. Dar nu simt sa fac asta cu toti.

Si i-am mai explicat ca micile lui reverii ar fi pe placu-mi de asemenea, dar oamenii nu-s piese de lego, cate o femeie pentru fiecare stare de spirit/nevoie. Si m-as oferi lui cu tot cu spirit/trup/intelect etc. doar daca si el ar face la fel (adica o relatie serioasa) - dar apoi a venit cu teoriile lui despre iubirea posesiva, ca daca tii la o persoana, faci orice sa-i fie bine, accepti orice, indiferent de statutul relatiei. Se mai si considera un tip just, independent si neinfricat, dar nu i-ar surade ideea daca l-as pune sa se desparta de tipa aia - confortul lui psihic. Daca era asa, isi gasea una tot asa speciala de varsta lui in atatia ani sau ramanea singur cum am facut eu. S-a enervat cand l-am facut ipocrit.
Si dupa toate astea tot vrea sa mai vorbim, in special real. Cand i-am zis sa fim strict tovarasi, a strambat din bot.
Ce sa mai inteleg?

| Darkmagic a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sa intelegi ca esti o...nevoie, aproape o obsesie, a unei stari de spirit, si ca asta, va evolua. Omul incearca sa "te creasca", in directia nevoilor lui.
Nu trebuie sa-ti explic cum functioneaza psihicul unui artist, e plina Istoria Artei de exemple, maestrul: 40+... tipa care il inspira: 20+...
Da-mi voie sa cred ca nu vrei sfaturi.
Daca in viata reala ai un cerc de maturi in jurul tau, iti vei rezolva problema (prezenta de ani), cu maturitatea dezvoltata in acel cerc, nu cu niste pusti, la "Dragoste & Sex", pe TPU.
Cred ca realizezi deja, ca oamenii cu o varsta periculoasa, (+/-40 e o astfel de varsta), cu un "cuib" si cineva in el, nu renunta la cuib, si la cineva-ul de acolo, nici macar pentru tineretea ta.

| sopranaCadaverica explică (pentru Darkmagic):

Merci frumos de raspunsuri, au fost revigorante.
Da, nu renunta la cuib din lasitate si din dorinta iluzorie ca ''cineva'' ar exista acolo pentru el, singurul lucru in comun fiind generatia, si nu ar accepta ideea ca pana si partenerul se poate instraina cu usurinta la batranete si singuratatea poate fi traita si in jurul altor persoane. Au impresia ca un cuib e o certitudine. Omul cu cat se apropie de batranete se increde din ce in ce mai mult in ideea ca-i mai putin dureros sa fii singur cu cineva decat sa fii singur pe cont propriu, cand de fapt ambele sunt inerente si fac parte din ciclul vietii. Dar consider ca e mult mai brav si cinstit sa-ti traiesti singuratatea fara sa-ti plangi de mila si sa accepti ca oamenii vin si pleaca.

| Ether a răspuns:

Eu pot sa iti raspund cu un proverb bine cunoscut. Daca 2 oameni iti spun ca esti beat, atunci e mai bine sa mergi la culcare. Trebuie sa ai grija pentru ca el e un barbat experimentat si pentru ca a avut parte de sex si poate mai are si acum, nu se grabeste si te joaca exact cum vrea el. Diferenta e ca tu pana acum ai rezistat, dar esti pe punctul de a ceda avand in vedere cele intamplate si faptul ca ai pus intrebarea aici. Nu ai de unde sa stii ca el nu face sex cu nimeni, indiferent de cat de sincer ti se pare, cate secrete v-ati impartasit sau ce ti-a mai povestit el. Experienta bate inteligenta, iar in acest caz, experienta lui conteaza foarte mult. Asculta ce iti spune lumea, el e doar extrem de rabdator, dar asta nu inseamna ca obiectivul lui principal nu e sexul. Mai mult de atat, principala lui fantezie e de a face cu o fata virgina. Pacat ca acum nu stiu cat ai mai putea sa iei o pauza putin mai lunga de la el, iar dupa vreo 2 luni daca te mai contacteaza sa ii spui ca nu mai esti virgina si sa ii mai pui si cireasa de pe tort cum ca ai facut si altfel de sex cu acel baiat de varsta ta. Problema ar fi ca el, repet, are experienta si daca povestea ta nu e bine documentata s-ar putea prinde ca tu il minti. Sa vedem daca mai e asa de interesat. Si eu am aproape aceiasi varsta cu el si imi dau seama ca e pacat ca nu te poti transpune in ochii unui barbat de varsta asta. Fii inteleapta si nu te lasa sa fi prada mult ravnita a unui vanator experimentat.

| Ether a răspuns (pentru Ether):

Oare astea iti spun ceva?: Apoi i-am amintit ca are prietena & altele legate de moralitate", "ca el imi face mintea sa vibreze, nu vaginul,". Are prietena/nevasta si lui ii arde de alta si chiar el s-a dat de gol, te joaca cum are chef vibrandu-ti mintea si nu vaginul.

| melodrama a răspuns:

Ia-l pe bunicul

| Toteu78 a răspuns:

Hei! Trezește te! E simplu. E barbat, tu femeie, vrea doar să tu o pună. Ce naiba, mă intreb oare dc sunteți atit de naive câteodată... Parcă v ați născut ieri pe bune! Eu îți dau un sfat:nu te mai intilni cu el, că nu va ieși nimic bun. Nici prea stabil mintal nu mi se pare din ceea ce povestești tu despre el. Uită tot și vezi ți de treaba ta, pentru ca o prostie la varsta asta îți poate distruge toată viața.

| sopranaCadaverica explică (pentru Toteu78):

Nu e interest de sex neaparat, mi-a zis ca respecta ceea ce decid si nu m-ar parasi daca n-as accepta sa o facem.

| darrio2007 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sunt barbat si iti spun ca el are foarte multa rabdare in ceea ce te priveste. Sex face cu prietena lui, deocamdata. Dar asta vrea si de la tine. Si te va face sa-ti doresti tu asta, nu sa-ti ceara el.

| sopranaCadaverica explică (pentru darrio2007):

Mi-a zis ca nu mai face cu ea, nu mai simte. Si eu i-am zis in fata ca nu pot sa ii ofer sex, oricum plac alt tip. Dar vad ca tot insista sa ne vedem… Si asta cu vorbitul pe sleau mi s-a parut interesanta.