| WeAreSmart a întrebat:

Aproape zilnic pe TPU apar intrebari de genul "am facut sex si cred ca sunt insarcinata". Nu inteleg, oamenii nu stiu de contraceptie?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa spui copiii! Ca marea majoritate care pun asemenea intrebari sunt copii fara o minima educatie sexuala.Intai fac sex apoi isi pun intrebarea expusa de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fi uimit sa afli ca multi nu stii iar altora nu le pasa

| corbulalbrosu a răspuns:

Vinovatul principal pentru locul 1 (absolut neonorant) in Europa in privinta mamelor minore raportat la numarul populatiei este biserica ortodoxa romana si slujitorii sai care duc o lupta acerba de indoctrinare religioasa prin introducerea religiei in scoli si reusirea "performantei" de ai convinge pe parlamentari sa nu voteze legea prin care se incerca introducerea orelor de educatie sexuala in scoli. Nu exista nicio alta tara civilizata in care sa se regaseasca/intample o astfel de situatie aberanta la nivelul secolului XXI in afara tarilor islamice? Mirarea si frustrarea ta apar fiindca traiesti intro tara atipica, paria Europei, unde pe scara larga se "cultiva" incultura si dogmatismul in detrimentul stiintei si culturii reale. Este simplu de inteles, nu-i asa din moment ce in nicio alta tara "poporul" nu se "bate cu pumnii in piept" cu "mandrie" ca fac parte din cei 87% de credinciosi.

| mihai69 a răspuns:

Ba da (adică unii or fi auzit), dar le e teamă de „imaculata concepțiune".
rolling on the floor

| Fatamuntilor a răspuns:

Vor sa incearca senzatii tari.
Sunt lipsiti de supravegere (inclusiv cand folosesc internetul)
Nu sunt informati in ceea ce priveste riscurile pentru mare parte mare parte sunt copii de pana in 16-17 ani!
Se prea poate ca unii sa-si inventeze povestile, ca apoi sa rada de cei care inceraca sa- ajute.
Sau sa faca studii sociale ca sa vada cum reactioneza oamenii in situatii de acest gen!

| sofisis a răspuns:

Merg pe principiul "doar nu mi s-o intampla FIX mie!" sau "am incredere in partener ca ma protejeaza". Mai exact : e nepasare si inconstienta.

| Oana92 a răspuns:

Ba da stiu, dar nu le pasa. E mai usor sa se lamenteze aici decat sa cumpere o cutie de prezervative. Mai ales ca in Romania si avortul se considera metoda contraceptive. De ce s-ar mai chinui atunci? oh go on

| DataSoft a răspuns:

Se pare ca NU sau nu vor sa folosesca prezervativul care este cea mai ieftina metoda de contraceptie.

| WeAreSmart explică (pentru DataSoft):

Exista oare sanse ca prezervativul sa se rupa?

| DataSoft a răspuns (pentru WeAreSmart):

Evident ca sunt. dar toate loturile sunt testate inainte sa fie puse in vanzare

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WeAreSmart):

Folosirea incorecta sau nerespectarea instructiunilor de folosire creste probabilitatea ruperii deoarece s-a constatat ca metoda de protectie cu prezervativul are cel mai mic grad de protectie reala/absoluta aceasta fiind de doar 84%. Acest grad de protectie scazut a rezultat in baza tuturor reclamatiilor primite de firmele producatoare pe plan mondial, ceea ce denota ca sunt si altii care nu stiu sa foloseasca corect prezervativul nu doar romanasii nostri.

| Jessica007 a răspuns:

Nu este nimic imposibil, se pare ca unii chiar nu stiu despre metodele contraceptive sau nu vor sa le foloseasca.

| 4psiho a răspuns:

Oamenilor le place ruleta rusească. laughing
Dacă știu despre este ceva așa ca un basm frumos și nu este pentru ei, e pentru alții.