| Miha18165 a întrebat:

Aseară, eu și iubita mea am făcut "dry humping" dezbrăcați fără penetrare. In momentul in care am simțit că îmi vine să-mi dau drumul, m-am îndepărtat de ea și cred eu, am ejaculat in mână. Zic cred deoarece era întuneric și când am mers la baie eram de spermă pe mâna și puțin pe penis. (Cantitatea de sperma pe mâna era destul de mare, adică aproximativ cât ii normal să iasă, dacă pot zice așa). Întrebarea e următoarea: În cazul în care a ajuns un strop PE vaginul ei, există posibilitatea să rămână însărcinată?(zic "in cazul in care" deoarece cum am spus, era întuneric și am văzut sperma doar la mine in mână, dar senzația că îmi vine să-mi dau drumul am avut-o când eram lipit de ea în zona genitală). Țin să menționez faptul că ea este virgină, adică himenul este intact și după acest lucru a urinat.

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Raspunsul pe scurt este ca nu poate sa se formeze o sarcina in aceste conditii.

Raspunsul pe larg ar include mai multe puncte si sfatul de a va informa temeininc in privinta anatomiei organelor genitale pentru a intelege cum functioneaza, dar si in privinta conditiilor in care se poate forma o sarcina.
1.Nu ar avea cum sa ajunga PE vagin nimic, deoarece vaginul este un organ intern.In cel mai rau caz, ar ajunge IN vagin.
Daca s-r fi scurs sperma in exemplul dat de tine, ar fi ajuns pe vulva ei, nu pe vagin.
2.Sarcina are sanse de a se forma strict in perioada fertila a femeii si numai daca spermatozoizii ajung accidental sau intentionat in interiorul vaginului.
3.O femeie poate urina si 10l dupa contactul sexual.Nu are relevanta acest aspect din moment ce uretra si vaginul sunt separate, orificiile fiind doar invecinate.Deci daca ar ajunge sperma in vagin, faptul ca ar urina, ar fi egal cu zero.
4.Himenul nu are legatura cu formarea sarcinii. Exista mai multe tipuri de himen (elastic, microperforat, septat, cu membrana groasa, cu membrana subtire, semi-luna, etc.) si inclusiv exista femei cu himenul intact pana in momentul nasterii, sau la polul opus, femei care s-au nascut fara himen.

In orice caz, va sfatuiesc sa va informati in privinta acestor lucruri inainte de a va incepe viata sexuala propriu-zisa.

| Miha18165 explică (pentru Floridori):

Ok, am înțeles. Dar dacă a ajuns pe vulva ei o cantitate foarte puțină de spermă, care sunt șansele de sarcină?

| Adolf8 a răspuns:

Categoric, nu!